Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Składki ZUS. Co warto o nich wiedzieć? [SKŁADKI ZUS PORADNIK]

MOKR
Dariusz Gdesz / Polskapresse
Składki ZUS: Przedstawiamy najważniejsze informacje na temat składek ZUS. Przypominamy, ile wynoszą składki na ubezpieczenie społeczne i jakie są zasady finansowania składek. CZYTAJ WIĘCEJ O SKŁADKACH ZUS

Składki ZUS:

1. Składki na ubezpieczenia społeczne wynoszą:
- na ubezpieczenie emerytalne – 19,52 proc. podstawy wymiaru składek,
- na ubezpieczenie rentowe – 8 proc. podstawy wymiaru,
- na ubezpieczenie chorobowe – 2,45 proc. podstawy wymiaru,
- na ubezpieczenie wypadkowe – stopa procentowa składki jest zróżnicowana, wynosi od 0,67 proc. do 3,86 proc. podstawy wymiaru.
2. Składka na ubezpieczenie zdrowotne wynosi 9 proc. podstawy wymiaru składek.

Warto pamiętać, że zasady ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne są odrębnie uregulowane w zależności od posiadanego tytułu do ubezpieczeń. Aktualne informacje w zakresie ustalania podstawy wymiaru składek w stosunku do osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą oraz osób z nimi współpracujących, pracowników czy zleceniobiorców można uzyskać w każdej placówce ZUS oraz na stronie internetowej (www.zus.pl). Informacje znajdziemy także na stronie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej (www.mpips.gov.pl).

Obwieszczenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie kwoty ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w roku 2014 oraz przyjętej do jej ustalenia kwoty prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia zostało podpisane 13 grudnia 2013 r.

Na stronie ministerstwa znajdziemy informacje, że ustalając podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w 2014 r. należy pamiętać, że nie może być ona większa od kwoty 112.380 zł, czyli od trzydziestokrotności prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na dany rok kalendarzowy - zgodnie z art. 19 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2013 r. poz. 1442). Od nadwyżki ponad tę kwotę nie pobiera się składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

Natomiast 60 proc. od kwoty prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia (wynoszącej 3.746 zł) stanowi kwota 2.247,60 zł będąca w 2014 r. minimalną podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, dla osób prowadzących pozarolniczą działalność i osób z nimi współpracujących.
Jakie są zasady finansowania składek ZUS?

1. Składka na ubezpieczenie emerytalne:
* osób prowadzących działalność gospodarczą – finansują ją w całości sami ubezpieczeni,
* osób współpracujących przy prowadzeniu pozarolniczej działalności gospodarczej – finansuje ją w całości płatnik składek, czyli osoba prowadząca działalność,
* pracowników i zleceniobiorców – finansuje ją w połowie ubezpieczony, a w połowie płatnik składek, czyli odpowiednio pracodawca lub zleceniodawca.

2. Składka na ubezpieczenia rentowe:
* osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą – finansują ją w całości sami ubezpieczeni,
* osób współpracujących przy prowadzeniu pozarolniczej działalności gospodarczej – finansuje ją w całości płatnik składek, czyli osoba prowadząca działalność,
* pracowników i zleceniobiorców – finansują ją: w wysokości 1,5 proc. podstawy wymiaru ubezpieczony, a w wysokości 6,5 proc. podstawy wymiaru płatnik składek, czyli odpowiednio pracodawca lub zleceniodawca.

3. Składka na ubezpieczenie chorobowe:
* osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą oraz pracowników i zgłoszonych do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego zleceniobiorców – finansują ją w całości sami ubezpieczeni,
* osób współpracujących przy prowadzeniu pozarolniczej działalności gospodarczej – finansuje ją w całości płatnik składek, czyli osoba prowadząca pozarolniczą działalność.

4. Składka na ubezpieczenie wypadkowe:
* osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą – finansują ją w całości osoby będące płatnikami składek,
* osób współpracujących przy prowadzeniu działalności gospodarczej oraz pracowników i zleceniobiorców – finansuje ją w całości płatnik składek, czyli odpowiednio osoba prowadząca pozarolniczą działalność, pracodawca lub zleceniodawca.

KLIKNIJ I PRZEJDŹ DO GŁOSOWANIA NA:
WYDARZENIE ROKU 2013 W WOJEWÓDZTWIE ŚLĄSKIM


*Zimy w styczniu nie będzie [PROGNOZA POGODY NA STYCZEŃ 2014]
*Abonament RTV 2014 [OPŁATY, TERMINY, ULGI]
*Urlop macierzyński i urlop rodzicielski 2014 [ZASADY I TERMINY]

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!