Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Monitoring miejski: koniec Wielkiego Brata? Ministerstwo chce ograniczeń [MONITORING PRZEPISY]

Paweł Pawlik
arc
W wielu miastach naszego regionu mieszkańców obserwują kamery monitoringu. Jak wykorzystane są nagrania i kto ma do nich wgląd?

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przygotowało regulacje w sprawie monitoringu wizyjnego, które mają gwarantować ochronę prawa do prywatności. - Kończymy z wolną amerykanką. Do tej pory każdy mógł nagrywać każdego w dowolnym miejscu i w dowolnym czasie i robić z tymi nagraniami wszystko - mówi Bartłomiej Sienkiewicz, minister spraw wewnętrznych.

Projekt przewiduje m.in. zakaz jednoczesnej rejestracji dźwięku i obrazu, ustalenie maksymalnego terminu przechowywania nagrań na 90 dni, a także kary grzywny dla łamiących regulacje. Wgląd do nagrań mają mieć jedynie odpowiednie służby, w tym policja czy straż miejska.

Nielegalne wykorzystanie obrazu z monitoringu będzie przestępstwem zagrożonym karą do dwóch lat więzienia. Osoby nieuprawnione do prowadzenia monitoringu pozwalającego na słuchanie lub zapis rozmów podlegać będą, według projektu, karze grzywny lub więzienia. Kara grozi też za nagrywanie w miejscu, które może skutkować naruszeniem godności (np. w toaletach i przebieralniach). Zakazane ma być też stosowanie atrap kamer.

Miejsca objęte takimi działaniami muszą być bezwzględnie oznakowane - z nazwą firmy prowadzącej monitoring.
Monitoring ma równie wielu zwolenników co przeciwników. Argumentami przemawiającymi "za" jest wykorzystanie monitoringu przez służby mundurowe. Przykładem są ostatnie wydarzenia w Zabrzu, gdzie w zatrzymaniu dwóch przestępców w dużym stopniu pomógł miejski monitoring. Takie zdarzenia potwierdzają konieczność wykorzystania zapisu wideo w zwiększaniu bezpieczeństwa w aglomeracji. Nie wszyscy się z tym zgadzają.

- Dobrze, że coś się w tej sprawie ruszyło. Jednak od hucznych zapowiedzi ograniczenia "Wielkiego Brata" do realnych zmian jeszcze daleka droga - napisali w oświadczeniu Wojciech Klicki i Małgorzata Szumańska z Fundacji Panoptykon, która brała udział w konsultacjach do proponowanych regulacji.

KLIKNIJ I PRZEJDŹ DO GŁOSOWANIA NA:
WYDARZENIE ROKU 2013 W WOJEWÓDZTWIE ŚLĄSKIM


*Głośni Ludzie 2013 Roku woj. śląskiego [ODDAJ GŁOS W PLEBISCYCIE]
*Abonament RTV 2014 [OPŁATY, TERMINY, ULGI]
*Najpiękniejsze kolędy [TEKSTY + MUZYKA] Która najlepsza? ZAGŁOSUJ
*Najlepsze piosenki świąteczne na Boże Narodzenie PLAYLISTA

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Monitoring miejski: koniec Wielkiego Brata? Ministerstwo chce ograniczeń [MONITORING PRZEPISY] - Dziennik Zachodni