Menu Region

Abonament RTV: W 2014 abonament RTV, a w 2015 obowiązkowa...

Abonament RTV: W 2014 abonament RTV, a w 2015 obowiązkowa opłata audiowizualna [PRZEPISY]

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Dziennik Zachodni

Sławomir Cichy

28Komentarzy Prześlij Drukuj
Abonament RTV: Opłata audiowizualna, czyli praktycznie kolejny podatek, ma być obowiązkowa i powszechna. Z każdego gospodarstwa domowego państwo ma zamiar wyegzekwować ponad 100 zł rocznie
Abonament RTV: W 2014 abonament RTV, a w 2015 obowiązkowa opłata audiowizualna [PRZEPISY]

Prace nad wprowadzeniem opłaty audiowizualnej trwają już od dawna i ich końca nie widać. Tymczasem w TVP reklam coraz więcej i mówienie o misji mediów publicznych brzmi jak kiepski żart

(© Lucyna Nenow)

Opłata audiowizualna zamiast abonamentu RTV

Abonament RTV: Opłata audiowizualna, która ma zastąpić od 2015 r. roku abonament RTV, nie będzie pobierana za faktyczne korzystanie z programów publicznego radia i telewizji, ale za... możliwość odbioru programów tych stacji. - Będzie obowiązkowa i powszechna - zapowiedział minister kultury Bogdan Zdrojewski.

CZYTAJ KOMENTARZ:
Cichy o opłatach RTV: Wiadomo, że nic nie wiadomo


- Państwo zagwarantuje każdemu obywatelowi usługę, a to, czy on z niej skorzysta, będzie w jego gestii - mówi minister i przytacza przykład dostępu do służby zdrowia.


- Nawet ci, którzy są zdrowi, lub korzystają z placówek prywatnych, podlegają obowiązkowi opłaty składki zdrowotnej. Mogą skorzystać z publicznej służby medycznej lub nie. Tego typu usługa państwa musi mieć charakter powszechny i musi dotyczyć każdego obywatela - ocenia minister.

ABONAMENT RTV 2014 - ZOBACZ KONIECZNIE:
Abonament RTV 2014 [OPŁATY, TERMINY, ULGI]
Abonament RTV 2014: Kontrolera nie musisz wpuszczać [ABONAMENT RTV ZASADY + KARY]
Abonament RTV 2014 w górę! Wyższe opłaty za radio i telewizor 2014


Problem w tym, że choć idea powszechnej opłaty wydaje się logiczna, schody zaczynają się już na etapie ustalania jej wysokości.

Finanse mediów publicznych

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji publikuje dane dotyczące wpływów abonamentowych za poprzedni rok zazwyczaj w kwietniu. Stąd najnowsze dane dotyczą 2012 roku - wynika z nich, że do kasy mediów publicznych od widzów i słuchaczy z 1,7 mln gospodarstw domowych trafiło 550 mln zł. Wpływy abonamentowe były w 2012 roku o 80 mln zł wyższe od tych z roku poprzedniego. Prognoza za miniony rok jest jeszcze lepsza. Jednak prezes TVP Juliusz Braun przekonuje, że absolutne minimum, jakie pozwala funkcjonować telewizji, to budżet na poziomie 2 mld złotych rocznie. Różnice między wpływami z abonamentu a potrzebami wyrównuje więc emitując reklamy.

Ale ma się to zmienić, bo zdaniem ministra Zdrojewskiego, wprowadzenie powszechnej opłaty audiowizualnej powinno spowodować zmniejszenie liczby reklam. Kłopot jednak w tym, że minister używa trybu przypuszczającego. Może więc się zdarzyć, ze telewizja będzie miała górę pieniędzy z opłaty audiowizualnej, a reklam i tak nie ubędzie.

Co ciekawe Jan Dworak, przewodniczący KRRiT, a więc człowiek, który będzie wprowadzał w życie nowe uregulowania dotyczące m.in. opłaty audiowizualnej, zapytany pod koniec grudnia w audycji "Salon polityczny Trójki" o projekt ustawy o finansowaniu mediów publicznych, odpowiedział, że jego "wiedza na temat tego dokumentu zakończyła się we wrześniu".
- Miałem wówczas informacje, że projekt zostanie wkrótce przedstawiony opinii publicznej, to się nie wydarzyło - powiedział. Nie napawa to optymizmem, bo choć jest już połowa stycznia, nadal wiemy o ustawie tyle, ile opowie o niej szef resortu. A twierdził ostatnio, że opłata audiowizualna nie powinna być wyższa niż... 10 złotych miesięcznie.

Abonament RTV - ponad półtora miliarda z opłaty dla radia i telewizji

W Polsce jest 13,5 mln gospodarstw domowych. Oznacza to, że wpływy z 10-złotowego abonamentu - o ile byłby on pobierany od każdego gospodarstwa - wyniosą 1,62 mld zł rocznie. Przy kwocie 15 zł wpływy przekroczyłyby znacznie 2 mld złotych. To oznacza, że telewizja wzorem BBC mogłaby zrezygnować całkowicie z reklam. W każdym razie w teorii.

Na razie od pół roku projekt założeń do ustawy błąka się po Sejmie. Został tam przekazany do konsultacji przez marszałek Sejmu Ewę Kopacz.

Co sądzisz o pomyśle wprowadzenia opłaty audiowizualnej? Będzie lepsza niż abonament RTV? Dyskutuj z autorem tekstu

KLIKNIJ I PRZEJDŹ DO GŁOSOWANIA NA:
WYDARZENIE ROKU 2013 W WOJEWÓDZTWIE ŚLĄSKIM*Zimy w styczniu nie będzie [PROGNOZA POGODY NA STYCZEŃ 2014]
*Abonament RTV 2014 [OPŁATY, TERMINY, ULGI]
*Urlop macierzyński i urlop rodzicielski 2014 [ZASADY I TERMINY]
Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera
Reklama
28

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Falszuja dokumenty

+1 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Czeslaw (gość)  •

Ciąg dalszy mojej opowieści,jak to PP SPÓŁKA AKCYJNA z Bydgoszczy mataczy i bezspornie kłamie podając kolejne fałszywe daty i tym sposobem tumani ludzi.(JAK lenin WIECZNIE ŻYWY)…
Tak wiec w dniu 21 Sierpnia otrzymałem mejla z przeprosinami za mylnie podaną datę,zmieniono tylko rok w ramach sprostowania,tak wiec było 07.08.2014 teraz zmieniono na 07.08.2006 i tym sposobem podano kolejne fałszerstwo,teraz w całości daty zawiadomień z ich strony wyglądają następująco zacytuję pierwsze dwie daty,07.08.2006 i kolejne zawiadomienie 08.08.2006,z tego wynika że ta banda złodziei nie zdaje sobie sprawy co robi albo czuje się tak mocno ze robi to świadomie jak wspomniałem (JAK lenin WIECZNIE ŻYWY)…
http://images67.fotosik.pl/132/c1c6f0084f1d796bgen.jpg

odpowiedzi (0)

skomentuj

Falszuja dokumenty

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Czeslaw (gość)  •

No ja ich zlapalem na przekrecie w korespondencji e-mail gdzie to beszczelnie podaja lewe daty nawet z wyprzedzeniem,wszystkie podkreslone na czerwono to lewe wpisy,dwa sa do udowodnienia,zanosi sie na to ze sprawa sadowa nie bedzie nudna.
http://images68.fotosik.pl/48/6d98fe0f02626465gen.jpg
A to jest ostatnia korespondencja w w/w sprawie j.w.
http://images66.fotosik.pl/49/31484aba2f489275.jpg
http://images70.fotosik.pl/49/408f6dd05405d47e.jpg
Brakujace ogniwo do tematu j.w. pismo z dnia 26.06.14.
http://images67.fotosik.pl/57/0d09c8b26c149576.jpg
http://images70.fotosik.pl/56/68a309752df2a8b8.jpg

odpowiedzi (0)

skomentuj

Wyższy abonament...znowu.

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Kajzerek (gość)  •

Pamiętam obietnice naszego premiera, kiedy mówił że zlikwidują opłaty audiowizualne i w zasadzie słowa dotrzymał zamiast tego powołał coś innego, co ciekawe już wiadomo ze w 2015 roku abonament będzie wyższy, przynajmniej tak jest napisane tutaj: http://e-prawnik.pl/wiadomosci/informacje/abonament-rtv-bedzie-drozej-.html .

Ciekaw jestem co jeszcze wymyśli rząd...

odpowiedzi (0)

skomentuj

Cięcia

+1 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

XxX (gość)  •

Ale z nas robią debili przecież wystarczy 1 kanał po co tyle kanałów ? zgadzam się że TV publiczna powinna być bo rząd musi mieć możliwość wlewania głupot ludziom do głowy ale 1 kanał wystarczy a reszta po co komu do seriali jest TV płatna osobno a 1 kanał płaciło by się złotówkę za 1 kanał średnia pensja 2 tysiące i nie potrzeba takich gwiazd jak LIS ...

odpowiedzi (0)

skomentuj

Opłata

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Mosa (gość)  •

Fajne podsumowanie tematu opłaty tego typu http://www.open-info.eu/oplata-audiowizualna-w-polsce/

odpowiedzi (0)

skomentuj

tak się łupi biedny naród

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

gość (gość)  •

rozpętajmy wojnę i tak za parę lat po tej gospodarce rabunkowej nic tu po nas,a co mówić o dzieciach

odpowiedzi (0)

skomentuj

Janosik (prorodzinny) nadchodzi

+2 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

przeciętny (gość)  •

W roku 2015 dostaniemy w prezencie takiego Janosika, który będzie łupił biednych i nabijał kieszenie bogatym. Ja też myślałem o rodzinie i kupiłem dla córki mieszkanie gdzie nie mam telewizora. Widać jak Państwo podchodzi do zakładania rodziny i opieki rodziców nad dziećmi: "Łupić, Łupić i jeszcze raz Łupić". Wychodzi Państwowa "ulga" PRORODZINNA.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Złodziejski proceder ?

+3 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

WKUR....Y (gość)  •

Według mnie jest to złodziejski proceder. Łupienie obywateli za zgodą rządu. Za zaoszczędzone pieniądze kupiłem nieletniemu dziecku mieszkanie. dostanie je za 10 lat. Jedno od drugiego dzieli kilometr. Ja mam teraz płacić podwójny HARACZ ? W drugim mieszkaniu mam na razie kwiaty. Przy podwójnym HARACZU będę miał 2 x lepszą telewizję od tych co płacą jeden abonament ?

odpowiedzi (0)

skomentuj

rtv

+3 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Ewa (gość)  •

W tym kraju nic nie jest logiczne, więc ta opłata też nie!
Społeczeństwo powinno wystosować pozew zbiorowy. Wystarczy założyć stowarzyszenie, WSZYSCY SIĘ ZGŁOSZĄ. Jak będzie nas parę milionów, koszty będzie można liczyć w groszach.

odpowiedzi (0)

skomentuj

rtv

+4 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

jola (gość)  •

ładnie to sobie wymyślili od 20lat nie płacę i nie były wyciągane żadne konsekwencje , a teraz szukają gnije kasy i obdzierają ludzi z ostatniego grosza a to przecież haracz sam tusk powiedział tak i teraz daje przyzwplenie na ściąganie tegoż haraczu przecież to nielegalne ściąganie kasy z jego obywatela , a najlepsze jest to że na poczcie jest że ostatnia wpłata była w grudniu 2008r. ja mówię że to nie prawda bo ja nie płaciłam, a pani zrobiła wielkie oczy że tak jest w komputerze.

odpowiedzi (0)

skomentuj
1 3 »
Reklama
Reklama