Menu Region

PIT 2013: Można już składać deklaracje PIT za 2013 rok [JAKI...

PIT 2013: Można już składać deklaracje PIT za 2013 rok [JAKI PIT WYBRAĆ, PIT ONLINE]

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

PAP

PAP, MAT. PRAS

7Komentarzy Prześlij Drukuj
PIT 2013: Można już składać deklaracje PIT za 2013 r. W porównaniu z ubiegłym rokiem zmieniły się zasady korzystania z niektórych ulg podatkowych, a co za tym idzie i druki rozliczeń. Większość Polaków deklaracje podatkowe musi złożyć do końca kwietnia.

(© arc.)

PIT za 2013:

Jaki PIT wybrać? Rodzaje rozliczeń podatkowychJak co roku najpopularniejszym rozliczeniem wysyłanym fiskusowi będzie PIT-37, który wypełniają m.in. pracownicy najemni, którzy nie prowadzili w ubiegłym roku działalności gospodarczej. Jednoosobowi przedsiębiorcy czy osoby osiągające przychody z najmu wypełnią PIT-36, a przedsiębiorcy, którzy chcą skorzystać z opodatkowania stawką liniową w wysokości 19 proc.
- PIT-36L.

Podatnicy, którzy wybrali ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wypełnią PIT-28, który trzeba złożyć do końca stycznia 2014 r. Dochody z tytułu inwestycji kapitałowych, np. sprzedaży akcji, należy wykazać na formularzu PIT-38, a przychód z odpłatnego zbycia nieruchomości na drukach PIT-36, PIT-38 lub PIT-39 (w zależności od daty nabycia nieruchomości).

PIT 2013 - kto musi się rozliczyć z fiskusem?Z fiskusem musi rozliczyć się każdy, kto w zeszłym roku uzyskał dochód, nawet jeżeli nie przekroczył on tzw. kwoty niepodlegającej opodatkowaniu w wysokości 3091 zł. Rozliczenia za podatnika może dokonać płatnik (pracodawca), pod warunkiem, że do 10 stycznia pracownik przekaże mu oświadczenie PIT-12, w którym zapewni, że nie uzyskiwał innych dochodów podatkowych według skali. Trzeba pamiętać, że rozliczenie przez płatnika pozbawia podatnika prawa do skorzystania z ulg podatkowych i wspólnego rozliczenia z małżonkiem.

PIT 2013 - co można odliczyć od dochodu i podatku?Od dochodu będzie można odliczyć m.in. składki na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne, wydatki na rehabilitację czy wpłaty na Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego. Zasady niektórych ulg podatkowych związanych z dochodem uległy istotnej zmianie. Na przykład z ulgi na internet będą mogły skorzystać tylko osoby, które nie odliczyły jej kolejno w latach 2011-2012. Ktoś, kto odliczył ulgę tylko w rozliczeniu za 2012 r., może uwzględnić ją w tym roku, ale za rok już tego nie będzie mógł uczynić. W ramach ulgi można odliczyć udokumentowane wydatki na internet, nie więcej jednak niż 760 zł.

Natomiast od podatku odliczymy m.in. składki na obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne czy najpopularniejszą ulgę na dzieci - w tym roku w nowej wysokości. Z odliczenia nie mogą skorzystać rodziny z jednym dzieckiem, które uzyskały dochody w wysokości ponad 9,3 tys. zł miesięcznie, czyli 112 tys. zł rocznie. Jeżeli ich dochody są mniejsze, to od podatku mogą odliczyć 92,67 zł miesięcznie (1112,04 zł rocznie). Taką samą kwotę na każde dziecko mogą odliczyć rodziny z dwójką dzieci. W przypadku trzeciego dziecka odliczenie wzrasta o 50 proc. (139 zł za każdy miesiąc, 1668,12 zł rocznie), a na czwarte i kolejne dziecko można odliczyć 185,34 zł za każdy miesiąc, czyli 2224,08 zł rocznie.

Przedstawiciele niektórych zawodów (np. artyści, twórcy, dziennikarze) muszą pamiętać, że w zeszłym roku ograniczono prawo do zastosowania zryczałtowanych 50-proc. kosztów uzyskania przychodów. Koszty te nie mogą przekroczyć w roku 42 tys. 764 zł (pracownik zatrudniony na jednym etacie może odliczyć od przychodu 1335 zł).

PIT 2013 - nowe progi podatkoweW porównaniu z zeszłym rokiem nie zmieniły się ani progi podatkowe, ani skala. Od dochodu do wysokości 85 tys. 528 zł zapłacimy 18-proc. podatek minus kwota zmniejszająca podatek w wysokości 556,02 zł. Od dochodu przekraczającego 85 tys. 528 zł podatek wyniesie 14 tys. 839,02 zł plus 32 proc. od nadwyżki ponad 85 tys. 528 zł.

Jak poinformowało PAP Ministerstwo Finansów, w związku z obowiązującymi od 2013 r. zmianami w podatku dochodowym od osób fizycznych konieczne było wprowadzenie zmian w formularzach podatkowych.

PIT 2013 - zmiany w formularzachW deklaracjach zostało wyodrębnione miejsce na określenie przychodu, do którego płatnik stosuje 50-proc. koszty uzyskania przychodów. W formularzu PIT-40 zmiana znajdzie się w części "Dochody podatnika i zaliczka pobrana przez płatnika" w wierszu "Prawa autorskie i inne prawa o których mowa w art. 18".

W formularzach PIT-36 i PIT-37 odpowiednia rubryka pojawiła się w części "Dochody/straty ze źródeł przychodów" w wierszach "Należności ze stosunku: pracy, służbowego, spółdzielczego i z pracy nakładczej, z także zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacone przez zakład pracy oraz Prawa autorskie i inne prawa, o których mowa w art. 18 ustawy".

W porównaniu z poprzednimi latami w formularzach PIT-40 oraz PIT-36L nie trzeba będzie wpisywać adresu płatnika. Jest on bowiem podawany w zgłoszeniu identyfikacyjnym i aktualizacyjnym, więc administracja podatkowa posiada już te informacje.

"Formuła dotycząca odpowiedzialności karnej skarbowej za określone działania lub zaniechania (oświadczenie o znajomości przepisów Kodeksu karnego skarbowego) została w nowych formularzach zastąpiona pouczeniem informującym o odpowiedzialności przewidzianej w Kodeksie karnym skarbowym" - poinformowało MF. Resort wyjaśnił, że żaden przepis nie uzależnia odpowiedzialności karnej za podanie danych niezgodnych z rzeczywistością od złożenia oświadczenia o znajomości tych przepisów.

Ministerstwo Finansów zachęca do składania deklaracji podatkowych przez internet za pomocą systemu e-deklaracje. Informacje na ten temat można znaleźć na stronie www.e-deklaracje.gov.pl Ze strony tej można pobrać odpowiednią aplikację, która umożliwia elektroniczne rozliczenie z fiskusem. (PAP)

Wypełnij PIT za 2013 rok online lub pobierz program

Podobnie jak w ubiegłych latach wielu podatników będzie przy wypełnianiu deklaracji PIT posiłkowało się specjalistycznymi programami komputerowymi. Jest to zdecydowanie bardziej komfortowe od ręcznego, żmudnego wypełniania formularzy.

Przy wyborze programu do rozliczeń rocznych powinno się zwrócić szczególną uwagę na jego przejrzystość. Jeśli program łatwy i intuicyjny w obsłudze, podatnik rozliczy się dużo szybciej i uniknie pomyłek. Ważne jest też, aby program był bezpieczny i nie przechowywał czy też kopiował danych podatników bez ich zgody.

O programie
Jednym z najczęściej wybieranych narzędzi jest program PIT Format dostępny na rynku od 2007 r. Dotychczas z programu skorzystało prawie 8 milinów Polaków! To bezpłatne narzędzie, które przyda się każdemu, kto musi wypełnić deklarację podatkową za rok 2013. Program przeznaczony zarówno dla osób fizycznych, jak również dla firm, podmiotów prowadzących własną działalność gospodarczą czy biur rachunkowych. Podatnik może sam wybrać, z jakiej wersji programu skorzysta tj. wersji instalacyjnej lub wersji online.

Program PIT Format daje umożliwia wypełnienie zeznania się w 5 minut, a dzięki wygodnemu Kreatorowi prowadzi podatnika krok po kroku, wypełniając i podpowiadając, co należy wpisać. Ponadto aplikacja umożliwia przesyłanie elektronicznie deklaracji do urzędu skarbowego i zapewnia dodatkowo weryfikację poprawności wypełnienia formularza. Po wysłaniu zeznania do systemu e-Deklaracji, podatnik otrzymuje Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO) będące potwierdzeniem wysłania formularza.

Program PIT Format 2013 zawiera aż 8 typów deklaracji podatkowych (PIT-28, -28A, -28B, -36, -36L, -37, -38, -39 ), 7 rodzajów załączników (PIT-B, -D, -O, -2K, -M, -ZG, -Z) oraz 4 wzory formularzy NIP (NIP-1, -3, -B, -C)! Zawiera też wiele przydatnych, unikatowych funkcji m.in. wyliczanie kursów walut, import danych podatnika z poprzednich wersji programu, kontrola błędów.

Wersje programu
Program PIT Format dostępny jest w dwóch wersjach: instalacyjnej oraz online. Wersja online oznacza, że praca w programie odbywa się za pośrednictwem Internetu. Zaletą tej wersji jest to, że nie wymaga ona od użytkownika instalacji, gdyż program uruchomiony jest w oknie przeglądarki (Internet Explorer, Firefox, Opera, Chrome). Nie trzeba obawiać się o bezpieczeństwo przy korzystaniu z tej wersji, gdyż dla wersja on-line umieszczona jest pod adresem chronionym przez protokół SSL. Z tej wersji można korzystać na każdym systemie operacyjnym : Windows, Mac OS, Linux. Wypełnianie zeznania bez instalowania programu to doskonałe rozwiązanie, gdy korzystasz np. z komputera służbowego.

Jako jedyny na rynku program PIT Format 2013 posiada pozytywną rekomendację Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego.

Pobierz program lub uruchom online

KLIKNIJ I PRZEJDŹ DO GŁOSOWANIA NA:
WYDARZENIE ROKU 2013 W WOJEWÓDZTWIE ŚLĄSKIM

*Filmy erotyczne z początku XX w. to nie porno, a sztuka ZOBACZCIE
*Głośni Ludzie 2013 Roku woj. śląskiego [ODDAJ GŁOS W PLEBISCYCIE]
*Abonament RTV 2014 [OPŁATY, TERMINY, ULGI]
*Orszaki Trzech Króli idą przez nasze miasta [ZDJĘCIA + WIDEO]
Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

7

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

angie

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

program do pit (gość)  •

ja wybieram taki żebym sama mogła uzupełnić komu oddam 1%. w tym roku wybrałam fundację L'arche, bo pomagają niepełnosprawnym umysłowo dorosłym. a pewnie większość osób wybiera chore dzieci (im też oczywiście trzeba pomóc) ja więc wybrałam dorosłych tym razem:) zachęcam również! KRS: 0000054452

odpowiedzi (0)

skomentuj

pomagaj z potrzeby serca-przekaż 1% podatku przy rozliczeniu z US

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Bogna (gość)  •

Ostatnio zaufałam Obywatelskiej Fundacji Pomocy Dzieciom. Jeżeli popierasz takie działania jak: promocja i ochrona zdrowia dzieci i młodzieży, świadczenie pomocy dzieciom poszkodowanym w wypadkach drogowych i komunikacyjnych, świadczenie pomocy dzieciom w leczeniu i rehabilitacji, ułatwianie dzieciom i młodzieży dostępu do wykwalifikowanej opieki zdrowotnej, popularyzacja profilaktyki i wczesnego wykrywania chorób dziecięcych to wypełniając swój pit przekaż 1% podatku na rzecz Obywatelskiej Fundacji Pomocy Dzieciom. Wystarczy pamiętać o nich wpisując w deklarację KRS 0000140007

odpowiedzi (0)

skomentuj

PIT i 1%

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Natalia (gość)  •

Niezależnie od typu rozliczenia PIT warto pamiętać, że można przekazać 1% swojego podatku. Mamy wtedy świadomość na co przeznaczane są nasze pieniądze ;) Polecam uwadze Stowarzyszenie SIEMACHA. Działają naprawdę skutecznie!
http://jedenprocentopp.pl/ Tu można zapoznać się z ich działalnością i przekazać 1% (również on-line).

odpowiedzi (0)

skomentuj

1%

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

gość (gość)  •

Niezależnie od rodzaju rozliczenia PIT warto pamiętać o tym by przekazać 1%. Nic nas to nie kosztuje a możemy mieć wpływa na to, co stanie się z naszymi pieniędzmi. Polecam Stowarzyszenie SIEMACHA. Działają naprawdę skutecznie! Warto zapoznać się z ich działalnością i przekazać 1% http://siemacha.org.pl/

odpowiedzi (0)

skomentuj

PIT

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Dorat (gość)  •

A ja polecam PITax.pl
superprogram do PIT - łatwy w użyciu, intuicyjny i wiarygodny.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Tytuł PIT 2013-2014

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

PodpisDarmowy program do rozliczeń PIT 2013 (gość)  •

Pobierz Darmowy program do rozliczeń PIT 2013- 2014

odpowiedzi (0)

skomentuj

rozliczenie online

+1 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

damian (gość)  •

znając siebie to pewnie zacznę się rozliczać jakoś bliżej ostatecznego terminu, pewnie w kwietniu.. w tym roku mam zamiar złożyć zeznanie przez aplikację, bo coraz bardziej mi odpowiadają takie mobilne rozwiązania. tak jak od kilku miesięcy mam ściągniętą panoramę firm i mapy nie są mi już potrzebne jak jeżdżę po kraju. a w przypadku rozliczenia online nie trzeba będzie przynajmniej stać w kolejkach

odpowiedzi (0)

skomentuj