Urzędy skarbowe czekają na spóźnionych podatników

  Urzędy skarbowe czekają na spóźnionych podatników

  Beata Sypuła

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  O tej porze zeszłego roku tylko 15 proc. mieszkańców naszego regionu nie uporało się ze złożeniem PIT.
  W tym roku nastąpił trudny do wytłumaczenia kataklizm - co trzeci z nas nawet nie zajrzał do fiskusa. Jeśli się nie uwiniemy - czyli na przykład nie wyślemy poprzez internet lub listem zeznania - czeka nas długie stanie w kolejce, by złożyć deklarację podatkową.

  Skarbówki chcą rozładować spodziewany zator i ułatwić nam składanie zeznań podatkowych, dlatego jutro, w sobotę będą od nas przyjmowały PIT. Działa także serwis porad, jak przesyłać zeznanie przez internet.

  - W całym województwie śląskim do złożenia pozostaje wciąż około 30 proc. zeznań podatkowych - mówi Grażyna Piechota, rzeczniczka Izby Skarbowej w Katowicach.

  Tegoroczna nowość, czyli możliwość składania PIT przez internet, na razie nie cieszy się spodziewanym powodzeniem, choć procedura jest prosta. Wystarczy posiadać, dla uwiarygodnienia, że to nasze zeznanie, a nie złożone przez złośliwca, przychód z PIT-a ubiegłorocznego i w rubrykach formularza elektronicznego zawrzeć nasze dane: nazwisko, imię, datę urodzenia, numer NIP i PESEL. Nie potrzebujemy do tego drogiego wciąż podpisu elektronicznego. Mimo takiego ułatwienia śląscy podatnicy złożyli do 22 kwietnia tylko 3.329 deklaracji PIT 37 bez podpisu elektronicznego. Im bliżej końca "akcji PIT", tym więcej osób decyduje się jednak na taką formę rozliczenia ze skarbówką.

  - Liczba deklaracji składanych przez internet bez podpisu elektronicznego, wzrosła w ciągu jednego dnia o 1.049, co może świadczyć o rosnącym zainteresowaniu tą formą składania zeznań podatkowych - mówi rzecznik Piechota.

  Najwięcej e-PIT wpłynęło do I US w Katowicach - bo 235 zeznań. Nieco mniej w US w Sosnowcu - 209 zeznań. W Bytomiu było to 179 zeznań, a w II US w Katowicach - 173. Tychy odebrały tylko 169 takich zeznań. Każda z osób, która poprawnie złożyła e-PIT, otrzymała tzw. urzędowe poświadczenie odbioru, które jest dowodem i potwierdzeniem terminu, w jakim złożyliśmy zeznanie podatkowe. Czasem możemy się jednak natknąć w e-kontakcie z fiskusem na minę.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama