Ważne
  Świętochłowice poza GZM. Możliwe?

  Świętochłowice poza GZM. Możliwe?

  Martyna Dyszka

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Dawid Kostempski: dopóty Świętochłowice są członkiem GZM, ja mogę być przewodniczącym zarządu tego związku

  Dawid Kostempski: dopóty Świętochłowice są członkiem GZM, ja mogę być przewodniczącym zarządu tego związku ©Martyna Dyszka

  Zamiast dyskutować o budżecie, radni niespodziewanie wystąpili z Górnośląskiego Związku Metropolitalnego. W mieście, które jest kolebką związku. Prezydent chce ich przekonać.
  Dawid Kostempski: dopóty Świętochłowice są członkiem GZM, ja mogę być przewodniczącym zarządu tego związku

  Dawid Kostempski: dopóty Świętochłowice są członkiem GZM, ja mogę być przewodniczącym zarządu tego związku ©Martyna Dyszka

  Metropolia Silesia bez Świętochłowic? Miasto wystąpiło z Górnośląskiego Związku Metropolitalnego. Tak zadecydowali radni. Wniosek złożył klub Ruch Ślązaków, czyli opozycja prezydenta. Prezydent Dawid Kostempski uważa, że to atak na jego osobę. Smaczku całej sprawie dodaje fakt, że Kostempski jest dzisiaj przewodniczącym związku.

  Do niespodziewanego wystąpienia doszło w sobotę, kiedy radni na sesji mieli zająć się budżetem miasta na 2014 rok.
  Tymczasem radny Rafał Świerk w imieniu klubu RŚ zgłosił wniosek dotyczący wystąpienia z GZM. Uzasadnił, że miasto przystąpiło niedawno do tańszego i efektywniejszego stowarzyszenia - Związku Gmin i Powiatów Subregionu Centralnego Woj. Śląskiego. Za wystąpieniem z GZM zagłosowało 12 radnych, przeciwko było 10. W sumie radnych jest tu 23. Uchwała oznacza też zerwanie porozumienia z 2011 roku o koalicji PO z RŚ.

  - Sześć lat istnienia GZM pozwala na ocenę jego funkcjonowania - odczytał uzasadnienie radny Zbigniew Mośko. - Niestety, związek nie spełnił pokładanych w nim oczekiwań. Platforma rozwiązywania problemów metropolitalnych nie sprawdziła się przez ograniczenia prawne dotyczące m.in. specyfiki i struktury aglomeracji - czytał.

  - Udział w GZM nie przyniósł nam hańby, a wręcz przeciwnie, zyskaliśmy dużo na promocji miasta. To właśnie na tej sali tworzył się zalążek GZM - kontrargumentowała radna Zofia Pogoda.

  Podobnie mówił radny Jerzy Migoń.

  - To, co Ruch Ślązaków chce zrobić, to sprowadzenie Świętochłowic do autentycznego zaścianka w regionie. To nie tylko ośmieszanie, ale prowadzenie do alienacji powiatu. Jest mi wstyd, że taki pomysł się pojawia - mówił radny.

  A co na to Dawid Kostempski?

  - Brak członkostwa Świętochłowic w GZM spowoduje ogromne konsekwencje w różnych dziedzinach funkcjonowania tego związku - mówił w niedzielę na konferencji prasowej. - Jak na razie daleka jest droga do tego, by Świętochłowice znalazły się poza GZM, bo decyzja radnych wywoła skutki prawne dopiero 1 stycznia 2015.

  Kostempski w nowym roku chce przekonać radnych do pozostania w GZM. - Będę tłumaczył, jaka jest misja, strategia i działalność Metropolii Silesia. Nie zamykam drogi powrotu Świętochłowic do GZM - mówi.

  GZM powstał w 2007 r. Zrzesza 14 miast, w których mieszka ok. 2 mln ludzi. Celem GZM jest wspólne planowanie rozwoju współtworzących go miast oraz łączenie sił w staraniach o środki na inwestycje.

  KLIKNIJ I PRZEJDŹ DO GŁOSOWANIA NA:
  WYDARZENIE ROKU 2013 W WOJEWÓDZTWIE ŚLĄSKIM  *Głośni Ludzie 2013 Roku woj. śląskiego [ODDAJ GŁOS W PLEBISCYCIE]
  *Abonament RTV 2014 [OPŁATY, TERMINY, ULGI]
  *Najpiękniejsze kolędy [TEKSTY + MUZYKA] Która najlepsza? ZAGŁOSUJ
  *Najlepsze piosenki świąteczne na Boże Narodzenie PLAYLISTA
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


  Czytaj także

   Komentarze (5)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   GZM? Pasożyt na tkance miast i jak pasożyt będzie trudny do usuniecia.

   @@@ (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   Bilans tych lat jest tragiczny ale dokładnie to część internautów doskonale przewidziała gdy byla mowa o nowej Ziemi Obiecanej, mlekiem i miodem płynącej.

   Nawet ten wspólny zakup prądu odtrąbiony...rozwiń całość

   Bilans tych lat jest tragiczny ale dokładnie to część internautów doskonale przewidziała gdy byla mowa o nowej Ziemi Obiecanej, mlekiem i miodem płynącej.

   Nawet ten wspólny zakup prądu odtrąbiony jako wielki sukces GZM nie jest żadnym sukcesem bo zakup ten uskuteczniła zorganizowana do tego celu grupa zakupowa. Dowodem na to stwierdzenie jest udział w tej grupie zakupowej gmin spoza GZM. Podobnie jest z pozostałymi "sukcesami" tego nowotworu gdzie do różnych działań poszczególnych gmin na siłę nakleja się etykietę GZM. To nie GZM promuje swoich członków ale to on promuje się przy poszczególnych miastach i za pieniądze urzędnicze. Podsumowując, jest to tylko i wyłącznie twór pasożytniczy żerujący na tkankach i śląskich i zagłębiowskich miast, intratne miejsce zatrudnienia znajomych królika, lądowisko dla politycznych cwaniaków i darmowe biuro podróży dla kolejnych cwaniaków a to wszystko utrzymywane z podatków mieszkańców.zwiń

   Zdjęcie autora komentarza
   CDU/CSU

   Ruch Autonomii Śląska

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   SLAZOKI LOBEJRZICIE FILM NA YOU TUBE KTO OD 1945 ROKU RZADZI SLASKYM I POLSKA!!!TYTUL FILMU.... ELITY ŻYDOWSKO-POLSKIE - KTO NAPRAWDĘ RZĄDZI POLSKĄ?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Największe miasto w Polsce

   Ślązak z największego miasta w Polsce (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Kurcze, obszar miejski większy niż Warszawa, jeden z większych w Europie. Konurbacja powinna być jednym ponad 2 mln miastem. Ciągle przez jakieś gry polityczne, niezgodę co do nazwy itd. to się nie...rozwiń całość

   Kurcze, obszar miejski większy niż Warszawa, jeden z większych w Europie. Konurbacja powinna być jednym ponad 2 mln miastem. Ciągle przez jakieś gry polityczne, niezgodę co do nazwy itd. to się nie udaje.
   Najlepiej jakby większe ośrodki, czyli Katowice, Gliwice, Sosnowiec zaczęły mocno się integrować z bezpośrednimi sąsiadami, a potem dopiero integrować te trzy duże ośrodki miejskie.
   (Czyli w I etapie Katowice i Chorzów się łączą, Gliwice i Zabrze, Sosnowiec i Dąbrowa, a potem kolejne etapy)zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Największe miasto w Polsce

   Ślązak z największego miasta w Polsce (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Co do nazwy to można skorzystać z doświadczeń gdy się połączyły miasto Bielsko i Biała w jedno miasto Bielsko-Biała.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Bardzo dobrze

   Tom (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   I jakie to wspolne planowanie jest w gzm? Takie ze wszystkie inwestycje ida do katowic a reszta miast stoi w miejscu, albo sie cofa? W ciagu 6 lat opracowali wspolny projekt jakim byl zakup pradu i...rozwiń całość

   I jakie to wspolne planowanie jest w gzm? Takie ze wszystkie inwestycje ida do katowic a reszta miast stoi w miejscu, albo sie cofa? W ciagu 6 lat opracowali wspolny projekt jakim byl zakup pradu i tyle. Warszawka torpeduje kazdy pomysl na rozwoj slaska. W tym zwiazku sa tez inne miasta a nie ino katowice. Bardzo dobrze ze chca wystapic z czegos co im wcale nie pomaga. zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama