Wielkie podkręcanie w szpitalach

  Wielkie podkręcanie w szpitalach

  Agata Pustułka

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Śląski oddział NFZ skontrolował placówki ochrony zdrowia. Na same szpitale nałożył kary na łączną sumę ponad 1 mln 400 tys. zł.
  Pacjent trafia do szpitala i lekarz, by dostać więcej pieniędzy z NFZ za jego leczenie wpisuje mu nieodpowiednie, drożej leczone, rozpoznanie! Chory zanim trafi do kolejnego lekarza żyje w przekonaniu, że jest chory znacznie ciężej niż w rzeczywistości.

  - To szokujące zjawisko fałszowania dokumentacji medycznej występuje niestety coraz częściej. Rozpoznanie kosztowniejszej choroby gwarantuje większy zysk — mówi Edyta Woźniak — Grabowska rzecznik prezesa NFZ. — Dlatego pod tym właśnie kątem wnikliwie będziemy kontrolować wykonanie umów, zaś każdy przypadek stwierdzonej nieprawidłowości trafi do prokuratury.

  NFZ właśnie podsumował kontrolę za 2008 rok. Wyliczył grzechy główne polskiej służby zdrowia. Najczęściej występujące nieprawidłowości to brak w dokumentacji medycznej potwierdzenia wykonanych badań, wykazywanie do rozliczeń z NFZ świadczeń niewykonanych, "podkręcanie" diagnozy, za którą Fundusz płacił więcej, podwójne wykazywanie do rozliczeń tej samej procedury.

  Kontrolerzy ze śląskiego oddziału zakwestionowali ponad 300 umów i wystąpili o ukaranie placówek na łączną sumę prawie 2 mln złotych, z czego samych szpitali na kwotę ponad 1 mln 400 tys. złotych.

  - Wszystkie pieniądze wcześnie, czy później odzyskujemy. Niekiedy kwoty są rozkładane na raty — mówi Jacek Kopocz, rzecznik prasowy śląskiego oddziału NFZ.

  W skali kraju, w wyniku prowadzonych postępowań kontrolnych, suma środków jaką muszą zwrócić m.in. szpitale i przychodnie wynosi prawie 40 mln złotych, z czego 12 mln złotych to łączna wysokość kar do zapłacenia, a reszta to pieniądze wyłudzone z NFZ na droższe świadczenia, które najczęściej istniały tylko na papierze, bo pacjentom takiego leczenia nie oferowano.

  Narodowy Fundusz Zdrowia skontrolował co trzeci szpital w Polsce. Wskazane nieprawidłowości będą kosztować szpitale ponad 24 mln złotych. Na tę sumę składają się nałożone przez kontrolerów z NFZ kary oraz stwierdzone przypadki bezprawnego wydawania publicznych pieniędzy, które trzeba do kasy Funduszu zwrócić.

  To jednak zaledwie ułamek kwoty, jaką co roku pochłania lecznictwo szpitalne w Polsce. W 2008 roku było to aż 21 mld złotych. Teraz jednak NFZ liczy każdą złotówkę, bo wskutek kryzysu i wzrostu bezrobocia w widoczny sposób maleją wpływy ze składek. Tylko w marcu tego roku do puli ubezpieczeń zdrowotnych nie wpłacono kilkudziesięciu milionów złotych.
  1 3 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama