Menu Region

Pogrzeb Zbigniewa Messnera w sobotę w Skolimowie

Pogrzeb Zbigniewa Messnera w sobotę w Skolimowie

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Prześlij Drukuj
Mniejsza czcionka Większa czcionka
Pogrzeb Zbigniewa Messnera rozpocznie się w sobotę mszą w kościele Wniebowzięcia NMP w Konstancinie-Jeziornej. Profesor ekonomii, premier PRL w latach 1985-88, spocznie na cmentarzu w Skolimowie.
Poinformował o tym na stronie internetowej Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach. Prof. Messner był przez całą swoją karierę naukową związany z tą uczelnią, m.in. w latach 1975-1982 był jej rektorem. Na czwartek zaplanowano żałobne posiedzenie senatu uniwersytetu.

Zbigniew Messner urodził się 13 marca 1929 r. w Stryju (obecnie Ukraina). Jego edukacja podstawowa przypadła na czas okupacji (najpierw sowieckiej, potem niemieckiej, potem znów sowieckiej).
W 1945 r. jego rodzina wyjechała najpierw do Mielca, a następnie już na stałe do Gliwic. Tam ukończył szkołę średnią.

W 1948 r. rozpoczął studia w Wyższym Studium Nauk Społeczno-Gospodarczych w Katowicach. Rok później nazwę tej uczelni zmieniono na Państwową Wyższą Szkołę Administracji Gospodarczej, a wkrótce potem - na Wyższą Szkołę Ekonomiczną. Studia magisterskie ukończył w 1953 r. W trakcie studiów działał w Związku Akademickiej Młodzieży Polskiej - w 1950 r. włączonym do Związku Młodzieży Polskiej.

Jeszcze jako student Messner rozpoczął pracę dydaktyczną w Katedrze Rachunkowości. Po otrzymaniu stopnia magistra został tam starszym asystentem. W 1955 r. dostał stanowisko adiunkta.

Był członkiem Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego. Od 1957 r. należał też do Stowarzyszenia Księgowych w Polsce. Równolegle z pracą na uczelni uczył w średnich szkołach technicznych regionu. Zaczął też wtedy publikować w obszarze szeroko rozumianej rachunkowości.

W 1961 r. obronił doktorat o ekonomice wielkich pieców w hutnictwie, a w 1969 r. uzyskał habilitację na podstawie pracy o rachunku kosztów jako instrumencie zarządzania przedsiębiorstwem. W 1968 r. otrzymał nominację na docenta etatowego, w 1972 r. tytuł profesora nadzwyczajnego, a w 1977 r. – tytuł profesora zwyczajnego.

W latach 1968-75 Zbigniew Messner był prorektorem uczelni (w 1974 r. przemianowanej na Akademię Ekonomiczną w Katowicach), a w latach 1975–82 jej rektorem.

Jego dorobek naukowy obejmuje ponad 200 pozycji, w tym m.in. 11 monografii i rozpraw, 8 opracowań naukowo-badawczych dla przemysłu, ponad 30 podręczników i skryptów oraz kilkadziesiąt artykułów i ekspertyz. Wypromował 17 doktorów oraz ponad 400 magistrów.

Równolegle z karierą naukową Messner w latach 1963-68 był prezesem Klubu Sportowego Piast w Gliwicach.
1 »

W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.