Ważne
  Dąbrowa chce wydzierżawić Lipówkę

  Dąbrowa chce wydzierżawić Lipówkę

  Piotr Sobierajski

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Miejski Zakład Przetwarzania Odpadów Komunalnych Lipówka II w Strzemieszycach, wybudowany przez miasto za 32 mln zł, zostanie najprawdopodobniej wydzierżawiony.
  Jego administrowanie może przejąć Alba Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Spółka z o.o., (miasto ma w tej firmie 48 procent udziałów). Gmina nie może sobie bowiem poradzić z zapewnieniem rentowności Lipówki II i ciągle do tego interesu dopłaca. W tym roku - co najmniej 1,64 mln zł, a w latach 2006-2008 dołożyła ponad 5 mln zł. Ubiegłoroczna działalność Lipówki II przyniosła ponad 96 tys. zł strat.

  Miasto, jako przyczynę problemów wskazuje m.in. fakt, że nie jest właścicielem odpadów w mieście. Mogło by tak być, ale kiedy grupa radnych (PO, UPR, Nasza Dąbrowa) przygotowała projekt uchwały w sprawie referendum śmieciowego, które mogłoby się odbyć wraz z eurowyborami propozycja ta została usunięta z porządku obrad kwietniowej sesji. Zakład miał być chlubą miasta, tymczasem jest źródłem jego kłopotów

  Stało się tak, po sugestiach komisarza wyborczego o logistycznych problemach z przeprowadzeniem referendum w tych samych budynkach. Takich obiekcji nie ma jednak Sosnowiec, gdzie referendum się odbędzie. W tych samych budynkach, ale komisje będą działać w osobnych lokalach.

  By ratować sytuację miasto m.in. podniosło w tym roku cenę za przyjęcie tony odpadów (do składowania) do 147 zł, zwiększając roczną dotację do 1,64 mln zł (miasto dopłaca 45 zł do każdej tony odpadów). W odpowiedzi na tę decyzję Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Alba MPGK Spółka z o.o., które obsługuje niemal całe miasto, przestało już w styczniu przywozić śmieci, bo stało się to po prostu nieopłacalne. Po negocjacjach dostawy wróciły w lutym, ale miasto musi zwiększyć dotacje.
  Już w 2005 roku Alba MPGK złożyła miastu ofertę kupna zakładu. Proponowała, że zapłaci ok. 20 mln zł. Wtedy nic z tego nie wyszło. Oferta nie znalazła zainteresowania u ówczesnego prezydenta miasta, Jerzego Talkowskiego. Dodatkowym problemem w ewentualnej realizacji takiej transakcji był spór sądowy z wykonawcą inwestycji.

  Obecnie, po wycenie nieruchomości wraz z zabudowaniami, wartość Lipówki II szacowana jest na ok. 15 mln zł. By miasto nie straciło wpływu na to, co będzie się dalej z Lipówce II działo, rozważa dzierżawę obiektu. Przyszły dzierżawca, którym może być Alba MPGK Spółka z o.o., będzie musiał zainwestować w linię do pozyskiwania paliwa alternatywnego, co ma wydłużyć żywotność składowiska oraz zatrudnić obecną załogę (90 osób) oraz zapewnić dopływ odpadów do przerobu.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Lipówka

   Zenek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 4

   Najwyższy czas skończyć z tymi dopłatami do nierentownej Lipówki.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama