18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przyroda zwariowała. Takich anomalii pogodowych w Beskidach chyba jeszcze nie było

Łukasz Gardas
O tej porze roku niedźwiedzie zwykle śpią, ale tej zimy jest inaczej. W Beskidach buszują na całego. Wszystko przez pogodę
O tej porze roku niedźwiedzie zwykle śpią, ale tej zimy jest inaczej. W Beskidach buszują na całego. Wszystko przez pogodę Tomasz Hołod
Z powodu temperatur sięgających kilku stopni powyżej zera obecna zima bardziej przypomina wczesną wiosnę. Dlatego nie ma się co dziwić, że zaczyna wariować również… przyroda.

- W jednym z ogrodów w Jeleśni widziałam kwitnące żonkile - mówi żywczanka Beata Gołek-Kasprzak pochodząca z Jeleśni.

Nasi Czytelnicy poinformowali nas z kolei, że w żywieckiej dzielnicy Zabłocie zakwitła… kalina koreańska. Twierdzą, że pachnie pięknie, ale nie tak intensywnie jak w kwietniu czy w maju. Wiosenne kwiatki można też podziwiać na łące w Łodygowicach obok Bielska-Białej.

KLIKNIJ i ZOBACZ WIDEO NIEDŹWIEDZIE BUSZUJĄCE W STYCZNIU PO BESKIDACH

- Byłam w szoku, gdy wybrałam się z dzieckiem na spacer i zobaczyłam tam piękne stokrotki. Przecież powinny rosnąć, ale dopiero w kwietniu lub maju - przyznaje łodygowiczanka, Alicja Gawlik.

W Czernichowie rozkwitły krokusy, a Jerzy Bodzek z Koconia w gminie Ślemień mówi, że niedaleko jego domu pod lasem pojawiły się pierwiosnki.

- W naszym ogrodzie widziałem z kolei azalie. Mają już takie pączki, jak gdyby za tydzień miały zakwitnąć - stwierdza pan Jerzy.

Podobnych przypadków w różnych częściach Żywiecczyzny i całych Beskidach jest jednak znacznie więcej.

Zdezorientowane są także zwierzęta żyjące w lasach.

Dr Sabina Pierużek-Nowak, prezes Stowarzyszenia dla Natury "Wilk" w Twardorzeczce, podkreśla, że o tej porze roku niedźwiedzie zwykle śpią, ale tej zimy jest inaczej. - Trudno powiedzieć, czy w ogóle nie zapadły w sen zimowy, czy przedwcześnie się obudziły, ale są aktywne, bo wskazują na to tropy i odchody - wyjaśnia Pierużek-Nowak. Dodaje, że w przyrodzie rzeczywiście panuje niecodzienne zamieszanie. - Nie hibernują nietoperze, tylko wychodzą ze szczelin. Pobudzone są borsuki - zaznacza.

Józef Worek, nadleśniczy z Ujsół, uważa, że jeśli w ciągu trzech najbliższych tygodni nie przyjdzie prawdziwa zima, to niedźwiedzie mogą już nie zapaść w sen zimowy. Wtedy w poszukiwaniu pożywienia mogą zacząć podchodzić nawet pod same domy. - Lepiej więc nie wyrzucać resztek jedzenia do przydomowego śmietnika, bo taki niedźwiedź może solidnie narozrabiać - radzi nadleśniczy.

Dariusz Janik z koła łowieckiego "Kuna" w Żywcu tłumaczy, że mimo iż zima jest łagodna, myśliwi i tak dokarmiają zwierzęta.

- Dajemy do paśników sól, buraki, marchew, kukurydzę czy owies, bo mimo takiej pogody zwierzętom i tak trudniej jest znaleźć pożywienie w lasach - podsumowuje Janik.

KLIKNIJ I PRZEJDŹ DO GŁOSOWANIA NA:
WYDARZENIE ROKU 2013 W WOJEWÓDZTWIE ŚLĄSKIM


*Zimy w styczniu nie będzie [PROGNOZA POGODY NA STYCZEŃ 2014]
*Abonament RTV 2014 [OPŁATY, TERMINY, ULGI]
*Urlop macierzyński i urlop rodzicielski 2014 [ZASADY I TERMINY]

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!