Wzywasz pogotowie ratunkowe? Dyspozytor najpierw zada zestaw...

  Wzywasz pogotowie ratunkowe? Dyspozytor najpierw zada zestaw pytań

  Agata Pustułka

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Pogotowie ratunkowe
  1/2
  przejdź do galerii

  Pogotowie ratunkowe ©arc

  Do tej pory dyspozytorzy karetek pogotowia decydując o skierowaniu karetki do wzywającego posiłkowali się przede wszystkim własną wiedzą oraz praktyką. Od 1 lipca tego roku, gdy zadzwonimy na pogotowie, będziemy musieli odpowiedzieć na pytania zawarte w specjalnie przygotowanych procedurach.
  Gdy wzywający zgłosi ból brzucha, czy duszności, albo ból w klatce piersiowej będzie musiał odpowiedzieć na określony zestaw pytań.

  CZYTAJ KONIECZNIE:
  DZWONISZ NA POGOTOWIE? SPRAWDŹ, DO CZEGO MASZ PRAWO


  - Poszczególne problemy medyczne, najczęściej pojawiające się w wezwaniach, są ujęte w punkty i krok po kroku podpowiadają dyspozytorom medycznym jakie czynności powinni wykonać.
  Chodzi o to, by jak najskuteczniej wesprzeć dyspozytora w podjęciu właściwej decyzji - wyjaśnia dr Artur Borowicz, dyrektor WPR. - Zestaw procedur został przekazany do wiadomości ministra zdrowia, ma akceptację konsultanta krajowego w dziedzinie ratownictwa medycznego h dodaje.

  Pomysł rodem z USA


  Tworząc bazę pytań skorzystano ze wzorów obowiązujących m.in. w Stanach Zjednoczonych. Oprócz typowych dolegliwości procedury obejmują wezwanie do dziecka, wypadek komunikacyjny, zdarzenie masowe. Katowickie pogotowie - jak było np. w przypadku zderzenia pociągów pod Szczekocinami - jest w stanie wysłać w jedno miejsce kilkadziesiąt karetek, a jednocześnie zabezpieczać pozostały obszar swojego działania.

  Ujednolicenie zasad dysponowania karetkami daje też samy dyspozytorom komfort bezpieczeństwa.

  - Rozpoczęliśmy testowanie systemu, tak, abyśmy byli gotowi do zastosowania go latem - mówi dr Wojciech Miciński, wicedyrektor WPR.

  Dyspozytor pogotowia będzie miał obowiązek przeprowadzić cały wywiad do końca, choć już po pierwszych dwóch, trzech pytaniach może zdecydować o wysłaniu karetki.

  - Karetka już jedzie, a zdobyte od wzywającego informacje natychmiast przekazuje ratownikom, aby oni nie tracili cennego czasu i przystąpili niezwłocznie do swoich czynności na miejscu wezwania - dodaje dr Miciński.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (8)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   amen

   luuu (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   pogotowie obsluguje religijnych ktorzy jeszcze mowiom

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ...

   mańka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Ciekawe jak można sprawnie zebrać wywiad w kilkanaście lub kilkadziesiąt sekund... i jeszcze zdążyć powtórzyć adres... To są jakieś bzdury.... Nie pogrążajmy się z całym szacunkiem... W kilkanaście...rozwiń całość

   Ciekawe jak można sprawnie zebrać wywiad w kilkanaście lub kilkadziesiąt sekund... i jeszcze zdążyć powtórzyć adres... To są jakieś bzdury.... Nie pogrążajmy się z całym szacunkiem... W kilkanaście sekund nie da się zamówić nawet taksówki...Chyba jednak Ktoś nie wie o czym mówi...zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   chory

   kazek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   a ciekawe jak chory na tyle zaslabnie ze nie bedezie umial odpowiedziec na pytania to czy dyspozytor wysle pogotowie czy,,,,karawan?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   No

   Eryk (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   No to aż "strach się bać" !

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ot ci historyjka

   Zgłoś naruszenie treści

   niezwykłe http://www.expressilustrowany.pl/artykul/1084784,nocne-zyczenia-kibica-lksu-dla-ukochanej-dziewczyny-film-zdjecia,id,t.html zobaczcie sami

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Aby komentować ten artykuł, musisz być zalogowany.

   czy to wazne (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Do redakcji DZ!!!!Coraz wiecej artykulow ukazuje sie gdzie trzeba sie zalogowac,trzyzby DZ obowiazala cenzura????

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   sprostowanie

   pracownik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

   Po raz kolejny, Katowickie Pogotowie Ratunkowe przypisuje sobie całość zasług w ratowaniu poszkodowanych w katastrofie kolejowej pod Szczekocinami gdy tymczasem ludzie biorący udział w tej akcji...rozwiń całość

   Po raz kolejny, Katowickie Pogotowie Ratunkowe przypisuje sobie całość zasług w ratowaniu poszkodowanych w katastrofie kolejowej pod Szczekocinami gdy tymczasem ludzie biorący udział w tej akcji doskonale wiedzą, że karetki WPR pojawiły się tam półtorej godziny po zgłoszeniu, kiedy większość pacjentów została już zaopatrzona i przewieziona do szpitali karetkami z Zawiercia, Sosnowca, Wloszczowej i Myszkowa.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama