Polska - Serbia 19:20 [RELACJA, ZDJĘCIA] ME w piłce ręcznej

Jacek Sroka, KAG
Zgodnie z tradycją ostatnich polsko-serbskich pojedynków mecz inaugurujący zmagania w grupie C mistrzostw Europy w Danii był bardzo zacięty. O wygranej w Aarhus zadecydowała jedna bramka. Niestety, to jedno trafienie więcej zdobyli Serbowie. CZYTAJ RELACJĘ I ZOBACZ ZDJĘCIA

POLSKA - SERBIA RELACJA LIVE:

Polska - 19
Serbia - 20

Polska: Sławomir Szmal - Bartłomiej Jaszka, Krzysztof Lijewski 3, Karol Bielecki, Adam Wiśniewski, Bartosz Jurecki 2, Michał Jurecki, Piotr Grabarczyk, Mariusz Jurkiewicz 5, Kamil Syprzak 1, Jakub Łucak, Przemysław Krajewski 3, Robert Orzechowski 1, Michał Szyba 1, Piotr Chrapkowski 3

Serbia: Darko Stanic, Strahinja Milic - Marko Vujin 3, Ivan Nikcevic 1, Nikola Manojlovic 1, Alem Toskic 2, Momir Ilic 2, Rajko Prodanovic 1, Rastko Stojkovic 3, Nemanja Ilic 3, Momir Rnic 1, Nemanja Zelenovic 3, Drasko Nenadic, Petar Nenadic.

Aktualni wicemistrzowie Eurpy zdobyli dwa punkty, bo Polacy fatalnie wykonywali rzuty karne. W roli egzekutora tego podstawowego elementu gry nie sprawdzili się ani Robert Orzechowski, ani Przemysław Krajewski. Prawoskrzydłowy Górnika Zabrze nie wykorzystał żadnej z dwóch prób, a Kraje-wski wykorzystał dwa rzuty z siedmiu metrów, ale jedną - bardzo ważną spudłował.

W tym elemencie nie zawiódł tylko Bartosz Jurecki. Doświadczony obrotowy podszedł do karnego w momencie, gdy inni nasi zawodnicy bali się nawet pomyśleć o podjęciu tej próby i spokojnie trafił do siatki między nogami bramkarza rywali.
Drugą z przyczyn naszej inauguracyjnej porażki była kiepska gra w przewadze. Serbowie aż ośmiokrotnie karani byli dwuminutowymi karami, a tymczasem Polacy w pierwszej połowie nie potrafili wykorzystać żadnego okresu liczebnej przewagi, a po zmianie stron było pod tym względem tylko trochę lepiej.

Mecz lepiej zaczęli rywale, którzy objęli prowadzenie 2:0. Polacy starali się dotrzymywać im kroku. Najskuteczniejszy w naszych szeregach był Mariusz Jurkiewicz, który z pierwszych pięciu bramek dla Polski rzucił trzy. Po 10 minutach był remis 5:5, ale później biało-czerwoni zaczęli popełniać proste błędy w ataku zdobywając bramki średnio co sześć minut, a Serbowie grali swoje. Kiepska w wykoaniu podopiecznych trenera Michaela Bieglera była zwłaszcza koncówka pierwszej połowy. W 27 min. przegrywaliśmy już 7:12, a na przerwę zeszliśmy ze stratą czterech bramek.

Po zmianie stron obraz gry uległ diametralnej zmianie. Doczekaliśmy się prawdziwego zrywu biało-czerwonych, którzy zdobyli sześć goli pod rząd i nie tylko odrobili straty, ale w 36 minucie po rzucie Kamila Syprzaka po raz pierwszy wyszli na prowadzenie 16:15, a chwilę później po trafieniu najskuteczniejszego w naszym zespole Jurkiewicza odskoczyli na dwie bramki (17:15).

Niestety, impetu starczyło nam tylko na 10 minut. Rywale najpierw po dziewięciu minutach przełamali swą strzelecką niemoc, a w 46 min. objęli dwubramkowe prowadzenie, które utrzymywali niemal do końcowej syreny. Spora w tym zasługa bramkarza Darko Stanicia, który rozgrywał setny mecz w kadrze i bronił z 49 procentową skutecznością.

Końcówka, jak to zwykle w meczach Polaków z Serbami, była niezwykle dramatyczna. W przedostatniej minucie po jedynym w tym spotkaniu trafieniu Orzechowskiego zdobyliśmy kontaktowego gola przegrywając 19:20. Serbowie mieli piłkę, ale Sławomir Szmal, który popisał się wcześniej kilkoma znakomitymi interwencjami, w ostatniej minucie obronił karnego gwiazdy rywali Marko Vujina. Mieliśmy piłkę, a na dodatek przez ostatnie 18 sek. graliśmy w przewadze po karze dla Manoj-lovicia, ale Krajewski w dogodnej pozycji bał się rzucać i nie zdołaliśmy doprowadzić do remisu.

Kolejne mecze w naszej grupie

Rosja - Serbia (środa, godz. 18.00)
POLSKA - Francja (środa, godz. 20.15)
POLSKA - Rosja - (piątek, godz. 18.00)
Serbia - Francja (piątek, godz. 20.15).

Awans do dalszych gier wywalczą trzy czołowe zespoły z zaliczeniem bezpośrednich wyników.
RELACJA LIVE:

Nie potrafiliśmy oddać rzutu, bo wystraszył się Krajewski i przegrywamy z Serbią 19:20.

Atakujemy. Serb Manojlović dostał karę. Mamy 17 sekund na wyrównanie.

Nikcević nie trafia, ale jest karny dla Serbów. Broni Szmal. Ostatnie 45 sek.

Czas dla Serbów. Do końca meczu 1,16 minuty i rywale mają piłkę.

Orzechowski w końcu trafia z prawego skrzydła. Przegrywamy 19:20 i półtorej minuty do końca.

Karnego rzuca Vujin. 20:18 i do końca niewiele ponad 2 minuty.

Ależ dramatyczna końcówka. Karny dla Serbii i czas dla Polski. Rywale rzucać będą po powrocie drużyn na parkiet.

Ciężar odpowiedzialności wziął na siebie Bartek Jurecki i trafił. W 57 min. przegrywamy jedną bramką 18:19, ale gramy w przewadze. bo Serb dostał 2-minutową karę.

Świetnie broni Szmal, a Orzechowski wypracowuje karnego. Tylko kto go wykorzysta?

Kolejny karny dla Polski po faulu na Łucaku. Nasz młody skrzydłowy doznał urazu stawu skokowego i schodzi z boiska. Orzechowski znów nie rzuca karnego.

Prodanović rzuca na 19:17, a chwilę później kapitalną interwencją po rzucie Jureckiego popisuje się bramkarz Serbów Stanić.

Polacy przez 12 min. nie zdobyli bramki. W końcu trafia Krajewski i na 7 minut przed końcem przegrywamy 17:18.

Krajewski nie rzuca karnego, ale gramy z przewadze.

Jaszka w beznadziejnej sytuacji wywalczył karnego przy próbie dobitki. Serb dostał 2 minuty kary, a Polak zwija się z bólu w polu bramkowym.

To już trzecia kara niewykorzystana przez Polaków. W dodatku 2 minuty kary dostał Jurecki. 10 minut do końca meczu, a my ciągle przegrywamy 16:18.

Atakujemy, ale Serbowie dobrze się bronią. Ze skrzydła nie trafia Krajewski.

2 minuty kary dla Stojkovicia, który trzymał za koszulkę naszego obrotowego.

Polska już w pełnym składzie atakuje. Czas bierze trener Biegler. Do końca meczu zostało 13,5 minuty.

Trafia Jurkiewicz, ale sędziowie odgwizdują Polakowi błąd kroków. Trener Biegler ma pretensje do arbitrów i dostaje żółtą kartkę.

Stojković wykorzystuje grę w przewdze i Serbowie prowadzą w 46 min. już 18:16.

Sędziowie odgwizdali pasywną grę Polaków, a że Jaszka rzucił już po gwizdku, więc został ukarany 2 minutami kary.

Rnic mocno z II linii, W 44 min. to Serbowie wychodzą na prowadzenie 17:16 odzyskując inicjatywę.

Zelenović znów posyła bombę z dystansu. w 43 min. jest remis 16:16.

Gramy dobrze w obronie, a w bramce świetnie spisuje się Sławek Szmal.

Nasi ani myślą jednak rezygnować. W 40 min. znów na prowadzenie wyprowadza nas Chrapkowski.

Serbowie dopiero po ponad 8 minutach II połowy rzucają bramkę (Zelenović), a chwilę później do remisu po 15 doprowadza Stojković.

Serbowie po przerwie nie zdobyli jeszcze bramki. Nie pomaga czas wzięty przez trenera. Tymczasem dla biało-czerwonych trafia Jurkiewicz. W 37 min jest 15:13.

W 36 min. Syprzak po raz pierwszy w tym meczu wyprowadza Polskę na prowadzenie 14:13.

W 35 min. doprowadzamy do remisu po kontrze Szyby.

Kolejna kontra Polski. Łucak trafia w słupek, ale wypracowuje karnego, którego wykorzystuje Krajewski.

Kontra Jurkiewicza i zmniejszamy stratę tylko do dwóch bramek. 11:13 w 33 min.

2 minuty kary dla Manojlovicia za faul na Syprzaku. W końcu wykorzystujemy przewagę liczebną. 10 bramkę dla Polski rzuca Lijewski.

Zaczynamy II połowę. Mam do odrobienia cztery bramki.

W 30 min. rzuca Momir Ilić. Odpowiadamy golem Szyby. Przegrywamy I połowę 9:13. W II połowie Polacy muszą zagrać znacznie lepiej, jeśli chcą dziś wywalczyć chociaż punkt.

Polacy od sześciu minut nie rzucili bramki. Karnego wypracowuje Jurkiewicz. Z 7 m trafia Krajewski. 12:8 w 28 minucie.

Błąd Jaszki w ataku i znów trafia lewoskrzydłowy Ilić. Najwyższe prowadzenie Serbów 12:7 w 27 min., bo po kontrze kolejnego gola rzuca Stojković.

Nemanja Ilić rzuca ze skrzydła. Serbia prowadzi już 10:7 i trener Biegler w 26 minucie bierze czas.

Kara dla Chrapkowskiego. Teraz Polska przez 2 minuty w osłabieniu.

W 24 min. Zelenović rzutem z dystansu znów daje rywalom dwubramkowe prowadzenie.

Po ponad 6 minutach rzucamy bramkę. Trafia Bartek Jurecki i przegrywamy już tylko 7:8. Trener Serbów bierze czas.

Faulowany Bartek Jurecki, ale karnego nie wykorzystuje Orzechowski. Skrzydłowy Górnika trafia w poprzeczkę. W 22 minucie siągle 8:6 dla Serbii.

Tej przewagi też nie potrafimy wykorzystać, bo gramy zbyt indywidualnie.

W 18 min. druga w tym meczu kara dla Serbii. Na ławkę na 2 min. siada Toskić.

Naszą strzelecką niemoc po blisko 6 minutach przerywa Lijewski. Przegrywamy jedną bramką, ale chwilę później znów trafiają Serbowie.

Polacy od 5 minut nie potrafią zdobyć bramki. Na szczęście w bramce mamy Szmala, który w znakomitym stylu wygrywa pojedynek sam na sam z Nikceviciem.

Trafia Vujin i Serbia odskakuje na 7:5.

Okres chaotycznej gry z obu stron kończy celnym rzutem Ilić. 6:5 dla Serbii w 13 min.

Lijewski sam na sam, ale nie trafia w bramkę. Szkoda, bo mogliśmy po raz pierwszy prowadzić w tym meczu.

Znów trafia Jurkiewicz. To jego trzecia bramka w tym meczu. 5:5 w 11 minucie.

Obrona w kole Grabarczyka i karny dla Serbii, który wykorzystuje Vujin. 5:4.

9. min. Lijewski po indywidualnej akcji wyrównuje na 4:4.

Trafia obrotowy rywali Toskić. 4:3 dla Serbii. Kolejny jego rzut świetnie broni Szmal.

Kończy się kara Serba. Polacy nie rzucili w tym czasie bramki. Na szczęście mamy Jurkiewicza, który w 6 min. doprowadza do remisu 3:3.

4 min. karny dla grających w osłabieniu Serbów. Nenadić pokonuje Szmala. 3:2 dla rywali.

Debiutujący w ME Chrapkowski doprowadza w 3 min. do wyrównania, a w dodatku jeden z Serbów dostaje 2-minutową karę.

Pierwszego gola dla Polski w ME w Danii rzuca Jurkiewicz.

W 2 min. Serbowie prowadzą 2:0. Miejmy nadzieję, że nasi szybko opanują tremę w inauguracyjnym meczu ME.

Zaczęli grać. Pierwszy rzut Serbów niecelny.

O godz. 18 rozpoczynamy relację z meczu Polska - Serbia. Trener Michael Biegler w ostatniej chwili zdecydował się uzupełnić skład kadry o obrotowego Kamila Syprzaka. Oznacza to, że w 16-osobowej kadrze zabrakło miejsca dla doświadczonego rozgrywającego Górnika Zabrze Michała Kubisztala. Jedynym przedstawicielem zabrzańskiego klubu na ME w Danii jest więc skrzydłowy Robert Orzechowski. W hali w Aarhus zasiadło blisko dwa tysiące ludzi. Na trybunach dominują polscy kibice. Widać sporo biało-czerwonych flag.

Polscy szczypiorniści trafili do "grupy śmierci", w której spotkają się z Serbami, Rosjanami oraz Francuzami. Mecz Polska - Serbia rozpocznie się o godz. 18.00. Mecz Polska - Serbia RELACJA LIVE W SERWISIE DZIENNIKZACHODNI.PL/SPORT

Spotkanie można śledzić w TVP 2 oraz TVP Sport

POLSKA - SERBIA: TRANSMISJA ONLINE, RELACJA, GDZIE NA ŻYWO:
MECZ POLSKA - SERBIA RELACJA 1
MECZ POLSKA - SERBIA RELACJA 2

Poniedziałkowy mecz Polska - Serbia dla naszych reprezentantów będzie pierwszym meczem ME 2014 piłkarzy ręcznych. Reprezentacja polski pod wodzą Michaela Bieglera przygotowania do turnieju rozpoczęła w grudniu, w Pruszkowie. Po przygotowaniach Polacy wzięli udział w turnieju noworocznym na Węgrzech, który wygrali.

Początek przygotowań dla reprezentacji nie był jednak korzystny, w drużynie znajdowało się kilku rekonwalescentów. Pojawiły się również nowe kontuzje. Na szczęście w Danii zagrają ostatnio niedysponowani zawodnicy: Michał Jurecki, Kamil Syprzak.

W ME 2014 piłkarzy ręcznych zagrają również Mariusz Jurkiewicz oraz Bartosz Jarecki, którzy po wcześniejszych kontuzjach doszli już do siebie. Mecz z Serbami na pewno nie będzie łatwy, tym bardziej pamiętając gorzki smak przegranej z 2012 roku w turnieju kwalifikacyjnym do igrzysk olimpijskich 2012. Mistrzostwa Europy w Piłce Ręcznej Mężczyzn 2014 odbędą się w czterech miastach Danii od 12 do 26 stycznia.

Mecz Polska - Serbia rozpocznie się godz. 18.00. Transmisję z meczu można zobaczyć w TVP 2 oraz online na stronie sport.tvp.pl.