Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pogrzeb Wojciecha Kilara w Katowicach 4 stycznia 2014 [PROGRAM UROCZYSTOŚCI]

Michał Wroński
Prochy Wojciecha Kilara zostaną pochowane na katowickim cmentarzu przy ulicy Sienkiewicza, w rodzinnym grobie
Prochy Wojciecha Kilara zostaną pochowane na katowickim cmentarzu przy ulicy Sienkiewicza, w rodzinnym grobie Arkadiusz Ławrywianiec
Pogrzeb Wojciecha Kilara: Znakomity kompozytor zostanie pochowany na cmentarzu przy ul. Sienkiewicza w Katowicach, nekropolii zasłużonych dla Śląska. ZOBACZ PROGRAM UROCZYSTOŚCI POGRZEBOWYCH WOJCIECHA KILARA

NOSPR im. Wojciecha Kilara. Coraz więcej zwolenników!

ZOBACZ KONIECZNIE ZDJĘCIA:
WOJCIECH KILAR: OSTATNIE POŻEGNANIE 3 STYCZNIA

Pogrzeb Wojciecha Kilara: W sobotę w grobowcu na cmentarzu przy ul. Sienkiewicza w Katowicach pochowane zostaną prochy Wojciecha Kilara. Zmarły w niedzielę kompozytor spocznie obok swej nieżyjącej od sześciu lat żony, Barbary. I choć artysta za życia znany był ze swej wybitnej niechęci do wszelkiego blichtru, udzielania się w mediach i błyszczenia na salonach, to trudno nie odnotować, że jego grób znajdować będzie się w prawdziwej alei zasłużonych. Nekropolia przy ulicy Sienkiewicza to bowiem - obok cmentarza na Francuskiej - tradycyjne miejsce pochówku ludzi zasłużonych dla kultury, nauki, edukacji i życia społecznego na Śląsku.

Dwaj wielcy kompozytorzy

Niewiele ponad trzy lata temu w tym samym miejscu pożegnaliśmy Henryka Mikołaja Góreckiego, innego słynnego kompozytora muzyki współczesnej. Choć obaj mieli kompletnie różne korzenie - Górecki pochodził spod Rybnika, Kilar ze Lwowa - to ich losy splotły się właśnie w Katowicach.

CZYTAJ TAKŻE:
Wojciech Kilar będzie pochowany 4 stycznia. Pogrzeb Wojciecha Kilara w Katowicach
Wojciech Kilar prowadził dobre, piękne życie: mówią przyjaciele i znajomi
Zmarł Wojciech Kilar. Nie żyje wybitny kompozytor ze Śląska. Miał 81 lat

Obaj ukończyli tutejszą Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną, po czym z początkiem lat 60. XX wieku rozpoczęli wspólnie z Krzysztofem Pendereckim i kilkoma jeszcze kompozytorami młodego pokolenia swe muzyczne poszukiwania.

Mimo międzynarodowych sukcesów, zawsze jednak wracali na Śląsk - Henryk Mikołaj Górecki został wykładowcą, a następnie rektorem macierzystej uczelni. Zaś gdy wysłuchawszy skomponowanej przez Wojciecha Kilara muzyki do "Draculi", reżyser tego filmu, Francis Ford Coppola, zapytał Polaka, czego potrzebuje, by tworzyć taką muzykę, ten tajemniczo odparł: - Trzeba mieszkać w Katowicach.

Mogiły obu kompozytorów dzielić będzie jakieś 100-150 metrów. Wojciech Kilar zostanie pochowany przy głównej alei, grób Henryka Mikołaja Góreckiego znajduje się nieco bardziej na uboczu, w dolnej części nekropolii.

Polski James Dean

Niedaleko Henryka Mikołaja Góreckiego spoczywa Jerzy Duda Gracz, malarz, rysownik i scenograf, którego niepokojące, pełne zdeformowanych postaci i zgoła ponurej symboliki obrazy przeszły do kanonu polskiego malarstwa drugiej połowy XX wieku. W dolnej części cmentarza przy ul. Sienkiewicza pochowana jest również Krystyna Bochenek - tragicznie zmarła w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem wicemarszałek Senatu, ale przede wszystkim dziennikarka Polskiego Radia Katowice, twórczyni słynnego Ogólnopolskiego Dyktanda.
Idąc w górę, przy głównej alei napotkamy mogiły polskich działaczy społecznych i narodowych na Śląsku: Arki Bożka i Stanisława Ligonia (znanego też jako "Karlik z Kocyndra", gdyż pod takim właśnie pseudonimem publikował w okresie plebiscytu swe teksty i rysunki). Niedaleko nich spoczywa również Alfred Szklarski, autor popularnych książek podróżniczych dla młodzieży (znany głównie za sprawą serii o przygodach Tomka Wilmowskiego), a także "polski James Dean", niezapomniany odtwórca roli Maćka Chełmickiego w filmie "Popiół i diament", czyli Zbyszek Cybulski, przy którego grobie co roku 8 stycznia (w rocznicę śmierci aktora) zbierają się fani jego twórczości.

Naukowcy, lekarze, księża...

Praktycznie nie ma takiej sfery życia publicznego na Śląsku, której wybitni przedstawiciele nie spoczywaliby na nekropolii przy ul. Sienkiewicza. Pochowani są tu naukowcy - chociażby profesor Stefan Maria Kuczyński, historyk, znakomity specjalista polskiego średniowiecza, który przez wiele lat wykładał na Uniwersytecie Śląskim, lekarze - na przykład Beata Utracka-Hutka, kierownik Kliniki Chemioterapii w Centrum Onkologii - Instytucie im. Marii Curie-Skłodowskiej w Gliwicach, duchowni - ksiądz Józef Kurpas, biskup pomocniczy katowicki, czy muzycy grający muzykę nieklasyczną - właśnie tutaj leży Jerzy "Kawa" Kawalec, jeden z najlepszych polskich basistów rockowych i podpora znanego miłośnikom blues rocka zespołu Krzak.

Ostatnie pożegnanie

W piątek ostatnie pożegnanie Wojciecha Kilara. Odbędzie się w jego macierzystej parafii, w kościele pod wezwaniem Najświętszych Imion Jezusa i Maryi w Katowicach-Brynowie. O godzinie 12 rozpocznie się msza, po której nastąpi eksportacja, czyli uroczyste wyprowadzenie z kościoła.

Uroczystości pogrzebowe Wojciecha Kilara rozpoczną się w sobotę o godzinie 11 w archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach. Wcześniej jednak - bo już od godziny 10.15 - w kościele zostanie wystawiona urna z prochami kompozytora.

Uroczystości będą miały charakter państwowy - udział w nich weźmie m.in. Bogdan Zdrojewski, minister kultury i dziedzictwa narodowego, ludzie kultury i sztuki, a także muzycy Filharmonii Śląskiej, Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, Orkiestry Aukso, Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" oraz Zespołu Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia. Mszę poprowadzi metropolita katowicki, arcybiskup Wiktor Skworc. W jej trakcie zabrzmią kompozycje Wojciecha Kilara, m.in. "Symfonia Adwentowa", "Agnus Dei", "Veni Creator", a na zakończenie nabożeństwa - "Exodus".

Kondukt pogrzebowy przejdzie z archikatedry na cmentarz ulicami Powstańców i Sienkiewicza. Poprowadzi go orkiestra reprezentacyjna kopalni "Murcki-Staszic".

KLIKNIJ I PRZEJDŹ DO GŁOSOWANIA NA:
WYDARZENIE ROKU 2013 W WOJEWÓDZTWIE ŚLĄSKIM


*Filmy erotyczne z początku XX w. to nie porno, a sztuka ZOBACZCIE
*Głośni Ludzie 2013 Roku woj. śląskiego [ODDAJ GŁOS W PLEBISCYCIE]
*Abonament RTV 2014 [OPŁATY, TERMINY, ULGI]
*Orszaki Trzech Króli idą przez nasze miasta [ZDJĘCIA + WIDEO]

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!