Aleja NMP w Częstochowie zmieni się w wielką galerię sztuki

  Aleja NMP w Częstochowie zmieni się w wielką galerię sztuki

  J. Strzelczyk, B. Romanek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Aleja NMP w Częstochowie zmieni się w wielką galerię sztuki
  1/2
  przejdź do galerii

  ©k.suliga

  Jazz i muzyka poważna w alejach i wielka degustacja piwa w alei Najświętszej Maryi Panny, balansujące rzeźby Jerzego Kędziory na Starym Rynku - to tylko niektóre z nowości, jakie nas czekają w tym roku w centrum Częstochowy w ramach projektu "Aleje - tu się dzieje!".
  - W 2014 roku będziemy mieli nieco wyższy, niż w ubiegłym roku, budżet na kulturę, sport i promocję - cieszy się Aleksander Wierny, naczelnik Wydziału Kultury, Sportu i Promocji Urzędu Miasta w Częstochowie.

  Ekspozycje w podwórzach


  Projekt był już realizowany w ubiegłym roku, ale w tym będzie miał zupełnie inną formę. Aleja NMP oraz przylegające do niej podwórza mają się zamienić w wielkie galerie pod gołym niebem.

  - Już w ubiegłym roku chcieliśmy organizować w podwórzach różnego rodzaju wystawy i ekspozycje. Jako urzędnikowi wstyd mi to przyznać, ale przegraliśmy z biurokracją, nie uzyskując wszystkich koniecznych pozwoleń, m.in. konserwatora zabytków. W tym roku się to już nie powtórzy - mówi Wierny.

  Na drugą edycję projektu miasto wyłoży milion złotych, czyli o 150 tys. zł więcej niż w 2013 roku.

  W alei NMP będą organizowane koncerty jazzowe i muzyki poważnej, bo takie oczekiwania zgłaszali sami często-chowianie. Poza tym na placu Biegańskiego będą się prezentowały zespoły taneczne i kluby sportowe.

  Każdy dzień tygodnia będzie związany z danym tematem. - Poniedziałki byłyby literacko-podróżnicze, wtorki - dniami dziecka, środy - teatralne i kabaretowe, czwartki - jazzowe, piątki przeznaczone dla Jarka Woszczyny, a niedziele - z muzyką poważną - wymienia Wierny. - Celowo pominąłem soboty, bo wtedy będą odbywały się większe imprezy.

  Wreszcie ożywią Rynek


  Nareszcie ożywi się Stary Rynek, który został uprzątnięty po wykopaliskach archeologicznych. To jest duża przestrzeń i warto ją wykorzystać.

  Powstanie na nim Teatr Rzeźb Przestrzennych Jerzego Kędziory. Na organizację ekspozycji zarezerwowano 200 tysięcy złotych. Miasto rozpisze wkrótce przetarg na aranżację przestrzeni na Starym Rynku z myślą o ekspozycji rzeźb Jerzego Kędziory. Ma to być stała ekspozycja, na której zyska całe Stare Miasto. A dla pielgrzymów wchodzących do centrum Częstochowy będzie spotkaniem ze sztuką.

  Będzie to pierwsza stała ekspozycja dzieł tego znanego twórcy, nie licząc balansujących rzeźb nad fontanną przy ulicy Waszyngtona i przy Miejskiej Galerii Sztuki.

  Nowa rola I alei NMP


  Nowością będzie również przeniesienie imprez handlowych i jarmarków do I alei Najświętszej Maryi Panny. Dotychczas odbywały się one w III alei NMP.

  Ta część al. Najświętszej Maryi Panny ma mieć charakter bardziej handlowy. To tam odbywałyby się takie imprezy jak Aleja Gwiazdkowa czy Wielkanocna.

  We współpracy z Częstochowską Organizacją Turystyczną przygotowywane są natomiast Targi Browarów Regionalnych. Pojedyncze browary regionalne już u nas gościły podczas targów wielkanocnych czy Gwiazdkowej Alei. Ale teraz będzie to duża, samodzielna impreza

  W Częstochowie po raz kolejny odbędą się również tak znane imprezy jak Festiwal Kultury Alternatywnej Frytka Off, który wróci na ulicę Piłsudskiego, Festiwal Reggae Day, Dni Częstochowy, Częstochowska Noc Kulturalna.


  KLIKNIJ I PRZEJDŹ DO GŁOSOWANIA NA:
  WYDARZENIE ROKU 2013 W WOJEWÓDZTWIE ŚLĄSKIM  *Zimy w styczniu nie będzie [PROGNOZA POGODY NA STYCZEŃ 2014]
  *Abonament RTV 2014 [OPŁATY, TERMINY, ULGI]
  *Urlop macierzyński i urlop rodzicielski 2014 [ZASADY I TERMINY]
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama