Zwiedzanie świata zacznij od regionu

  Zwiedzanie świata zacznij od regionu

  Michał Wroński

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Jeszcze kilka lat temu województwo śląskie wydawało się czarną dziurą na turystycznej mapie Polski.
  Choć w jego granicach znajduje się Jura Krakowsko-Częstochowska oraz Beskid Śląski i Żywiecki, to region kojarzony był przede wszystkim z przemysłem i zdegradowanym krajobrazem. To się jednak zmienia. Dwa lata temu nasz region odwiedziło 2,8 miliona turystów, rok temu było ich o 200 tysięcy więcej.

  - Najwięcej gości pochodzi z Mazowsza, Małopolski, Dolnego Śląska i województwa łódzkiego. Około 800 tysięcy turystów stanowili cudzoziemcy.
  Poza Beskidami i Jurą przyciągał ich tu szlak zabytków techniki oraz różnego rodzaju imprezy masowe. Prawie 90 proc. z nich bardzo dobrze oceniło atrakcyjność naszego województwa i tyle też było skłonnych polecić swoim znajomym przyjazd do nas - mówi Agnieszka Sikorska, dyrektor biura Śląskiej Organizacji Turystycznej.

  A jak region oceniają sami mieszkańcy? Na zlecenie ŚOT zbadał to instytut badania rynku i opinii publicznej SMG/ KRC.

  - Okazało się, że znamy i kochamy miejsca, gdzie mieszkamy, ale ta miłość ogranicza się do obszaru w promieniu 30-40 km od naszego domu. Już jednak mieszkaniec Częstochowy czy Podbeskidzia nie widzi powodów, by odwiedzać Śląsk i Zagłębie - przyznaje Tomasz Stemplewski, dyrektor Wydziału Promocji i Współpracy Międzynarodowej Urzędu Marszałkowskiego.
  1 3 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Załączniki (1)

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama