Ważne
  Jurajskie Centrum Onkologii powstaje w Częstochowie

  Jurajskie Centrum Onkologii powstaje w Częstochowie

  Janusz Strzelczyk

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Doktor Andrzej Kałmuk liczy na znaczące skrócenie czasu od rozpoznania choroby do rozpoczęcia leczenia
  1/2
  przejdź do galerii

  Doktor Andrzej Kałmuk liczy na znaczące skrócenie czasu od rozpoznania choroby do rozpoczęcia leczenia ©Janusz Strzelczyk

  Jurajskie Centrum Onkologii budowane jest na oddziałach Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego na Parkitce. Chodzi o doprowadzenie do ścisłej współpracy między oddziałami i poradniami uczestniczącymi w leczeniu nowotworów: onkologią, chirurgią onkologiczną, radioterapią, hematologią, patomorfologią, gastrologią, pulmonologią, chirurgią, ginekologią, kardiologią.
  Co roku w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Częstochowie rejestrowanych jest ponad tysiąc nowych pacjentów chorych na raka.

  - Codziennie przyjmujemy 10-12 nowych chorych na oddział onkologiczny - mówi dr Andrzej Kałmuk, kierownik onkologii w szpitalu na Parkitce.

  Na oddziale onkologicznym jest 40 łóżek. Wszystkie zajęte. Aby znacząco poprawić jakość leczenia na Parkitce, powstaje Jurajskie Centrum Onkologii.

  Krótszy czas oczekiwania

  - Przede wszystkim chodzi o skrócenie czasu od zdiagno-zowania choroby do rozpoczęcia leczenia - podkreśla doktor Kałmuk.

  Czas ma w tej chorobie niezwykle ważne znaczenie. Powołaniu Jurajskiego Centrum Onkologii patronuje w pewnym sensie Mariusz Kleszczewski, wicemarszałek województwa śląskiego. Powodzenie operacji powołania centrum jest zależne od unijnych pieniędzy. Jest to 29,3 mln zł unijnej dotacji z puli na lata 2014-2020. Cała inwestycja to koszt 34,5 mln zł.

  Centralizacja

  Jurajskie Centrum Onkologii budowane jest na oddziałach Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego na Parkitce. Chodzi o doprowadzenie do ścisłej współpracy między oddziałami i poradniami uczestniczącymi w leczeniu nowotworów: onkologią, chirurgią onkologiczną, radioterapią, hematologią, patomorfologią, gastrologią, pulmonologią, chirurgią, ginekologią, kardiologią. Takie scentralizowanie leczenia sprawdza się w praktyce, jak wynika z doświadczeń m.in. Warszawy czy Białegostoku. Nie jest to jednak połączenie kilku oddziałów w jeden. Uproszczony zostanie proces leczenia. Dokumentacja choroby i leczenia będzie szła za pacjentem.

  Teraz pacjent np. z rozpoznanym rakiem płuca wychodzi z oddziału onkologicznego z zaleceniem dalszego leczenia na pulmonologii. Musi więc iść do swojego lekarza pierwszego kontaktu po skierowanie do pulmonologa, a następnie czekać w kolejce na przyjęcie na oddział. W centrum wyjdzie z onkologii już z konkretnym terminem przyjęcia na pulmonologię. Nie będzie potrzeby tworzenia dla pacjenta na każdym z oddziałów nowej historii.

  Co sądzisz o powołaniu Jurajskiego Centrum Onkologii? Napisz

  KLIKNIJ I PRZEJDŹ DO GŁOSOWANIA NA:
  WYDARZENIE ROKU 2013 W WOJEWÓDZTWIE ŚLĄSKIM  *Zimy w styczniu nie będzie [PROGNOZA POGODY NA STYCZEŃ 2014]
  *Abonament RTV 2014 [OPŁATY, TERMINY, ULGI]
  *Urlop macierzyński i urlop rodzicielski 2014 [ZASADY I TERMINY]
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama