Podpalacze grasują w raciborskich lasach

  Podpalacze grasują w raciborskich lasach

  B.Musiałek, A.Król

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Chociaż kilka dni temu zatrzymano 38-letniego mężczyznę, podejrzanego o podpalenia lasów, to na Raciborszczyźnie wciąż wybuchają kolejne pożary.
  Męźczyznę obarczono winą za 11 podpaleń lasów w okolicach Kuźni Raciborskiej. Sąd Rejonowy zdecydował o jego tymczasowego aresztowaniu. Mężczyzna trafił na razie za kratki na trzy miesiące, ale grozi mu do 10 lat więzienia.

  Szybko jednak się okazało, że wraz z jego zatrzymaniem, pożary się nie skończyły.
  - Podpalacz grasuje na terenie między Szymocicami a Nędzą. W ciągu dwóch tygodni ogień pojawiał się siedem razy w różnych miejscach - mówi Gabriel Tworuszka z nadleśnictwa Rudy Raciborskie. - Dane są alarmujące. Od 23 marca były już 24 pożary, nie wliczając w to palących się traw na przyległych polach. Dla porównania, w ubiegłym roku pożarów było tylko pięć - dodaje.

  Między innymi z tego powodu, codziennie rano, jeden wóz strażacki wyjeżdża sprzed komendy w Raciborzu i jedzie do Rud, gdzie przy nadleśnictwie dyżuruje do wieczora.

  - Dzięki temu możemy w razie czego szybciej reagować. Z Raciborza do Rud jest 25 kilometrów, a teraz z powodu zamkniętego do remontu mostu czas dojazdu znacznie się wydłużył - mówi aspirant sztabowy, Stefan Kaptur, dowódca jednostki ratowniczo-gaśniczej w Raciborzu.

  Również sami leśnicy monitorują sytuację z wież obserwacyjnych.
  - Kiedy widzimy ogień, natychmiast wzywamy straż i samoloty gaśnicze. Tak było wczoraj, kiedy około godz. 15 od iskry hamującego pociągu zapaliła się skarpa kolejowa na odcinku 7 kilometrów - tłumaczy Tworuszka.

  Nadleśnictwo ma do dyspozycji dwa samoloty, które startują z rybnickiego lotniska.
  - Mogą za jednym razem zrzucić dwie tony wody, co pomaga przytłumić ogień i zapobiec katastrofie - mówi leśnik.

  W lasach jest bardzo sucho, obowiązuje trzeci stopień zagrożenia pożarowego.
  - Sytuacja jest katastrofalna. Już o godz. 9 wilgotność powietrza wynosi 10 procent, a kiedy spada poniżej 20, to oznacza już najwyższe zagrożenie - tłumaczy Gabriel Tworuszka.
  Policja zapewnia, że jest już na tropie podpalaczy.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo