Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bocian mój sąsiad

MU
ARC
Księży Las, Chełm Śląski, Zbrosławice, Żelisławice, Kotulin - co łączy te miejscowości? To tylko niektóre miejsca zaznaczone już na "Mapie bocianich gniazd", którą tworzy firma energetyczna Vattenfall przy współpracy Polski Dziennika Zachodniego oraz Telewizji Polskiej, Oddział Katowice.

Zaczęło się od kilku punktów, a dziś interaktywna "Mapa bocianich gniazd" dosłownie usiana jest dziesiątkami niebieskich platform - wskazujących miejsca, gdzie osiedliły się bociany. Najwięcej takich punktów, co nas bardzo cieszy, znajduje się na terenie naszego regionu.

Śląsk nie jest co prawda ostoją bociana białego, ale widać, że akcja, którą prowadzimy od początku kwietnia przynosi rezultaty - coraz więcej osób dodaje na mapie nową lokalizację bocianiego siedliska i wysyła zdjęcie gniazda.

- Na Górnym Śląsku bociany nie są tak liczne jak w innych rejonach Polski: na Podlasiu, Polesiu, Warmii i Mazurach - twierdzi Jacek Betleja z Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. - W naszym regionie prawie w każdej wsi znajduje się bocianie gniazdo, ale z reguły gniazduje tam tylko jedna para bocianów białych. W sumie na Górnym Śląsku gniazduje około 500 par, a rejony gdzie znajduje się największa liczba gniazd to doliny rzek Wisły i Odry.

Dr Betleja dodaje, że najwięcej gniazd stwierdzono w miejscowościach: Ligota koło Czechowic-Dziedzic i w Woli w gminie Miedźna. - U nas bociany zakładają gniazda najczęściej na słupach energetycznych, gdzie dzięki zamontowaniu specjalnych platform mogą bezpiecznie wychowywać pisklęta - wyjaśnia. - Natomiast coraz mniej gniazd znajduje się na drzewach i na dachach budynków.
Jak wynika z systematycznych badań (co dziesięć lat organizowane są liczenia gniazd bocianów w skali całej Polski i Europy), na świecie żyje około 180 tysięcy par bocianów białych, z czego aż 40 tysięcy par zakłada gniazda w naszym kraju.

- Te wdzięczne ptaki wciąż jeszcze znajdują u nas dogodne warunki życia - podkreśla Jacek Betleja. - Natomiast w wielu innych krajach europejskich bocianów już nie ma, gdyż wycofały się w wyniku zmian środowiska, osuszania gruntów oraz postępującej intensyfikacji i chemizacji rolnictwa. Na przykład w Danii w ubiegłym wieku drastycznie spadła liczba bocianów i obecnie gniazdują tam jedynie 3 pary, a w Niemczech bocianów jest 10-krotnie mniej niż w Polsce.

Warto dbać o te piękne ptaki, bo są one nie tylko symbolem czystego środowiska, ale i wielu wierzeń i przysłów mocno ugruntowanych w polskiej tradycji. Bocian - obok jaskółki - określany jest jako ptak "boży" lub "święty". Dlatego też na długo przed rozkwitem ruchów ekologicznych w naszym kraju cieszył się zawsze szczególną ochroną - nie wolno go było nie tylko zabijać dla pożywienia, ale nawet krzywdzić czy przepędzać z obrębu swego gospodarstwa. W wielu okolicach Polski do dziś wierzy się, że gniazdo bociana zabezpiecza dom od piorunów, gradu i innych nieszczęść.
- Tysiące razy słyszę: poświęcaj czas dzieciom - mówi Łukasz Zimnoch, rzecznik prasowy, kierownik Działu Komunikacji firmy Vattenfall. - Łatwo powiedzieć - co jednak z nimi robić? Słowo "poświęcać" sugeruje, że jedna ze stron - rodzic jest darczyńcą, w domyśle nawet wspaniałomyślnym, zaś druga jest biorcą owej waluty współczesności, jaką jest czas. Każdy jednak pieniądz potrzebuje pokrycia, najlepiej w złocie. Co więc robić z dziećmi ważnego, cennego, istotnego tak dla rodzica, jak i latorośli? Mam taką oto propozycję: wziąć pociechy na spacer w pobliże bocianiego gniazda. Niech to będzie nauka czerpania przyjemności z obserwowania szemrzącego strumyka czasu - przekonuje.

Przy okazji można zrobić zdjęcia i wysłać je na adres http://www.vattenfall.pl/www/vf_pl/vf_pl/Sonderseiten/DMS/1569582bocia/1569665mapax/index.jsp. Tu można znaleźć "Mapę bocianich gniazd" wraz z dokładnym opisem, jak dodać kolejne gniazdo na mapie i wysłać zdjęcie.

Regulamin konkursu

Bocian mój sąsiad przynosi nagrody
To już czwarty odcinek z naszego cyklu "Bocian mój sąsiad", który przygotowujemy we współpracy z firmą Vattenfall oraz Telewizją Polską, Oddział Katowice. Osoby, które prześlą zdjęcie bocianiego gniazda, do którego właśnie przyleciały ptaki, znajdującego się w województwie śląskim na adres mailowy [email protected] - z dokładnym określeniem miejsca, w którym znaleźli ptasią siedzibę - mają szansę na wygranie cennych nagród.

Pasjonatów ornitologii zachęcamy do przesłania na naszą stronę bardziej szczegółowych danych dotyczących gniazd, takich jak: data przylotu pierwszego ptaka, czy liczba piskląt w gnieździe.
Laureatów wyłonimy spośród:
- nauczycieli przedmiotów biologia i przyroda, których uczniowie prześlą największą liczbę prac,
- uczniów szkół.

Prace powinny być w formacie JPG i rozdzielczości nie mniejszej niż 800x600 pixeli.

Prosimy też dyrekcje szkół o wytypowanie po jednym niepełnosprawnym uczniu z terenu swojej placówki (kryterium wyboru powinna być szczególnie trudna sytuacja materialna dziecka), który weźmie udział w ciekawej wycieczce. Grupa 20 osób pojedzie z Vattenfall zobaczyć bocianie domostwo. O udziale w wycieczce decyduje kolejność zgłoszeń na adres [email protected]. Szczegóły dotyczące organizacji wycieczki zostaną podane do 20 maja br. na stronie www.vattenfall.pl/bociany.

Patronat honorowy nad akcją "Bocian mój sąsiad" objął Wojewoda Śląski Zygmunt Łukaszczyk.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Bocian mój sąsiad - Dziennik Zachodni