Podatki za 2013 r....

  Podatki za 2013 r. Rewolucyjne zmiany w ulgach i odliczeniach

  Sławomir Cichy

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Choć wiele ulg i limitów w PIT-cie za 2013 r. zostało zmienionych albo w ogóle przestało obowiązywać jedna zasada jest niezmienna. Konieczność terminowego złożenie deklaracji podatkowej rozliczającej z przychodów osiągniętych w roku 2013 r. Datą graniczną jest środa 30 kwietnia 2014 r.
  Podatki za 2013 r. Rewolucyjne zmiany w ulgach i odliczeniach

  ©123rf

  ZOBACZ RÓWNIEŻ:
  2014: jakie podwyżki cen papierosów i alkoholu


  Największe zmiany które musimy uwzględnić to zmienione zasady rozliczeń kosztów uzyskania oraz ulgi podatkowe w tym: ulgę na dzieci (tzw. prorodzinna) oraz ulgę na internet.

  Jeżeli źródła, z których zarabiamy, nie zmieniły się, to rozliczenia dokonamy na deklaracji tego samego rodzaju, co w roku poprzednim.

  W zeznaniu za 2013 r. składanym w roku 2014 inaczej niż dotychczas rozliczamy się z ulgi prorodzinnej. Prawo do odliczenia wynika z tego czy: pozostajemy w związku małżeńskim czy nie, ile dzieci jest na wychowaniu, jaka jest wysokość zarobków rodziców.


  Innej wysokości prawo do ulgi przysługuje rodzicom wychowującym 1 dziecko i zarabiającym w roku podatkowym nie więcej niż 56.000 a inne rodzicom wychowującym troje i więcej dzieci. Znaczenie ma też to, czy rodzice wychowujący dzieci są po orzeczeniu separacji prawnej, czy pozostawali w związku małżeńskim część roku itd.

  Warto pamiętać, że prawo do ulgi przysługuje rodzicom zarabiającym w roku podatkowym nie więcej niż 112.000 i pozostającym cały rok w związku małżeńskim, a także osobie, która nie będąc w związku małżeńskim przez cały rok spełnia warunki, by uznać ją za osobę samotnie wychowującą dziecko (faktycznie samotnie wychowuje dziecko będąc panną, kawalerem, wdową, wdowcem, rozwódką, rozwodnikiem, osobą, której małżonek został pozbawiony praw rodzicielskich lub odbywa karę pozbawienia wolności.

  Fiskus ma prawo sprawdzić, czy deklaracja o samotnym wychowaniu dziecka jest prawdziwa. W wypadku stwierdzenia nieprawdy podatnikowi grożą sankcje karno-skarbowe.

  W zeznaniu za rok 2013 ulga internetowa nadal istnieje, jednak większość z osób, które dotychczas korzystały z odliczenia, utracą prawo do korzystania z niego. Powodem zmiany jest fakt, że z ulgi korzystać można wyłącznie przez dwa następujące bezpośrednio po sobie lata podatkowe.

  To oznacza, że jeszcze raz z ulgi mogą skorzystać ci, którzy po raz pierwszy odliczyli ja w ubiegłym roku oraz wszyscy którzy korzystają z internetu a jeszcze z ulgi nie korzystali. Maksymalna kwota odliczeń to 760 zł od podstawy opodatkowania.
  Fiskus sprawdzając nasze odliczenia nie zażąda faktur za internet. Ważne jest natomiast aby mieć kopie wpłat aby udowodnić rzeczywiście poniesione koszty. Ulga internetowa dotyczy wydatków jedynie na dostęp do sieci. Kosztów zakupu sprzętu niezbędnego do korzystania z internetu nie możemy odliczyć.

  KLIKNIJ I PRZEJDŹ DO GŁOSOWANIA NA:
  WYDARZENIE ROKU 2013 W WOJEWÓDZTWIE ŚLĄSKIM  *Głośni Ludzie 2013 Roku woj. śląskiego [ODDAJ GŁOS W PLEBISCYCIE]
  *Abonament RTV 2014 [OPŁATY, TERMINY, ULGI]
  *Najpiękniejsze kolędy [TEKSTY + MUZYKA] Która najlepsza? ZAGŁOSUJ
  *Najlepsze piosenki świąteczne na Boże Narodzenie PLAYLISTA
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   jaja do kwadratu

   gajowy Bronek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   ale wiadomości ha ha ha

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama