Nad Olzą ruszyło Kino na granicy

  Nad Olzą ruszyło Kino na granicy

  Monika Pacukiewicz

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Przegląd filmów czeskich, słowackich i polskich "Kino na granicy" rozpoczął się we wtorek nad Olzą.
  I mimo że studenci mają jeszcze zajęcia, na pierwszych filmach było już około 150 osób. Wieczorem, podczas uroczystego otwarcia i projekcji filmu "Miłość jest ślepa", Teatr im. Adama Mickiewicza był pełen widzów.

  Na ulicach miasta widać już widzów przeglądu. Łatwo ich rozpoznać, bo osoby, które kupiły karnety, dostają też charakterystyczne smycze i płócienne torby z nadrukowanym plakatem tej edycji "Kina". W tym roku jest to kolorowy rysunek Pawła Jońcy, przypominający rozprasowany pryzmat.

  Organizatorzy spodziewają się, że ten przegląd będzie wyjątkowo "zatłoczony". Filmy będą pokazywane w polskim kinie Piast, czeskim Centralu i teatrze. W tych miejscach może się pojawić nawet tysiąc osób. Jak na nieduży Cieszyn, to ogromna ilość.

  - Będzie nam ciasno jak sardynkom w puszce - zapowiadał już przed przeglądem Maciej Gil, dyrektor programowy "Kina na granicy".

  - W tym roku były duże problemy z załatwieniem noclegu. Ale jakimś sposobem udało się nam go zdobyć- mówi Hania Marciniak, która z Bartkiem Adlerem przyjechała na przegląd z Krakowa.
  Krakusów i Ślązaków jest najwięcej, ale sporo też jest np. poznaniaków - stamtąd dotarło nad Olzę kilkudziesięciu widzów poznańskiego filmowego klubu dyskusyjnego.

  Co takiego jest w cieszyńskim przeglądzie, że przyciąga tylu widzów?

  - Jestem skończoną bohemistką - przyznaje Hania Marciniak. Bartek Adler mówi, że interesuje się filmem i fascynuje go polsko-czeskie pogranicze. Oboje już nawet nie pamiętają czy to ich czwarty, czy piąty przegląd.

  Tegoroczna 11. jego edycja potrwa do niedzieli. W tym czasie zobaczymy około 80 filmów, z czego 37 nowych. Reszta to tytuły związane z retrospektywami, których tematy, jak co roku, zaskakują. Jednym z wiodących tematów tegorocznego przeglądu jest środkowoeuropejskie kino science fiction. Dlatego wczoraj w teatrze organizatorzy witali gości przebrani za kosmiczne potwory.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama