A to Polska właśnie

  A to Polska właśnie

  Jadwiga Jenczelewska

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Listy kandydatów do europarlamentu zamknięte, sztaby wyborcze skompletowane, maszyna do losowania numerów dla komitetów wyborczych już się grzeje.
  Kandydaci kończą kompletowanie garderoby, by ładnie i po europejsku wypaść podczas spotkań wyborczych. To ważny element udanej kampanii; wszyscy widzą w telewizorach, że goście z Brukseli to nie jakieś ciecie, ale paniska wielką gębą. Jak cię widzą, tak cię piszą. Czy ktoś widzi, co ma w głowie kandydat na europosła? A co ma na sobie - tak! Czy to ważne, że nie mówi poprawnie nawet po polsku, o innych językach nie wspominając? Przecież może mieć tłumacza, więc powstanie dodatkowe miejsce pracy. Na eurosalonach!

  Jakie programy mają kandydaci do brukselskiej pensji w wysokości 35 tys. zł przeliczając na złotówki (dla każdego) plus lukratywne dodatki? Intelektualiści i politolodzy drą szaty: polscy aspiranci do europejskiej polityki nic o niej nie wiedzą, nie mają programów, a nawet pomysłów, by elektorat zagłosował.
  Ale po co komu jakieś programy?! Czy ktoś zna typowego Polaka głodnego wiedzy o Traktacie z Lizbony? Czy ktoś normalny słucha dyskusji o eurofun-duszach, wyrównywaniu szans lub pilnych wspólnotowych inwestycjach? Co innego zabawne spoty, którymi właśnie karmią nas zwaśnione partie. Co spot, to lepszy. Jeszcze kilka takich dzieł, a powstanie polska szkoła politycznego spotu.

  Najtrafniej drogę, którą winniśmy iść do eurowy-borów, wytyczył Szymon Majewski w dziele "Wóda czyni cuda (kolego)". Droga, którą podążają pijani rowerzyści, jest Polakom znana, bliska i po wielekroć przetarta. Ten specyficzny kod językowy trafia do naszych serc, umysłów i doświadczeń. A już orzeł, który puszcza pawia, to prawie genialna puenta.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama