18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak wygląda badanie alkomatem? Sprawdziliśmy [TEST DZ]

Paweł Pawlik
Swoją trzeźwość sprawdziłem w komisariacie policji przy ulicy Stawowej w Katowicach. Nie było sensacji - wynik zerowy
Swoją trzeźwość sprawdziłem w komisariacie policji przy ulicy Stawowej w Katowicach. Nie było sensacji - wynik zerowy Marzena Bugała-Azarko
Jak wygląda badanie alkomatem na komisariacie policji? Sprawdziliśmy. Alkomat testowaliśmy w Sosnowcu. CZYTAJ WIĘCEJ

Na komisariat IV w Sosnowcu przyjechałem samochodem po godzinie 11, ostentacyjnie parkując pod oknem dyżurki. Powiedziałem będącemu tam funkcjonariuszowi, że mam przed sobą długą trasę i nie chcę mieć niespodzianek w trakcie podróży, bo dzień wcześniej sporo wypiłem. Dyżurujący oficer spojrzał na mnie jak na naprawdę pijanego, wydał kilka poleceń do radia dodając, że ma do zbadania "kamikadze", po czym zwrócił się już całkiem uprzejmie lekko urzędowym tonem.

ZOBACZ WIĘCEJ:
Ile kosztuje najtańszy alkotest? Mniej niż bilet komunikacji publicznej
Pijany motorniczy w Łodzi zabił. U nas alkomaty pilnują motorniczych i kierowców, ale...

- Widziałem, że przyjechał pan samochodem, jeśli okaże się, że w wydychanym powietrzu jest alkohol, zostanie wszczęte postępowanie i może pan stracić prawo jazdy - oświadczył.

Po 6 minutach na komisariat przyjechał patrol policji. Z pomocą młodego funkcjonariusza dokonałem pomiaru. Obowiązkowo dowodzik, protokół i można dmuchać.

- Niech się pan modli, żeby wyszło zero - mówi zawadiacko policjant. Na szczęście alkomat działa jak trzeba. Wynik zero i ustnik na pamiątkę.

Po serii tragicznych wypadków, których sprawcami byli pijani kierowcy i zapowiedziach rządu walki z pijanymi kierowcami sprawdziliśmy, czy alkomat w każdym samochodzie to jedyny sposób na sprawdzenie trzeźwości kierowcy.

Okazuje się, że mimo iż nie ma przepisu, który nakazuje policji sprawdzić stan trzeźwości obywatela na jego żądanie, praktycznie na każdym posterunku policji możemy rozwiać nasze wątpliwości.

- Co prawda dyżurujący oficer w uzasadnionych przypadkach może odmówić przeprowadzenia testu alkomatem, ale zdarza się to bardzo rzadko - mówi Andrzej Gąska, rzecznik śląskiej policji. - Zdarzają się na przykład osoby, które robią zakłady i konkurują, kto będzie miał wyższe stężenie alkoholu. W takich przypadkach odmowa kontroli jest oczywiście uzasadniona - dodaje.
Jednak, jak się okazuje, stacjonarne urządzenie do mierzenia poziomu alkoholu w wydychanym powietrzu to nie wymóg, a raczej luksus na niektórych posterunkach.

W komisariacie nr III w Sosnowcu takiego urządzenia nie ma. Dlatego trzeba poczekać na przyjazd patrolu z alkomatem. - Proszę usiąść i zaczekać - usłyszałem tam od policjanta. - Badanie jest możliwe, ale trzeba zaczekać, nawet pół godziny.

Z kolei w komendzie miejskiej w Mysłowicach alkomat jest, ale... - Nie ma aktualnych badań - powiedział dyżurujący w komendzie funkcjonariusz i zaproponował przeprowadzenie testu przez patrol policji, który jest w terenie. Niedaleko, bo jakieś 1,5 km, ale trzeba do niego dojechać.

Na koniec odwiedzam jeszcze posterunek w centrum Katowic przy ul. Stawowej, który jest wyposażony w alkomat. - Gdyby pan przyszedł w niedzielę, to musiałby pan trochę poczekać. Takie mamy wtedy kolejki - mówi dyżurny. - Czasami trzeba chwilę zaczekać, ale generalnie badamy stopień trzeźwości obywateli na ich życzenie - dodaje.

Policjanci twierdzą, że ostatnie tragiczne wypadki uzmysłowiły ludziom, że siadając za kierownicę na podwójnym gazie niewiele różnią się od kogoś, kto biega po ulicy z odbezpieczonym karabinem.

Trzeźwość za kierownicą

Rząd pracuje nad zmianami w prawie, które mają zniechęcić do siadania za kółkiem na podwójnym gazie. Oto najważniejsze zmiany:

  • Zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 3 do 15 lat dla osoby po raz pierwszy przyłapanej na jeździe po alkoholu.
  • Utrata prawa jazdy na okres od 5 do 15 lat dla osoby po raz drugi przyłapanej na jeździe po alkoholu.
  • Obowiązek wpłaty nawiązki w wysokości min. 5 tys. zł przez osoby po raz pierwszy przyłapane na jeździe po alkoholu (maksymalna wysokość nawiązki to 100 tys. zł).
  • Obowiązek wpłaty nawiązki w wysokości min. 10 tys. przez osoby po raz drugi przyłapane na jeździe po alkoholu (maksymalna 100 tys. zł).
  • Publikacja danych osoby przyłapanej na jeździe w stanie nietrzeźwym, po ogłoszeniu wyroku.
  • Alkomat obowiązkowo w każdym aucie.
  • Prowadzenie samochodu bez uprawnienia będzie przestępstwem (obecnie jest to wykroczenie).
  • Kary dla osób, u których stwierdzono do 0,5 promila alkoholu: grzywna do 5 tys. zł, zakaz prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do 3 lat, pozbawienie wolności do 30 dni.
  • Kary dla osób, u których stwierdzono powyżej 0,5 promila alkoholu: zakaz prowadzenia pojazdów do 10 lat - i dożywotnio w przypadku spowodowania wypadku z ofiarami, pozbawienie wolności do 2 lat, a osoby, które spowodowały wypadek - nawet do 10 lat. Kodeks karny przewiduje możliwość dożywotniej utraty prawa jazdy oraz karę więzienia do 15 lat dla sprawców wypadków z ofiarami śmiertelnymi lub trwale okaleczonymi.

Tylko w ciągu pierwszych dwóch tygodni nowego roku zatrzymano 284 nietrzeźwych kierowców w województwie śląskim.

Co sądzisz o pomyśle rządu, by w każdym aucie był alkomat? Dyskutuj z autorem tekstu

KLIKNIJ I PRZEJDŹ DO GŁOSOWANIA NA:
WYDARZENIE ROKU 2013 W WOJEWÓDZTWIE ŚLĄSKIM


*Zimy w styczniu nie będzie [PROGNOZA POGODY NA STYCZEŃ 2014]
*Abonament RTV 2014 [OPŁATY, TERMINY, ULGI]
*Urlop macierzyński i urlop rodzicielski 2014 [ZASADY I TERMINY]

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Jak wygląda badanie alkomatem? Sprawdziliśmy [TEST DZ] - Dziennik Zachodni