Ważne
  Na pomoc Hospicjum Cordis

  Na pomoc Hospicjum Cordis

  Beata Sypuła

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Akcja Polski Dziennika Zachodniego -Podaruj 1 procent swego podatku.
  Żyjemy w czasach, gdy wiele wrażliwych osób dostrzega wdzieranie się w naszą współczesność cywilizacji śmierci. Uważa ona eutanazję za godne człowieka rozwiązanie. Wiele osób nigdy na taki krok nie da swojej zgody, uznając to za rozwiązanie nieludzkie, niechrześcijańskie. Dlatego zdumienie budzi fakt, że placówki, które opiekują się człowiekiem do jego naturalnej śmierci, otaczając czułością i zrozumieniem dla cierpienia chorego, a po jego odejściu także rodzinę, mają w Polsce tak wielkie kłopoty.


  Jednym z takich miejsc, gdzie liczy się człowiek, jest Hospicjum Cordis z Mysłowic. Lekarze, pielęgniarki, duchowni i wolontariusze podają potrzebującym pomocną dłoń - dzięki temu na zawsze znajdują miejsce w sercu rodzin nieuleczalnie chorych ludzi. To właśnie tu przez ostatnich 15 lat można się było przekonać, że umieranie nie musi wiązać się z bólem.

  - Hospicjum jest alternatywą eutanazji. Od 1990 r. sprawujemy opiekę w domach chorych - mówi Grabowska-Markowska, dyrektor mysłowickiego hospicjum. - Człowiek nigdy nie poprosi o śmierć, jeżeli ma przy sobie drugiego człowieka.

  Od lutego 1994 roku Społeczne Towarzystwo Hospicjum Cordis uruchomiło pierwszy w Polsce południowej oddział stacjonarny dla chorych umierających z powodu choroby nowotworowej pod nazwą: "Gościna Serca Św. Teresy od Dzieciątka Jezus - Zespół Opieki Hospicyjnej przy Społecznym Towarzystwie Hospicjum Cordis".

  Z roku na rok po pomoc do ludzi szczerego serca zgłaszało się coraz więcej osób.

  Śmierć jest jak burza. Jest prymitywna, chaotyczna, to siła natury. Sieje spustoszenie w naszym życiu. Podobnie jednak, jak kiedyś odnalazłem ciszę w samym środku huraganu, tak samo można odnaleźć pokój w chaosie, w cierpieniu i pośród ciemnych, samotnych nocy. Można odnaleźć spokój w każdej śmierci. Można go odnaleźć tylko wtedy, kiedy usunie się wszystko inne. Kiedy uwolni się gniew, nienawiść, niespełnione uczucia, zostaje jedynie pokój. Będąc w pokoju z samym sobą, można umierać w oku cyklonu - takie właśnie myśli Davida Kesslera z jego książki pt. Śmierć jest częścią życia. O prawo do godnego umierania słyszą chorzy i rodzina.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama