Kontrowersje wokół modernizacji Alei

  Kontrowersje wokół modernizacji Alei

  Janusz Strzelczyk

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Wczoraj w urzędzie miasta w Częstochowie zaprezentowano plany modernizacji I i II Alei Najświętszej Maryi Panny. Roboty rozpoczną się jesienią tego roku.
  Projekt budzi kontrowersje wśród właścicieli kamienic w Alei i kupców, którzy tam mają lokale. Należą oni do Obywatelskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Częstochowy.

  - Obawiamy się, że ograniczenie ruchu kołowego doprowadzi do bankructwa tej części miasta - mówi Sławomir Kocyga ze stowarzyszenia.

  Dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg Kazimierz Augustyn przyznaje, że będą zmiany komunikacyjne, ale nie na taką skalę jak się obawia stowarzyszenie.


  - Ruch w obu alejach zostanie utrzymany - twierdzi dyrektor Augustyn. - Na obu jezdniach, północnej i południowej będzie można jeździć jednym pasem, a drugi będzie do parkowania samochodów.
  Jednak całkowicie wyłączony zostanie z ruchu samochodowego plac Biegańskiego, przez który przebiega Aleja Najświętszej Panny.

  To tu, jesienią rozpoczną się roboty. Samochody zamiast przez plac pojadą uliczką za ratuszem, ulicami Racławicką, Szymanowskiego, Nowowiejskiego, Kilińskiego.

  Płaszczyzna placu zostanie zrównana terenem przed ratuszem. Nieco podniesiony zostanie cokół pomnika Piłsudkiego.

  - Na modernizację II i III Alei Najświętszej Maryi Panny dostaliśmy 10 milionów euro dotacji unijnej - mówi prezydent Tadeusz Wrona. - To 85 procent kosztów robót. Resztę dołożymy ze swojego budżetu.

  Miasto ma już pozwolenie na budowę. Za kilkanaście dni ogłosi przetarg na budowę. Wcześniej jednak, 13 maja w urzędzie miasta odbędzie się publiczna konsultacja projektu, dotyczące funkcjonownia komunikacji w czasie prowadzonych prac.

  Chodzi o to, aby zsynchronizować prace z funkcjonowaniem sklepów, hoteli, restauracji.

  Gneralne uwagi do projektu były przyjmowane podczas przedstawiania programu rewitalizacji Alei Najświętszej Maryi Panny przed czterema laty i w ubiegłym roku w czasie ulicznych, kilkudniowych sond przeprowadzanych wśród mieszkańców przez socjologów.

  I i II Aleja będą nawiązywały architektonicznie do III Al. NMP. Przy przebudowie mają zostać użyte podobne materiały: kostka i płyty granitowe. Nie wszystkim taki wystrój sią podoba, ale architekci miejscy uważają, że nie można budować teraz z innych materiałów, bo to doprowadzi to pomieszania stylów, a chodzi o zachowanie jedności.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Aleje II i I

   lotek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 3

   Płyty granitowe jako materiał tak - ale w innym kolorze. Natomiast kostka - ciosana na ostre krawędzie jako materiał chodnikowy - zdecydowanie nie.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama