18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Katowice: otwarcie superonkologii i pionierski zabieg z Gamma Knife

Agata Pustulka
Wczoraj w Uniwersyteckim Centrum Okulistyki i Onkologii przeprowadzono pierwszy w kraju zabieg Gamma Knife - u dziecka, dziesięcioletniej dziewczynki z Zabrza, u której niezłośliwy guz powodował m.in. napady padaczki i uniemożliwiał normalne życie. To kolejny przełom w polskiej medycynie.

Władze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego od dawna myślały o powołaniu w Katowicach właśnie kompleksowego ośrodka onkologicznego, aby dać pacjentom możliwość leczenia, a studentom ŚUM zapewnić kształcenie z zakresu onkologii. Cel został zrealizowany dzięki współpracy uczelni, Szpitala Klinicznego Ceglana oraz partnerów prywatnych.

Skuteczność polskiej onkologii jest wciąż niska w porównaniu z innymi krajami Unii Europejskiej - na leczenie przeznacza się mniej środków niż w Czechach czy Słowacji, choć nowotwór to przecież jeden z głównych "zabójców".

Specjalistyczny ośrodek onkologiczny w Uniwersyteckim Centrum Okulistyki i Onkologii będzie jedną z najnowocześniejszych placówek tego typu w kraju. Dzięki wielomilionowej inwestycji możliwe było utworzenie oddziałów: onkologii, radioterapii i chirurgii onkologicznej, poradni onkologicznej oraz wyposażenie ośrodka w supernowoczesny sprzęt, w tym w drugi w Polsce Gamma Knife. To warte ok. 4 mln euro urządzenie służące do leczenia zmian nowotworowych w obrębie mózgu.
Gamma Knife ułatwia leczenie niewielkich zmian zlokalizowanych głęboko w mózgu. Wiązki promieniowania są precyzyjnie skoncentrowane na obszarze przeznaczonym do leczenia i nie powodują uszkodzenia zdrowych tkanek.

- Utworzenie ośrodka da wymierne korzyści przede wszystkim pacjentom, gdyż dla chorych oznacza leczenie w myśl najskuteczniejszej zasady "jednych drzwi", czyli bez oczekiwania na wizyty w kilku placówkach. Takie postępowanie pozwala na optymalizację leczenia pacjenta, poprawę jakości życia i spadek umieralności - wyjaśnia Dariusz Jorg, dyrektor Uniwersyteckiego Centrum Okulistyki i Onkologii.

Ośrodek, jako jeden z pierwszych w Polsce, specjalizować się będzie także w kompleksowym leczeniu nowotworów piersi. Realizowany w tym zakresie projekt "breast unit" zakłada skupienie w jednym miejscu wszystkich niezbędnych działań i sprzętu, służących do wykonania pogłębionej diagnostyki oraz leczenia i terapii. - Dzięki otwarciu specjalistycznego ośrodka w szpitalu przy Ceglanej program nauczania onkologii może być prowadzony w ramach pełnoprofilowej i kompleksowej onkologicznej bazy własnej - mówi prof. Przemysław Jałowiecki, rektor ŚUM.

Szacuje się, iż rocznie z zajęć prowadzonych w nowym ośrodku skorzysta ponad tysiąc studentów.

KLIKNIJ I PRZEJDŹ DO GŁOSOWANIA NA:
WYDARZENIE ROKU 2013 W WOJEWÓDZTWIE ŚLĄSKIM


*Głośni Ludzie 2013 Roku woj. śląskiego [ODDAJ GŁOS W PLEBISCYCIE]
*Abonament RTV 2014 [OPŁATY, TERMINY, ULGI]
*Najpiękniejsze kolędy [TEKSTY + MUZYKA] Która najlepsza? ZAGŁOSUJ
*Najlepsze piosenki świąteczne na Boże Narodzenie PLAYLISTA

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!