Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sylwester 2013 na sali? Banał! Lepiej witać Nowy Rok pod wodą albo na szczycie

Michał Wroński
Tak hucznie witano rok 2013 w Termach Bania w  Białce Tatrzańskiej. No, coś takiego trudno zapomnieć!
Tak hucznie witano rok 2013 w Termach Bania w Białce Tatrzańskiej. No, coś takiego trudno zapomnieć! Marcin Makówka
Jaworznickie "Koparki" czy Babia Góra to tylko niektóre miejsca, w których miłośnicy niebanalnych pomysłów spotkają się w ostatni wieczór starego roku.

Dokładnie ćwierć wieku temu w sylwestrowy wieczór Krzysztof Wielicki schodził ze szczytu Lhotse. Był pierwszym człowiekiem w historii, który wszedł na ten trudny ośmiotysięcznik zimą. A że zdarzyło się to akurat w tak symboliczny dzień...

- Nie planowałem tego. Tak wyszło - przyznaje Wielicki.

O sylwestrowej nocy 1988 roku mówi krótko:

- To zdecydowanie nie był upojny wieczór. Spędziłem go w obozie III z Leszkiem Cichym, który wyszedł mi naprzeciw. Było mi zimno. Brały mnie dreszcze. Szampan? Nie, musiała nam wystarczyć gorąca herbata - śmieje się himalaista.

Zapaleńcy wchodzą na beskidzkie szczyty
W przeciwieństwie do Wielickiego, niejeden znudzony sylwestrową rutyną mieszczuch z premedytacją szuka dziś okazji, by pożegnać stary, a powitać nowy rok w niecodziennych okolicznościach.

- Największą popularnością cieszy się w tę noc wśród turystów Babia Góra, ale wychodzą też na Pilsko, Skrzyczne czy na Baranią Górę - wylicza Jerzy Siodłak, naczelnik beskidzkiej grupy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. I - jak dodaje - mimo niełatwych zimowych warunków, z uczestnikami takich niecodziennych sylwestrów pod chmurką akurat zbyt wielu problemów do tej pory nie było. - Na coś takiego decydują się raczej ci, którzy do takich wyjść są przygotowani - ocenia Siodłak.

Schodzą pod wodę, by pić tam szampana z butelki
Podczas gdy jedni witają Nowy Rok na wysokościach, inni zmierzają w dokładnie przeciwnym kierunku. Sylwestrowe zabawy w kopalni już dawno przestały dziwić - odbywają się regularnie w Bochni i Wieliczce (na podobny eksperyment zdecydowano się także kilka lat temu w zabrzańskim Guido, w tym roku jednak powtórki nie będzie).

Jeszcze inne rozwiązanie wybierają wodniacy. Nurkowie spotykają się na "Koparkach", czyli w zalanym kamieniołomie w Jaworznie, bądź na krakowskim Zakrzówku i przed godziną 24 wspólnie schodzą pod wodę.

- Oczywiście, że da się tam wznieść noworoczny toast, pijąc szampana prosto z butelki - śmieje się Piotr Fąferek z Rudzkiego Klubu Płetwonurków "Orka".
- Takie wyjazdy stały się już dosyć modne - dodaje Jarosław Zwierzyna z katowickiego WOPR-u, któremu zdarzało się witać Nowy Rok zarówno nurkując, jak też podczas tradycyjnego "morsowania", czyli kąpieli w lodowatej wodzie.

Wymyślamy zabawy, bo trzeba się odróżnić
Przejście w nowy rok wiąże się ze społecznym nakazem celebracji. To musi być rytuał różniący się od tego, co robimy na co dzień - komentuje takie pomysły Agnieszka Skorupa, zajmująca się sportami ekstremalnymi psycholog z Uniwersytetu Śląskiego.

A że dotychczasowe atrakcje już dawno spowszedniały, więc zaczynamy szukać nowości.

- Takie zachowania stymulują też media społecznościowe - podkreśla Agnieszka Skorupa.

W biegu albo w pociągu
Miłośnicy biegania mogą biegiem właśnie powitać Nowy Rok. 1 stycznia 2014 roku w Parku Śląskim w Chorzowie odbędzie się bowiem VIII edycja Śląskiego Maratonu Noworocznego Cyborg. Jego uczestnicy będą mieli do pokonania maksymalnie 6 pętli o łącznej długości 42 195 metrów, czyli pełnego maratonu (można jednak przebiec krótszy dystans). Będą mieli na to 6 godzin, więc swoich sił mogą spróbować nie tylko osoby regularnie biegające takie dystanse. Na trasę mogą wyruszyć także osoby uprawiające nordic walking. Zgłoszenia przyjmowane będą od godz. 10.30 w "Kapeluszu", start w samo południe.

Okolicznościowe biegi sylwestrowe odbywają się w tym roku także w Krakowie, Łodzi i Trzebnicy.

Od kilku lat coraz większą popularność zdobywają imprezy sylwestrowe w pociągu. W tym roku taki specjalny pociąg wyjedzie w sylwestrową noc w trasę z Krakowa do Zakopanego. W jego składzie znajdzie się też wagon taneczny z DJ-em. Imprezę organizuje już po raz siódmy Stowarzyszenie Miłośników Kolei w Krakowie. Pierwszy sylwestrowy pociąg dojechał w roku 2004 do Jeleśni. W następnych latach dotarł m.in. do Wisły.

Najdziwniejsze sylwestry Pamiętacie swoje nietypowe zabawy sylwestrowe? NAPISZCIE KOMENTARZ

KLIKNIJ I PRZEJDŹ DO GŁOSOWANIA NA:
WYDARZENIE ROKU 2013 W WOJEWÓDZTWIE ŚLĄSKIM


*Głośni Ludzie 2013 Roku woj. śląskiego [ODDAJ GŁOS W PLEBISCYCIE]
*Abonament RTV 2014 [OPŁATY, TERMINY, ULGI]
*Najpiękniejsze kolędy [TEKSTY + MUZYKA] Która najlepsza? ZAGŁOSUJ
*Najlepsze piosenki świąteczne na Boże Narodzenie PLAYLISTA

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!