Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powstanie Ślązaków, czyli godzina "Ś" właśnie wybiła

Agata Pustułka
Inicjatywa śląskich organizacji znalazła poparcie parlamentarzystów, w tym niezależnego  senatora Kazimierza Kutza oraz  parlamentarzystów: Marka Plury z PO i Piotra Chmielowskiego z SLD.
Inicjatywa śląskich organizacji znalazła poparcie parlamentarzystów, w tym niezależnego senatora Kazimierza Kutza oraz parlamentarzystów: Marka Plury z PO i Piotra Chmielowskiego z SLD. Mikołaj Suchan
Śląskie organizacje, z Ruchem Autonomii Śląska na czele, proklamowały wczoraj godzinę "Ś", czyli godzinę dla Śląska. To początek obywatelskiej inicjatywy "13 stycznia", której celem jest ustawowe zagwarantowanie Ślązakom statusu mniejszości etnicznej. By to osiągnąć, trzeba zmienić ustawę o mniejszościach narodowych i etnicznych , a właściwie wystarczy do niej dopisać jedno słowo: "śląska". Tylko tyle i aż tyle. Do tej pory polityczne elity reagowały alergicznie na ten pomysł. A Ślązacy wyraźnie mają dość uników.

- To historyczna chwila. Miejmy tego świadomość. Być może w wyniku naszej oddolnej aktywności powstanie obywatelski ruch, który będzie w skali kraju zupełnie nową jakością. Jako legaliści dajemy państwu polskiemu dylemat do rozstrzygnięcia, a sprawa może mieć reperkusje międzynarodowe - podkreślił senator Kazimierz Kutz.

Mniejszość śląska miałaby zostać dopisana do ustawy obok mniejszości karaimskiej, tatarskiej, łemkowskiej oraz romskiej i otrzymć należne prawa, w tym finansowanie z budżetu państwa na działania dotyczące pielęgnowania tożsamości kulturowej m. in. języka.

- Chcemy zalegalizować Ślązaków - mówi Jerzy Gorzelik, szef RAŚ.

Zbiórka stu tysięcy podpisów, bo tyle trzeba zebrać, żeby wnieść obywatelski projekt ustawy, rozpocznie się za kilka miesięcy. Na razie trzeba zgromadzić chętnych do pomocy wolontariuszy, którzy mogą rejestrować się na stronie www.jestemslazakiem.pl. Inicjatywa "13 stycznia" jest reakcją regionalistów na orzeczenie Sądu Najwyższego, który uznał, że decyzja o rejestracji Stowarzyszenia Osób Natodowości Śląskiej była błędem i nakazał delegalizację Stowarzyszenia.

- W sprawie wyników spisu powszechnego mamy do czynienia z ucieczką od poważnej rozmowy o statusie Ślązaków. Chcemy wreszcie wyegzekwować poważne traktowania śląskich spraw - ocenił Jerzy Gorzelik.

Inicjatywę 13stycznia.pl popierają politycy, jest wśród nich senator niezależny Kazimierz Kutz. Szef RAŚ, Jerzy Gorzelik, liczy, że nowelizację uda się wprowadzić do Sejmu jeszcze w tej kadencji

Ogłoszony wczoraj przez Ruch Autonomii Śląska społeczny projekt 13stycznia.pl ma sprawić, że Ślązacy zostaną uznani jako mniejszość etniczna. Potrzebne jest 100 tysięcy podpisów.

Karaimów żyje w Polsce dokładnie 346, a są uznani jako mniejszość etniczna i wpisani do ustawy. Gdyby osób deklarujących narodowość śląską było również tak niewielu, to pewnie nie byłoby kłopotu z uznaniem ich praw. Problemem Ślązaków jest jednak fakt, że w Narodowym Spisie Powszechnym ujawnili się jako największa nieuznana mniejszość w Polsce. Lekko licząc - tych, którzy narodowość śląską zadeklarowali jako pierwszą jest 436 tys.

Nic dziwnego, że zniecierpliwieni Ślązacy chcą się zalegalizować i dążą do zmiany prawa. Działania przyspieszył wyrok Sądu Najwyższego, który przekreślił istnienie Stowarzyszenia Osób Narodowości Śląskiej. Sprawa rejestracji stowarzyszenia wróciła do sądu w Opolu i jeśli tym razem będzie negatywna, Ślązacy zwrócą się ze skargą do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu. Fiaskiem zakończyła się też inna śląska inicjatywa, pilotowana przez posła PO Marka Plurę, który chciał, by uznają śląską godkę za język regionalny. Sprawa utonęła w sejmowych czeluściach.
Śląskie organizacje postanowiły jednak zjednoczyć się jeszcze raz i sięgnąć po broń w polskim prawie ostateczną, czyli po obywatelski projekt ustawy. Projekt ma popacie polityków różnych opcji - od niezależnego senatora Kazimierza Kutza, przez posła Marka Plurę, po Piotra Chmielowskiego z SLD. - Liczymy też na innych ambasadorów. Wiele śląskich osobistości poprze nasz projekt - zapowiada Jerzy Gorzelik, przewodniczący RAŚ.

Niekorzystne orzeczenie sądu może więc zmoblizować Ślązaków. To przy okazji próba zjednoczenia śląskich organizacji wokół jednego celu.

Dokładanie dziesięć lat temu, w 2004 roku, powstała organizacja o nazwie Jedność Górnośląska. W 2012 roku, tuż po spisie powszechnym, utworzono Radę Górnośląską. Obie organizacje łączyły podobne postulaty. Aby rzeczywiście myśleć o nowej śląskiej jakości w polityce regionalnej trzeba opuścić "kanapy" i rozwinąć skrzydła.

Uznanie Ślązaków za mniejszość etniczną przyniesie wymierne korzyści finansowe, w tym wsparcie instytutcji kulturalnych, ruchu artystycznego, wydawnictw książkowych. Pojawią się audycje radiowe i telewizyjne służące zachowaniu tożsamości kulturowej.

Niewątpliwie zebranie przez śląskie organizacje 100 tysięcy podpisów będzie wyrazem ich skuteczności, ale trzeba też spojrzeć na polityczną rzeczywistość. Czym innym jest złożenie nowelizacji ustawy, czym innym zdobycie dla tego pomysłu parlamentarnej większości.

Jerzy Gorzelik ma nadzieję, że inicjatywa 13stycznia.pl stanie się jednym z głównym tematów zbliżającego się sezonu wyborczego. Już jesienią czekają nas wybory samorządowe, a wynik RAŚ, szczególnie w wyborach do sejmiku wojewódzkiego, będzie ważną kartą przetargową. Oczywiście inicjatywa ta ma znaczenie również symboliczne. Na niezwykle istotną sprawę zwrócił uwagę podczas wczorajszej konferencji prasowej poseł Marek Plura.

- Nasze poparcie dla nowelizacji ustawy będzie mocnym głosem w kierunku obrony śląskiej tożsamości także w obliczu promowania makroregionu Katowice - Kraków, w którym my dla Małopolski będziemy swego rodzaju przystawką i jeszcze trudniej będzie nam znaleźć miejsce dla siebie - wyjaśnił Plura.

Co sądzicie o nowym projekcie RAŚ? Porozmawiajcie o tym z autorką tekstu

KLIKNIJ I PRZEJDŹ DO GŁOSOWANIA NA:
WYDARZENIE ROKU 2013 W WOJEWÓDZTWIE ŚLĄSKIM


*Zimy w styczniu nie będzie [PROGNOZA POGODY NA STYCZEŃ 2014]
*Abonament RTV 2014 [OPŁATY, TERMINY, ULGI]
*Urlop macierzyński i urlop rodzicielski 2014 [ZASADY I TERMINY]

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Powstanie Ślązaków, czyli godzina "Ś" właśnie wybiła - Dziennik Zachodni