Ważne
  Protest kupców w Częstochowie

  Protest kupców w Częstochowie

  Janusz Strzelczyk

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Na kamienicach w Alei Najświętszej Maryi Panny zawisły czarne flagi. W ten sposób handlowcy i właściciele domów protestują przeciwko zamknięciu tej ulicy dla ruchu kołowego.
  - Po przebudowie I i II Al. NMP nikt do mnie nie dojedzie - mówi Aniela Gołąb prowadząca ciucholand w Alei. - Ludzie są wygodni. Nie chce im się daleko chodzić.

  Chociaż oficjalnie jest tylko jedna Aleja Najświętszej Maryi Panny, częstochowianie zwyczajowo mówią o I, II i III Al. NMP. Trzeci odcinek, najbliżej Jasnej Góry jest już po rewitalizacji. Do ruchu samochodowego jest tam dopuszczona tylko jedna jezdnia, północna.


  - Najgorzej było w czasie remontu - mówi Andrzej Znak, który ma tam sklep. - Wtedy prawie nie było klientów. Ale teraz, gdy mamy tu praktycznie deptak nie jest tak źle. A teraz gdy jest kryzys to nawet płacę trochę mniejszy czynsz, bo coraz więcej lokali stoi pustych.

  Miejski Zarząd Dróg uspokaja kupców, właścicieli kamienic, że nie wszystko jeszcze zostało przesądzone.
  - Dyskusja na ten temat stale się toczy i nie jest zamknięta, wciąż przyjmowane są rozwiązania, które należałoby uwzględnić przy przebudowie, która w przypadku I i II Alei Najświętszej Maryi Panny planowana jest na lata 2010 (II Aleja) oraz 2011 (I Aleja) - mówi Kazimierz Augustyn, dyrektor MZD. - Podczas konferencji Częstochowa wobec globalnego kryzysu powstał zespół ds. problemów transportowych, do którego akces zgłosili także przedstawiciele stowarzyszenia będącego organizatorem obecnej akcji protestacyjnej.

  Urzędnicy twierdzą, że po przebudowie, I i II Aleja nie zostanie zamknięta dla ruchu. Mieszkańcy i kupcy będą mogli dojechać do każdej posesji i zaparkować na obu jezdniach. Nadal obie aleje bądą otwarte dla komunikacji miejskiej.

  Na pewno podczas robót na jakiś czas ruch samochodów będzie ograniczony,a nawet wstrzymany.
  Miasto dostało na przebudowę obu alei 10 mln euro dotacji z Unii Europejskiej. Za te pieniądze nie tylko będzie prowadzona rewitalizacja ulicy, ale także opracowanie układu komunikacyjnego całego śródmieścia. Zespół projektowy opracował koncepcję obejmującą obszar między Aleją Jana Pawła II, Drogą Krajową nr 1, ulicami Sobieskiego i Popiełuszki- Pułaskiego. Koncepcja obejmuje trasy samochodowe, ulice o ruchu jednokierunkowym, przebiegi linii komunikacji miejskiej, nowe połączenia drogowe, przebudowy skrzyżowań i powstanie sygnalizacji świetlnej. Koncepcja ta zostanie wkrótce przedstawiona mieszkańcom, z propozycjami kilku wariantów i poddana publicznej dyskusji.

  9 tys. handlowców

  W Częstochowie w handlu pracuje ponad 9000 osób, prawie 13 proc. wszystkich zatrudnionych.
  Pod Jasną Górą na 1000 mieszkańców przypada 13,4 sklepów, podobnie jak w innych dużych miastach w Polsce. Od 1997 roku w związku z powstaniem hipermarketów ubyło ponad 350 małych sklepów.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama