Frank na platformę

Frank na platformę

Beata Sypuła

Dziennik Zachodni

Aktualizacja:

Dziennik Zachodni

KupFranki.pl - inicjatywa społeczna, która ma doprowadzić do obcięcia ceny franka szwajcarskiego i pomoc w spłacaniu kredytów - uzyskała oficjalne poparcie Waldemara Pawlaka, wicepremiera i ministra gospodarki.
Franciszkanie wciąż czekają na reakcję prezydenta RP, Lecha Kaczyńskiego, do którego również wystosowali prośbę o poparcie. Walczą o możliwość spłaty kredytu we frankach bez przeliczania na złotego i o udostępnienie przez banki tanich kont walutowych, na których prowadzona by była taka operacja.

Inicjatywa KupFranki.pl narodziła się w lutym. Mimo to zgromadziła już wokół idei tańszych kredytów niemal 11 tys. osób, czyli gospodarstw domowych.

- Umieliśmy skutecznie i bardzo szybko zorganizować się w imię słusznej sprawy - mówi Rafał Łyczek, występujący pod nickiem franek_kolasa, inicjator akcji. Sam spłaca kredyt denominowany w CHF - 140 tys. franków.

Przystępujący do inicjatywy nazwali się franciszkanami. Łączna suma ich kredytów wynosi ponad 1 mld franków szwajcarskich. Problem spłaty kredytów w CHF może jednak dotyczyć dużo większej grupy. Jak wynika z danych dostarczonych przez banki, na koniec 2008 r. łączna kwota kredytów na zakup nieruchomości wynosiła w Polsce blisko 198 mld zł, z czego, w przeliczeniu, 134,9 mld zł przypadało na kredyty w CHF. Chwiejna cena franka plany finansowe tysięcy polskich rodzin naraża na duże ryzyko. W razie wzrostu kursu franka banki szybko podnoszą raty. Inaczej jest w razie spadku kursu. Wówczas raty obniżane są powoli.

- Waldemar Pawlak dostrzega problem kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyty we frankach szwajcarskich i zdecydował się poprzeć działania podejmowane przez KupFranki.pl- mówi Mirosław Obarski w imieniu KupFranki.pl.

Po analizie formalnej, prawnej i ekonomicznej, resort gospodarki zaakceptował zmiany w Kodeksie cywilnym, zaproponowane przez inicjatywę dążącą do spłat kredytów we franku - przy pomocy tej waluty.
1 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze (1)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Supper sprawa te kupfranki

fanfrank (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 39 / 43

rewelacja, bez komentarza.

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

DZ poleca

Wideo