18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rekordowy rok na Guido: kopalnię odwiedziło 121 tysięcy osób

Bartosz Pudełko
Na Guido padł kolejny rekord. W 2013 roku kopalnię odwiedziło 121 tys. osób. To o 18 tys. więcej, niż rok wcześniej, kiedy to flagowa atrakcja Szlaku Zabytków Techniki po raz pierwszy przekroczyła granicę 100 tysięcy odwiedzających.

Niemal dokładnie rok temu Zabytkowa Kopalnia Guido ogłosiła, że 2012 rok był rekordowy. Przekroczono wówczas magiczną granicę 100 tysięcy odwiedzających (dokładnie 103 tys.). Ten wynik odchodzi jednak do lamusa, bowiem w roku 2013 kopalnia zanotowała kolejny, i to znaczący, wzrost. Na Guido zjechało 121 tysięcy osób.

- Wzrost turystów odnotowujemy od lat, ale ubiegłoroczny był faktycznie większy, niż te, do których byliśmy przyzwyczajeni. To bardzo duży sukces - komentuje Bartłomiej Szewczyk, dyrektor Muzeum Górnictwa Węglowego.

- To efekt wielu długofalowych działań. Po pierwsze, rozbudowujemy ofertę. W 2012 roku uruchomiliśmy kolejkę podwieszaną. W ubiegłym roku mieliśmy otwarcie Strefy K8. To z pewnością wpłynęło na liczbę turystów. Pomogły również wydarzenia dużej rangi, jak np. Festiwal im. Krzysztofa Pendereckiego i wizyta Maestro w podziemiach. Były też dwie duże kampanie promocyjne prowadzone w ubiegłym roku. Pierwsza związana ze Strefą K8, druga zatytułowana "Jestem górnikiem, rozumiem Śląsk" - mówi Szewczyk.

Rynek turystyczny jest jednak brutalny i nie można osiadać na laurach. O zainteresowanie turystów stale trzeba dbać. Kopalnia musi więc dalej uatrakcyjniać ofertę. Są już plany na najbliższe miesiące.

Przede wszystkim w pierwszej połowie roku rozbudowana zostanie trasa zwiedzania na poziomie 320. Pojawi się nowy punkt na szlaku, czyli tama wodna oddzielająca wyrobiska Guido od kopalni Makoszowy. Wokół tamy nie brakuje również komór pochodzących z lat 50-tych.

Drugą zmianą, jak w pierwszym półroczu szykuje Guido, jest zakup sprzętu audiowizualnego. Urządzenia stworzą dodatkowe multimedialne atrakcje, a także zasilą Warsztat Mechaniczny zmieniając go w podziemne kino.

Wzrost zainteresowania ma jednak dwa końce.

- Powoli zbliżamy się do granic przepustowości. Zapotrzebowanie na taką formę turystyki jest ogromne, co widać na przykładzie choćby Wieliczki, ale ograniczenia stawia tu sama nasza kopalnia, a konkretnie szyb, którym zjeżdżają turyści. Jeśli takie wzrosty odwiedzin będą się u nas utrzymywać, to będziemy musieli zacząć myśleć o uruchomieniu do celów turystycznych drugiego szybu, który teraz jest szybem ewakuacyjnym - wyjaśnia Bartłomiej Szewczyk.

KLIKNIJ I PRZEJDŹ DO GŁOSOWANIA NA:
WYDARZENIE ROKU 2013 W WOJEWÓDZTWIE ŚLĄSKIM


*Zimy w styczniu nie będzie [PROGNOZA POGODY NA STYCZEŃ 2014]
*Abonament RTV 2014 [OPŁATY, TERMINY, ULGI]
*Urlop macierzyński i urlop rodzicielski 2014 [ZASADY I TERMINY]

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty