18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dr Paweł Kowalski: W polskich sklepach prawdziwych wyprzedaży nie ma, nie kupimy ubrań za złotówkę

rozm. Alicja Zboińska
Paweł Kowalski: - Sprawdźmy ceny towaru w internecie
Paweł Kowalski: - Sprawdźmy ceny towaru w internecie Krzysztof Szymczak
Z dr. Pawłem Kowalskim, specjalistą od marketingu z Uniwersytetu Łódzkiego,rozmawia Alicja Zboińska.

Sukienki, które kosztowały prawie 280 zł, można obecnie kupić za niespełna 50 zł. Jak handlowcom mogą opłacać się wyprzedaże?
Wyprzedaże pokazują, jaką marżę narzucają handlowcy. Może ona sięgać nawet 70 procent początkowej ceny towaru. Poza tym działa też prawo wyczyszczenia magazynów, które wprowadza się właśnie pod koniec roku. Wyprzedanie towaru oznacza, że nie trzeba przeprowadzać remanentów, dokonywać zmiany cen. Pozwala to oszczędzić na kosztach pracy. Poza tym zawsze znajdą się klienci, którzy kupią towar w pełnej cenie, dzięki czemu sklep naprawdę zarobi.

CZYTAJ TEŻ: Wyprzedaże w Łodzi. Tłumy w centrach handlowych

Może warto poczekać z zakupami do połowy stycznia, gdy ceny jeszcze spadną?
W Polsce nie ma prawdziwych wyprzedaży. Na Zachodzie można kupić przecenione rzeczy, które początkowo kosztowały nawet 150 funtów lub euro za jednego funta lub euro. Popularne są też promocje typu: dwie rzeczy za 5 euro. U nas ceny rzadko spadają poniżej 70 procent. Handlowcy nie oferują towaru poniżej ceny zakupu.

To może warto polecieć do Anglii na zakupy?
Jeżeli kupimy tanio bilet i wybierzemy się po same ubrania, to taka wycieczka może być opłacalna. Trzeba tylko pamiętać o limitach bagażu, by nie musieć dopłacać.

Jakie błędy popełniamy najczęściej w trakcie wyprzedaży?
Musimy pamiętać o tym, że handlowcy ciągle testują, ile jesteśmy w stanie zapłacić za daną rzecz. Początkowa cena jest wysoka, jeśli np. przez dwa tygodnie towar nie znajduje zbyt dużo nabywców, to przecenia się go o 10 procent i znów obserwuje reakcję klientów. Brak reakcji to kolejna przecena. W pewnym momencie klienci tracą zdolność liczenia, zaczyna działać psychologia i stają się podatni na określenia typu: okazja, promocja.

Jak przygotować się do zakupów w czasie wyprzedaży?
Wystarczy postępować według starej zasady: zrobić listę tego, co chcemy kupić, a następnie porównać ceny w sklepach internetowych. Dopiero, gdy będziemy uzbrojeni w tę wiedzę, powinniśmy iść do sklepu. Trzeba pamiętać o tym, że w sklepach kupujemy oczami i emocjami, a w domu zachowujemy się racjonalnie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dr Paweł Kowalski: W polskich sklepach prawdziwych wyprzedaży nie ma, nie kupimy ubrań za złotówkę - Dziennik Łódzki