Poród w domu nie dla wszystkich kobiet. Dla kogo domowe...

  Poród w domu nie dla wszystkich kobiet. Dla kogo domowe porody?

  Agata Pustułka

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Karina Paczkowska z Żywca urodziła w domu dwoje dzieci. Ona sama i jej brat też przyszli na świat w domowych pieleszach. - To był świadomy wybór, zarówno
  1/2
  przejdź do galerii

  Karina Paczkowska z Żywca urodziła w domu dwoje dzieci. Ona sama i jej brat też przyszli na świat w domowych pieleszach. - To był świadomy wybór, zarówno mojej mamy lekarki, jak i mój - twierdzi ©Fot. Archiwum rodzinne

  Katarzyna Oleś, położna z Mikołowa, prezeska Stowarzyszenia "Dobrze Urodzeni"- niezależnej inicjatywy rodziców i położnych propagujących m.in. domowe porody - mówi, że do końca kwietnia tego roku na liście przyszłych mam, które zdecydowały się na urodzenie dziecka w domu, ma wpisanych ok. trzydziestu nazwisk.
  Ile kobiet z województwa śląskiego rzeczywiście wytrwa w tym zamiarze, a przede wszystkim, ilu z nich nie przeszkodzą względy medyczne - trudno przewidzieć.

  - Stosujemy bardzo restrykcyjne zasady, by poród w domu był maksymalnie bezpieczny - wyjaśnia Katarzyna Oleś.

  W domu raźniej  Dwa lata temu w domach w województwie śląskim urodziło się dziesięcioro dzieci. Ta liczba od lat utrzymuje się na podobnym poziomie, choć zainteresowanych porodami domowymi jest więcej. W 2012 roku w domach swoje dzieci urodziło prawie sto Polek (w 2011 roku - 110). Na pierwszym miejscu w tej statystyce znajduje się województwo mazowieckie, bo tam jest najlepszy dostęp do położnych oferujących taką usługę; a na drugim miejscu jest Wielkopolska. Większość pań rodzi w pozycji klęku podpartego lub na stołku porodowym. 14 proc. porodów rozpoczętych w domu zakończyło się przeniesieniem do szpitala. W Polsce na poród w domowych pieleszach decydują się kobiety bardzo świadome, które chcą przeżyć ten wyjątkowy moment w przyjaznym otoczeniu. Dawniej wśród takich mam najwięcej było pań wykonujących zawody medyczne. Teraz jest więcej psycholożek i absolwentek pedagogiki.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama