Częstochowa: Zdolni, choć niepełnosprawni

Częstochowa: Zdolni, choć niepełnosprawni

Piotr Piesik

Dziennik Zachodni

Dziennik Zachodni

Oglądając prace wystawione w galerii przy ul. Focha, trudno się domyślić, że ich autorami są osoby niepełnosprawne.
Obrazy zaskakują ciekawymi technikami, formą, pomysłowością i oryginalnością. To pierwsza w Częstochowie profesjonalna galeria twórczości dla osób niepełnosprawnych, doskonale wpisująca się w model ich pełnej rehabilitacji.

- Galeria stanowi symboliczne zamknięcie programu "Metamorfozy", prowadzonego przez Annę Marczak, Jolantę Szmidlę i Monikę Podgórską - mówi Elżbieta Różycka, dyrektorka Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.
- Napisały program, bardzo wysoko oceniony zarówno przez miasto jak i resort. Pozyskały też pomoc Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. To dzięki nim przy ul. Focha powstało prawdziwe centrum rehabilitacji osób z zaburzeniami psychicznymi.

W ślad za wspomnianymi wysokimi ocenami szły pieniądze, dzięki którym w 2007 roku otwarto pierwsze mieszkanie chronione dla podopiecznych, rok później dwa kolejne mieszkania, powstał też dom dziennego pobytu i hostel dla osób, które znajdą się w sytuacji kryzysowej.

PFRON przyznał specjalną nagrodę, którą wykorzystano do zakupu dla nowej galerii instrumentów muzycznych, wyposażenia audiowizualnego i sprzętu, który umożliwił urządzenie tu kawiarenki. Organizowane są tutaj wernisaże, aukcje, konkursy, spotkania literackie i występy.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

DZ poleca

Wideo