Ważne
  Racibórz: Wycieczka z satelitą

  Racibórz: Wycieczka z satelitą

  Barbara Musiałek

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Interaktywna mapa turystyczna powiatu raciborskiego połączona z programem nawigacji satelitarnej (GPS), za pomocą której można będzie trafić do wybranego przez siebie zabytku z dowolnego miejsca.
  To najnowszy pomysł urzędników starostwa na promocję Raciborszczyzny. - Zainteresowane osoby będą mogły ściągnąć ją sobie z naszej strony internetowej na komórkę lub GPS turystyczny - wyjaśnia Marek Rippa, główny specjalista do spraw promocji i turystyki ziemi raciborskiej. - Niestety, nie wszystkie aparaty komórkowe się do tego nadają, jednak większość spełnia odpowiednie wymagania techniczne. Sam proces ściągania danych chcemy maksymalnie uprościć - dodaje.


  Mapa byłaby uzupełniona opisami poszczególnych obiektów. Urzędnicy na razie wykluczają możliwość załadowania jej na GPS samochodowy, tłumacząc to zawiłościami technicznymi. Nic natomiast nie stoi na przeszkodzie, aby z umieszczoną w komórce lub GPS-ie turystycznym mapą przemierzać kilometry trasy autem, rowerem bądź pieszo. Wybrany zabytek można będzie zlokalizować z dowolnego miejsca na Ziemi


  Pomysł jest uzupełnieniem projektu "Oaza szlaków - zbiór tras tematycznych dla turystów", w ramach którego zostanie też wydany przewodnik turystyczny po Raciborszczyźnie.

  Sterowana przez satelitę mapa byłaby prawdopodobnie pierwszą na Śląsku. Koszt samego przewodnika to 24 tys. zł. Z unijnej kasy powiat otrzyma na jego wydanie 5 tysięcy. Reszta pochodzić będzie z budżetu powiatu. - Projekt zamierzamy uzupełnić w ramach własnych środków. Mapa z nawigacją satelitarną to nie jest tania sprawa. Trzeba będzie znaleźć na to dodatkowych sześć tysięcy - tłumaczy pracownik agencji.
  Elektroniczna mapa byłaby nowoczesną alternatywą dla drukowanych przewodników. Na terenie całego powiatu zostały wybrane 54 obiekty warte zobaczenia. Lista powstała we współpracy z poszczególnymi gminami. Jest podzielona na cztery główne szlaki: zabytków sakralnych, zamków i pałaców, osobliwości przyrody oraz zabytków techniki.

  Raciborszczyzna to turystyczna oaza na Śląsku, często przyjeżdżają tu również turyści z Niemiec. Znajdująca się w ręku turysty mapa, sterowana satelitą, naprowadzi go na każdy wybrany obiekt.
  - To świetny pomysł, może zaoszczędzić dużo czasu, bo z taką mapą nie można się zgubić - mówi Kazimierz Piotrowski, turysta z Raciborza. - Często jeżdżę na wycieczki. Mam GPS turystyczny i świetnie się z nim czuję. Chętnie ściągnę sobie taką mapę, jak tylko powstanie, bo tu, na ziemi raciborskiej jest mnóstwo pięknych zakątków i ciekawych zabytków, które warto zwiedzić - dodaje.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama