18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ruch Ślązaków przejmuje władzę. Świętochłowice występują z GZM

Martyna Dyszka
Świętochłowice opuszczają Górnośląski Związek Metropolitalny
Świętochłowice opuszczają Górnośląski Związek Metropolitalny Martyna Dyszka
Metropolia Silesia bez Świętochłowic. Świętochłowice wystąpiły z Górnośląskiego Związku Metropolitalnego - tak zadecydowali radni podczas sesji budżetowej, która odbyła się 28 grudnia. Wniosek ten złożył klub radnych Ruch Ślązaków, czyli opozycja prezydenta. Dawid Kostempski uważa, że to atak na jego osobę.

Metropolia Silesia się kurczy. Świętochłowice występują z Górnośląskiego Związku Metropolitalnego, któremu przewodniczy prezydent miasta.

Ruch Ślązaków przejął władzę w Świętochłowicach. Przynajmniej na jedno głosowanie. Prezydent Dawid Kostempski, który jednocześnie jest szefem Górnośląskiego Związku Metropolitalnego, uważa, że to atak bezpośrednio na jego osobę.

Ruch Ślązaków ma w radzie 10 radnych, co w liczącej 23 radnych Radzie Miasta jest znaczącym wynikiem. Głównym celem stowarzyszenia jest praca na rzecz rozwoju Świętochłowic oraz wyłonienie fachowej, kompetentnej kadry na przyszłych współgospodarzy miasta. Jak podkreśla deklaracja programowa Ruchu Ślązaków, stowarzyszenie promuje tych członków, których dewizą w swojej pracy zawodowej i życiu codziennym są tradycyjne walory Ślązaków: pracowitość, uczciwość, bezinteresowność, umiejętność działania w zespole, życzliwość i gotowość udzielenia pomocy najbardziej jej potrzebującym. Nie znajdzie natomiast poparcia samowola, prywata i kumoterstwo.

W imieniu klubu radnych Ruch Ślązaków wniosek zgłosił Rafał Świerk. Uzasadnił, że miasto przystąpiło nie tak dawno do tańszego i efektywniejszego stowarzyszenia pod nazwą Związek Gmin i Powiatów Subregionu Centralnego Województwa Śląskiego.

- Na dzień dzisiejszy nie jesteśmy członkiem tego stowarzyszenia. Na jakiej podstawie zatem sądzimy, że jest tańsze i bardziej efektywne? Rozumiem, ze komuś może się nie podobać prezydent Kostempski, ale udział w GZM nie przyniósł hańby, a wręcz przeciwnie, zyskaliśmy dużo na promocji miasta. To właśnie na tej sali tworzył się zalążek GZM - mówiła radna Zosia Pogoda.

W podobnym tonie wypowiedział się radny Jerzy Migoń. - To, co Ruch Ślązaków chce zrobić w tej chwili, to sprowadzenie Świętochłowic do autentycznego zaścianka w tym regionie. To nie tylko ośmieszanie, ale prowadzenie do alienacji powiatu, jakim jesteśmy w gronie miast. Będzie się mówiło o Świętochłowicach w całej Polsce, w negatywnym świetle. Jest mi wstyd, że taki pomysł w ogóle się pojawia - mówił radny Migoń.

- Zastanawialiśmy się nad sensem istnienia GZM-u i aktywny działacz Platformy Obywatelskiej zasugerował nam, abyśmy sięgnęli do projektu ustawy metropolitalnej, który został złożony przez posłów na ręce pani marszałek Kopacz w lipcu 2013 - tłumaczył radny Zbigniew Mośko. Przeczytał fragment uzasadnienia tego wniosku.
- Sześć lat istnienia GZM pozwoliło na ocenę jego funkcjonowania. Niestety, związek nie spełnił pokładanych w nim oczekiwań. Platforma rozwiązywania problemów metropolitalnych nie sprawdziła się ze względu na ograniczenia prawne dotyczące m.in. specyfiki i struktury aglomeracji - czytał radny Mośko.

Wśród minusów GZM-u wymieniono m.in. brak stabilnego źródła dochodów, sposób wyboru władzy, brak możliwości współpracy z innymi jednostkami samorządowymi innych szczebli, brak prowadzenia inwestycji o znaczeniu metropolitalnym, a te problemy wynikają z braku silnego miasta centralnego.

- Dzisiejszy GZM to kompromitacja za nasze pieniądze. Prezydent był w Cannes, był w Monachium i co? Proszę przedstawić efekty. Czy sukcesem GZM-u jest Noc Teatrów, o której tak głośno się mówi? Celem za między innymi moje pieniądze, których brakuje w mieście, to organizacja koncertu Dżemu w przyszłym roku? - pytał radny Zbigniew Nowak.

Za wystąpieniem Świętochłowic z GZM-u zagłosowało 12 radnych, przeciwko było 10.

Wynik głosowania jest ostatecznym potwierdzeniem zerwania koalicji Ruchu Ślązaków z Platformą Obywatelską, która została zawarta w marcu 2011 r. Porozumienie zawarto, aby wspólnie podejmować działania nad ograniczeniem zadłużenia miasta, pozyskiwaniem funduszy europejskich.

Jako pierwsi porozumienie podpisali przewodniczący Klubów Ruchu Ślązaków i Platformy Obywatelskiej - Rafał Świerk i Rafał Łataś oraz prezydent Świętochłowic, Dawid Kostempski.

Radni dwóch ugrupowań zadeklarowali współpracę do końca kadencji w 2014 roku. Ale, jak widać, zakończyła się ona znacznie szybciej.

Górnośląski Związek Metropolitalny powstał w 2007 r., po dwóch latach przygotowań. Samorządowcy powołali go, uznając, że w obecnym stanie prawnym formą metropolizacji aglomeracji górnośląskiej jest powołanie dobrowolnego związku międzygminnego. Celem GZM jest wspólne planowanie rozwoju współtworzących go miast oraz łączenie sił w staraniach o środki na inwestycje.

W tworzących GZM miastach mieszka ok. 2 mln ludzi. Członkami organizacji są obecnie: Bytom, Chorzów, Gliwice, Dąbrowa Górnicza, Jaworzno, Katowice, Mysłowice, Piekary Śląskie, Ruda Śląska, Siemianowice Śląskie, Sosnowiec, Świętochłowice, Tychy i Zabrze.

KLIKNIJ I PRZEJDŹ DO GŁOSOWANIA NA:
WYDARZENIE ROKU 2013 W WOJEWÓDZTWIE ŚLĄSKIM


*Głośni Ludzie 2013 Roku woj. śląskiego [ODDAJ GŁOS W PLEBISCYCIE]
*Abonament RTV 2014 [OPŁATY, TERMINY, ULGI]
*Najpiękniejsze kolędy [TEKSTY + MUZYKA] Która najlepsza? ZAGŁOSUJ
*Najlepsze piosenki świąteczne na Boże Narodzenie PLAYLISTA

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!