Poczet wojewodów - Mieczysław Bilski

  Poczet wojewodów - Mieczysław Bilski

  Michał Smolorz

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Biografiami kolejnych przedstawicieli rządu w Katowicach zaczęła rządzić prawidłowość, a nawet schematyczność. Po nagłej śmierci Tadeusza Konckiego, jego następcą znów został cesarsko-królewski urzędnik galicyjski z dyplomem prawniczym.
  Mieczysław Bilski (urodzony w Litwinowie w województwie tarnopolskim) także był absolwentem Jagiellonki, także miał za sobą staż w MSW odrodzonej Polski i... także przybył na Śląsk z Zagłębia. Może nie dosłownie z Zagłębia, ale dopiero co został mianowany wojewodą kieleckim i po ledwie półrocznym sprawowaniu urzędu 6 maja 1924 roku trafił do śląskiej autonomii.

  Wojewoda Bilski nie poparł sanacji i rychło znalazł się na marginesie


  Nie witano go przychylnie. Miejscowe środowiska polityczne zaczynały się już niecierpliwić polityką władz centralnych, uparcie przysyłających urzędników spoza Śląska. Przyjmowano to jako brak zaufania do "niepewnych", nad którymi trzeba trzymać straż. W dodatku z Kielc przyszła opinia o wojewodzie jako kostycznym służbiście i biurokracie. Co tu kryć, trudny start. Ale życie toczy się dalej.

  Polska dopiero co miała za sobą historyczną reformę walutową Grabskiego, w obiegu pojawił się nowy pieniądz, złoty polski, w pełni wymienialny, równy frankowi szwajcarskiemu, o stałym parytecie wobec dolara. W styczniu 1925 roku rozpoczęła się wielka zbiórka pieniędzy i kosztowności dla Skarbu Narodowego, który miał być czymś na kształt amerykańskiego Fortu Knox. Polski Śląsk - jak zawsze w takich chwilach - gorliwie włączył się w akcję. Gospodarka powoli wychodziła na prostą, pozory wskazywały, że kraj czeka okres prosperity, zaś autonomia będzie jej wielkim beneficjentem.
  1 3 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama