Śląskie kopalnie duszą się pod zwałami węgla

  Śląskie kopalnie duszą się pod zwałami węgla

  Aldona Minorczyk-Cichy

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Na zwałach w kopalniach i elektrowniach zalega już ok. 6 mln ton węgla.
  Wydobycie jest ograniczane, a przyjęcia do pracy nowych górników wstrzymane. Kopalnie przygotowują plany kryzysowe. Związkowcy się burzą. Górniczy eksperci twierdzą jednak, że sytuacja nie jest tak zła, a moce zaoszczędzone na wydobyciu można przekazać na inwestycje. Czy to może być tak proste?

  - Rok temu zarządy spółek węglowych płakały, że nie są w stanie zaspokoić nawet krajowych potrzeb i że konieczne są inwestycje.
  Teraz mają czas, by się tym zająć. Pieniądze też się znajdą dzięki funduszowi poręczeń kredytowych. Problem w tym, że rząd nie ma pomysłu na węgiel, a szefowie spółek boją się sami o tym decydować. W tej branży brak kompetentnych ludzi - twierdzi Jerzy Markowski, były wiceminister gospodarki.

  W najtrudniejszej sytuacji jest Jastrzębska Spółka Węglowa. Sprzedaje mniej, bo drastycznie zmalała produkcja stali. A to właśnie do hut głównie trafia jej węgiel (w formie koksu). Na zwałach w sześciu kopalniach leży już 1,4 mln ton węgla. Spółka wprowadza dni bez wydobycia. Po 30 kwietnia i 4 maja, fedrunku nie ma także dzisiaj.

  - O ograniczeniu wydobycia myślimy na razie przez dwa miesiące z możliwością przedłużenia. To może być dzień w tygodniu bez wydobycia lub też likwidacja jednej zmiany produkcyj- nej. Decyzji jeszcze nie ma. Nad wyborem formy pracuje zespół przedstawicieli wszystkich kopalni - wyjaśnia Katarzyna Jabłońska-Bajer, rzeczniczka JSW.

  Takim rozwiązaniom sprzeciwiają się związkowcy. Chcieliby podwyżek, a postoje w wydobyciu oznaczałyby raczej zmniejszenie zarobków. Protesty wiszą w powietrzu. Tym bardziej, że od 11 maja to JSW, a nie poszczególne kopalnie będą pracodawcami górników. Liczba etatów związkowych zmniejszy się o 20. Górnicy będą mogli być oddelegowywani do pracy w innych kopalniach spółki. M.in. dlatego związkowcy przez tydzień pikietowali w Ustroniu i w Tychach pod domami wiceprezesa Mariana Ślęzaka i prezesa Jarosława Zagórowskiego. W poniedziałek m.in. w sprawie sytuacji w JSW w Warszawie rozmawiać ma zespół trójstronny do spraw górnictwa. Związkowcy zapowiadają, że w przypadku braku porozumienia we wtorek wyjdą na ulice.
  1 3 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   hehe

   igor (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 4

   ale jaja - minorczyk specjalistka od wegla! Nie ma to jak stypendystka Markowskiego i S80

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama