Rada Seniorek i Seniorek powstała w Sosnowcu

  Rada Seniorek i Seniorek powstała w Sosnowcu

  Tomasz Szymczyk

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Po otrzymaniu aktów nominacyjnych, członkowie sosnowieckiej Rady Seniorek i Seniorów ustawili się do wspólnego zdjęcia. Trzydzieścioro sześcioro członków
  1/2
  przejdź do galerii

  Po otrzymaniu aktów nominacyjnych, członkowie sosnowieckiej Rady Seniorek i Seniorów ustawili się do wspólnego zdjęcia. Trzydzieścioro sześcioro członków tego szacownego gremium rekomendowały organizacje, instytucje i mieszkańcy Sosnowca ©Tomasz Szymczyk

  Wrocław, Poznań, Łódź, Nysa, Jelenia Góra, Konin i Sosnowiec - co łączy wszystkie te miasta? Działa w nich Rada Seniorów. Pierwsze posiedzenie członków Rady Seniorek i Seniorów w Sosnowcu odbędzie się 9 stycznia. Powołanie rady to jeden z elementów miejskiego programu "Seniorzy decydują".
  Wrocław, Poznań, Łódź, Nysa, Jelenia Góra, Konin i Sosnowiec - co łączy wszystkie te miasta? Działa w nich Rada Seniorów.

  Sosnowiec dołączył do tego grona stosunkowo niedawno. Tuż przed Bożym Narodzeniem prezydent miasta Kazimierz Górski i przewodniczący Rady Miejskiej Mateusz Rykała wręczyli trzydzieściorgu sześciu członkom seniorskiego gremium akty nominacyjne. Pierwsze oficjalne spotkanie trzydziestu sześciu osób - tylu członków liczy rada - zaplanowano na 9 stycznia. Wówczas to rada wybierze m.in. swoje władze.

  - Radni podzielą się też na siedem podzespołów: profilaktyki i promocji zdrowia, wsparcia aktywności seniorów, przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu, dostępu do edukacji i kultury, działań na rzecz zdrowia psychicznego seniorów, organizacji czasu wolnego, aktywizacji środowiska lokalnego na rzecz seniorów - informuje Andrzej Wojciechowski z sosnowieckiego Urzędu Miejskiego, który został opiekunem Rady Seniorek i Seniorów.

  - Rada będzie organem opiniodawczym, doradczym i inicjatywnym prezydenta miasta. Będzie współpracować z organizacjami i instytucjami zajmującymi się problemami seniorów. Jeśli chodzi o inicjatywę uchwałodawczą, to będzie ją miał prezydent - wyjaśnia Krzysztof Polaczkiewicz z Wydziału Informacji i Promocji sosnowieckiego Urzędu Miejskiego.

  Powołanie Rady to kolejny punkt programu realizowanego w stolicy Zagłębia Dąbrowskiego przez stowarzyszenie Aktywne Kobiety.

  W jego ramach osoby, które ukończyły sześćdziesiąty rok życia, brały już udział m.in. w maratonie rowerowym seniorów, malowały graffiti na ścianie jednej z kamienic i uczestniczyły w specjalnym balu, gdzie muzykę serwowała im jedyna w swoim rodzaju, siedemdziesięciopięcioletnia DJ-ka Wika.

  - To od rady będą wychodziły ważne komunikaty, inicjatywy i aktywności skierowane do seniorek i seniorów i do władz. To będzie bardzo ważna "instytucja", która zainicjuje tworzenie polityki senioralnej w mieście, jako istotnego elementu modelu polityki społecznej. Chętnie pomogę jej stworzyć Roczny lub Wieloletni Program na Rzecz Aktywizacji Osób Starszych w Sosnowcu - tłumaczy radna Halina Sobańska, pomysłodawczyni programu "Seniorzy decydują". To, że takie gremium jest potrzebne, przekonują przede wszystkim jego członkowie.

  - Wydaje mi się, że musi się nawiązać współpraca między ludźmi, którzy nigdzie nie chodzą. Tutaj będzie taka grupa, która będzie coś organizowała - mówi Grażyna Ładoń, członkini rady.

  Jakie są dziś bolączki naszych seniorów? - Najgorsza to służba zdrowia, ale miejmy nadzieję, że jakoś się to zmieni. Druga to chyba pomoc tym ludziom w domu, żeby ktoś zapukał do drzwi i zapytał, czy pani kilo mąki nie kupić. Wydaje mi się, że w tym wieku taka pomoc koleżeńsko-sąsiedzka jest potrzebna - dodaje pani Grażyna.

  Już niebawem do Sosnowca dołączy Częstochowa. Tamtejsi radni już w listopadzie przyjęli uchwałę o powołaniu rady seniorów. Dokument ten musi się jednak uprawomocnić.

  - Były wątpliwości natury prawnej, ale zostały rozwiane. Czekamy tylko na orzeczenie - informuje nas Włodzimierz Tutaj, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Częstochowie. Rada będzie liczyć 12 członków. Będzie organem doradczym - dodaje.

  Potrzeba aktywizowania seniorów bierze się z faktu, iż pokolenia, których proces edukacji formalnej oraz wchodzenia w społeczność dorosłych przypadł na lata przed transformacją w 1989 roku, z reguły są w wymiarze obywatelskim bardziej pasywne od pokoleń kolejnych. Wynika to nie tylko z poczucia braku realnego wpływu na decyzje dotyczące spraw publicznych, ale także z braku orientacji dotyczącej funkcjonowania państwa. W szczególności niejasne są struktura władzy publicznej oraz kompetencje różnych jej organów - czytamy w Założeniach Długofalowej Polityki Senioralnej.

  Radę Seniorek i Seniorów w Sosnowcu tworzą: Leokadia Bigaj, Zofia Błaszczakiewicz, Mirosław Chytry, Robert Deląg, Jerzy Dudek, Alina Gola, Jadwiga Grzyb, Jerzy Jałowiecki, Danuta Janczur, Wanda Karbownik, Jerzy Karpiński, Hanna Klonow-ska-Ptaszyńska, Franciszek Krakuski, Jerzy Krzynówek, Grażyna Ładoń, Joanna Makuła, Helena Masłowska-Hałas, Józef Matyasik, Antoni Moniuszko, Paweł Monsior, Arkadiusz Nawara, Jerzy Noczyński, Irena Rogasz, Maria Spiechowicz, Henryka Stemplewska, Anna Szkutnik, Urszula Szumniak, Barbara Szyma, Aniela Szymańska, Helena Ślusarczyk, Ireneusz Świerkot, Stanisława Warska-Połaniecka, Zofia Wącławska, Elżbieta Wieczorek, Romuald Wójcik i Helena Ziółkowska.

  KLIKNIJ I PRZEJDŹ DO GŁOSOWANIA NA:
  WYDARZENIE ROKU 2013 W WOJEWÓDZTWIE ŚLĄSKIM  *Głośni Ludzie 2013 Roku woj. śląskiego [ODDAJ GŁOS W PLEBISCYCIE]
  *Abonament RTV 2014 [OPŁATY, TERMINY, ULGI]
  *Najpiękniejsze kolędy [TEKSTY + MUZYKA] Która najlepsza? ZAGŁOSUJ
  *Najlepsze piosenki świąteczne na Boże Narodzenie PLAYLISTA
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama