Ważne
  Gdzie wyrzucić choinkę? Czy można wyrzucić choinkę na...

  Gdzie wyrzucić choinkę? Czy można wyrzucić choinkę na śmietnik? [PORADNIK]

  Paweł Pawlik

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Choinki powinny zostać wywiezione wraz ze śmieciami
  1/3
  przejdź do galerii

  Choinki powinny zostać wywiezione wraz ze śmieciami ©Mikołaj Suchan

  Gdzie wyrzucić choinkę? Czy można wyrzucić choinkę na śmietnik? Przeczytaj rozmowę z Grzegorzem Mazurkiewiczem, kierownikiem referatu ds. systemu gospodarowania odpadami komunalnymi UM w Katowicach
  Gdzie wyrzucić choinkę:

  Gdzie można bezpiecznie, bez narażania się na mandat wyrzucić świąteczne drzewko? Czy wzorem np. Wrocławia służby miejskie odbiorą choinki podczas specjalnych zbiórek?
  Z punktu widzenia miasta wyrzucone drzewko świąteczne jest traktowane jako odpad komunalny. Zatem odpowiedzialność za wywóz spada na firmy, które zajmują się wywozem śmieci w danej gminie. Na terenie Katowic nie są planowane dodatkowe zbiórki choinek od mieszkańców, odbiór odbędzie się zgodnie z dotychczasowym harmonogramem wywozu śmieci.


  Co jednak zrobić w sytuacji, gdy chcemy pozbyć się drzewka jak najszybciej?
  Jeśli nie chcemy czekać, aż operator odpowiedzialny za wywóz śmieci odbierze choinkę razem z innymi śmieciami, możemy we własnym zakresie oddać drzewko do gminnego punktu zbiórki odpadów, jako odpad biodegradowalny. Drzewka, które tam trafiają przerabiane są na masę kompostową. W Katowicach znajdują się dwa takie punkty zwrotu. Jeden przy ulicy Obroki 140, drugi natomiast przy ulicy Milowickiej 7a.

  Znane są akcje, np. elektrociepłowni czy marketów budowlanych, które przyjmują drzewka rozdając w zamian sadzonki lub nasiona.
  Takie "happeningi" organizowane są przez fimry prywatne. Niestety, sadzonek w punktu zbiórki odpadów nie rozdajemy. Możemy natomiast zaoferować worki do segregacji śmieci.

  Wiele mówi się o recyklingu. Jak możemy wykorzystać uschnięte drzewko? Czy choinkę możemy spalić na przykład w piecu lub na działce?
  Spalanie odpadów (a tak traktowana jest wyrzucona świąteczna choinka) w piecach jest niedozwolone. Grozi za to wysoki mandat wystawiony przez straż miejską lub gminną. Dla kogoś, kto ma ogród albo działkę najlepszym wyjściem będzie wykorzystanie drzewka jako kompostu, bądź na opał w piecu kominkowym przystosowanym do palenia drewnem.

  KLIKNIJ I PRZEJDŹ DO GŁOSOWANIA NA:
  WYDARZENIE ROKU 2013 W WOJEWÓDZTWIE ŚLĄSKIM

  *Filmy erotyczne z początku XX w. to nie porno, a sztuka ZOBACZCIE
  *Głośni Ludzie 2013 Roku woj. śląskiego [ODDAJ GŁOS W PLEBISCYCIE]
  *Abonament RTV 2014 [OPŁATY, TERMINY, ULGI]
  *Orszaki Trzech Króli idą przez nasze miasta [ZDJĘCIA + WIDEO]
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama