Tarzańska Lodowa Katedra dla każdego. Śluby także mile...

  Tarzańska Lodowa Katedra dla każdego. Śluby także mile widziane

  Katarzyna Pachelska

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Czesko-słowacka para pobrała się w lodowej świątyni w górach. Tatrzańską Lodową Katedrę mogą zwiedzać wszyscy turyści.
  Czeski rzeźbiarz František Bálek pobrał się ze swoją słowacką narzeczoną w zrobionej przez siebie lodowej świątyni

  Czeski rzeźbiarz František Bálek pobrał się ze swoją słowacką narzeczoną w zrobionej przez siebie lodowej świątyni ©Region Tatry/Marek Hajkovsky

  Tatry zawsze kojarzyły się z romantycznym klimatem, a miłość wyznana w otoczeniu tatrzańskich kolosów ponoć nigdy nie gaśnie. Ale jeszcze nigdy góry te, a przynajmniej ich słowacka część, nie były świadkiem tak oryginalnej uroczystości, jaka odbyła się tuż przed świętami Bożego Narodzenia, a konkretnie 18 grudnia.

  Czeski rzeźbiarz rodem z Pilzna František Bálek, wraz z kilkoma innymi kolegami po fachu, zbudował przy górnej stacji kolejki ze Starego Smokowca na Hrebienok lodową świątynię specjalnie po to, by móc wziąć w niej ślub ze swoją wieloletnią słowacką narzeczoną. Ta niezwykła budowla już od dnia po ślubie państwa Bálek stała się nową atrakcją najstarszego kurortu pod Tatrami.


  Kiedy myślimy o ślubie (niekoniecznie nawet własnym), większość z nas ma przed oczyma tradycyjny widok - dziewczynę w długiej białej sukni, która u boku elegancko ubranego mężczyzny idzie przez długą nawę kościoła, lub też przyszłych małżonków składających sobie dozgonne przyrzeczenie miłości i wierności przed urzędni-kiem. Dlatego takiego ślubu, jaki zainaugurował otwarcie niezwykłej budowli, nazwanej Tatrzańską Lodową Katedrą, nie pamiętają nawet najstarsi górale, i to po obu stronach gór.

  Narzeczeni udali się na Hrebienok kolejką linowo-ziemną, która pierwszy raz w swojej historii miała aż tak "odświętny" wystrój.

  Oryginalny był też strój panny młodej - ręcznie malowana, biało-turkusowa suknia niesamowicie kontrastowała z krystalicznie czystymi ścianami świątyni.

  Pięknym dopełnieniem, przykuwającym uwagę wszystkich zebranych, był ślubny bukiet z wplecionymi weń kryształkami lodu. Oczywiście, nie trzeba dodawać, że zaproszonym gościom podano lodowy tort. Tylko obrączek nie próbowano wykonać z lodu. Całkiem rozsądnie.

  W ten sposób zrealizowało się wielkie marzenie czeskiego rzeźbiarza, 59-letniego Františka Bálka, który postanowił, że jeżeli kiedykolwiek powie sakramentalne "tak", to tylko i wyłącznie we własnoręcznie wykonanej świątyni.

  Do jej budowy, która rozpoczęła się 8 grudnia, artysta zużył 28 ton lodu, a wszystkie prace były wykonywane ręcznie. Warto wspomnieć, że lód był "made in Poland", z Wrocławia, a więc i my przyczyniliśmy się do powodzenia tego oryginalnego przedsięwzięcia.

  - Tym ślubem otwieramy naszą niezwykłą Tatrzańską Lodową Katedrę - mówi Juraj Chovaniak z Tatry Mountain Resorts, gospodarz ośrodka w Starym Smokowcu. - Zapraszamy wszystkich nowożeńców, którzy chcieliby przeżyć ten najważniejszy w swoim życiu dzień inaczej niż to zazwyczaj bywa. Oprócz ślubów będą tu także odprawiane msze, planujemy również organizowanie koncertów muzycznych w ciągu sezonu zimowego - dodaje Chovaniak.

  Tatrzańska Lodowa Katedra została udostępniona zwiedzającym od 19 grudnia zupełnie bezpłatnie, prawdopodobnie aż do końca marca (będzie to zależało w dużej mierze od warunków atmosferycznych). Chyba że wcześniej ściany świątyni roztopi żar miłości i gorące pocałunki nowożeńców i zakochanych par...

  Stary Smokowiec został założony w roku 1793. Obecnie to popularny ośrodek turystyczny i narciarski, położony tuż pod szczytami Tatr. Jego charakterystyczną budowlą jest monumentalny, powstały w 1904 r. Grand Hotel. Kolej linowo-terenowa na Hrebienok i tor saneczkowy czynny w dzień i w nocy należą do najlepszych atrakcji zimowych tej miejscowości. Na nartach można też jeździć w pobliskim ośrodku w Tatrzańskiej Łomnicy (niedawno otwarto tu nową 15-osobową gondolę na Łomnicki Staw, powstało też 2 km nowych naśnieżanych tras).

  KLIKNIJ I PRZEJDŹ DO GŁOSOWANIA NA:
  WYDARZENIE ROKU 2013 W WOJEWÓDZTWIE ŚLĄSKIM  *Głośni Ludzie 2013 Roku woj. śląskiego [ODDAJ GŁOS W PLEBISCYCIE]
  *Abonament RTV 2014 [OPŁATY, TERMINY, ULGI]
  *Najpiękniejsze kolędy [TEKSTY + MUZYKA] Która najlepsza? ZAGŁOSUJ
  *Najlepsze piosenki świąteczne na Boże Narodzenie PLAYLISTA
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama