W Beskidach czekają na mrozy. Inaczej klęska

  W Beskidach czekają na mrozy. Inaczej klęska

  Katarzyna Koczwara

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Kompletny strój, gogle, rękawice, kask. Nawet pozycja zjazdowa. Tak autorka tekstu, Kasia Koczwara, zaklinała zimę w Beskidach
  1/2
  przejdź do galerii

  Kompletny strój, gogle, rękawice, kask. Nawet pozycja zjazdowa. Tak autorka tekstu, Kasia Koczwara, zaklinała zimę w Beskidach
  ©arc. Katarzyna Koczwara

  Obecnie najczęściej słyszanym w Beskidach hasłem jest: Piękną wiosnę mamy tej zimy. Mało kto pamięta zeszłoroczne białe święta wielkanocne i sezon narciarski zamykany 20 kwietnia. Wtedy górale mieli powody do radości. A dziś? Mamy styczeń, najzimniejszy miesiąc polskiej zimy... Czyli co? Teraz będzie już tylko coraz cieplej? To zdecydowanie przedwczesna opinia. Może zima znowu będzie w kwietniu? Jedno jest pewne, na razie jej nie ma.
  A przecież zima to, nie tylko dla mnie, przede wszystkim czas wypadów na ukochane narty i serial zwany Pucharem Świata w skokach narciarskich. Z jednym i drugim w Beskidach chwilowo jest problem. O ile na skoczni im. Adama Małysza problem próbują rozwiązać zwożąc ciężarówkami śnieg z Podhala, o tyle mój wypad na narty wzbudził poważne zaniepokojenie wśród przypadkowych obserwatorów.

  Tak, podjęłam się szukania śniegu w Beskidach. Byłam zdeterminowana. Chciałam stanąć pierwszy raz w 2014 roku na nartach. Prawie się udało, choć bliżej "temu czemuś" było do zbitej warstwy lodu niż do białego puchu. Do zaklinania pogody podeszłam bardzo poważnie.
  Niestraszna była mi dodatnia temperatura, założyłam kompletny strój narciarski. No prawie, w trosce o własne zdrowie - wszak przegrzanie też daje negatywne skutki - nie założyłam bielizny termicznej. Cała reszta zgodna była jednak z narciarskimi standardami. Kask, gogle, rękawice narciarskie, nawet zaszalałam i sięgnęłam po kosmetyki zabezpieczające przed mrozem i wiatrem.

  Podjechałam na szczególnie mi bliski stok na Nowej Osadzie, przebrnęłam przez błoto, potem krótki marsz nieco zmarnowaną trawką i jest... kawałek zamrożonego śniegu. Zaklinanie pogody czas zacząć, ku uciesze obsługi wyciągu. Mam pewne obawy, że rezultaty tych zabiegów będą odłożone w czasie. Jeśli w kwietniu będziemy pisać o utrzymującej się zimie w Beskidach, najpewniej będą to nieco spóżnione skutki mojej działalności. Zażaleń jednak nie przyjmuję.

  Żarty żartami, a sytuacja w Beskidach nie jest wesoła. Nawet włodarzy miast realne oszczędności z powodu wiosennej aury nie cieszą.

  - Brak śniegu odbije się na finansach miasta. Ludzie żyjący z turystyki w podatkach mniej wpłacą do miejskiej kasy. Najlepiej byłoby, gdyby jeszcze przed świętami zaczął padać śnieg i utrzymał się do końca marca - mówi Jan Poloczek, burmistrz Wisły, i dodaje: - Mamy w budżecie zabezpieczone pieniądze na odśnieżanie, wolałbym je wydać, byle gestorzy, hotelarze, a szczególnie właściciele wyciągów narciarskich mogli zarabiać.

  Ci ostatni próbują zachować spokój, śledząc prognozy pogody.

  - Czekamy na zimę. Ze swojej strony zrobiliśmy wszystko, by do sezonu się przygotować, reszta zależy od natury - mówi Władysław Sanecki, współwłaściciel Ośrodka Narciarskiego Nowa Osada w Wiśle.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Zdjęcie autora komentarza
   Pani red. Kasia lubi stok w Nowej Osadzie, a ja wolę Soszów (ze względu na żurek w schronisku).

   Sandman

   Zgłoś naruszenie treści

   Ale obydwoje czekamy z utęsknieniem na śnieg. btw. mam nadzieję, że niezałożenie bielizny termicznej przez Panią red. nie poskutkowało jej całkowitym brakiem pod kombinezonem? Chociaż kto wie, ;-)


   Zdjęcie autora komentarza
   bieliźniane dylematy

   Zgłoś naruszenie treści

   fantazję ułańską miewam, jak widać, ale jednak ma ona swoje granice. Nie stawiam znaku równości między bielizną i bielizną termiczną ;)

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama