Klub Rumcajs reaktywowany

  Klub Rumcajs reaktywowany

  Piotr Piesik

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Dyskusyjny Klub Filmowy Rumcajs, jeden z najstarszych takich klubów w Polsce, wznawia swą działalność po dwuletniej przerwie.
  i to w tym samym miejscu, gdzie organizowano projekcje do marca 2007 roku - w Akademickim Centrum Kultury Politechnik. Najbliższy seans już w poniedziałek. Wyświetlony zostanie prawdziwy filmowy hit Lektor z Kate Winslet w roli głównej.

  - Nareszcie! Przecież takie kluby, podobnie jak Ośrodek Kultury Filmowej, to chyba jedyne miejsce, gdzie można obejrzeć dzieła, które nie mają szans wejść na ekrany multipleksów.
  Podobnie jak stare filmy, już nigdzie nie wyświetlane - ocenia częstochowianka Marzena Krzemińska. - Pewnie trzeba do takich klubów dopłacać, ale na pewno można gdzieś znaleźć pieniądze na taką dotację.

  Obszernie opisywaliśmy na naszych łamach heroiczne boje działaczy DKF o jego uratowanie, kiedy władze Politechniki, kierując się bezlitosnym rachunkiem ekonomicznym, postanowiły zawiesić projekcje. Okazało się wtedy, że DKF ma często problemy z uregulowaniem należności za wynajem sali od Akademickiego Centrum Kultury, zwrócił się też do władz uczelni o sfinansowanie modernizacji wiekowych, tradycyjnych projektorów. Bowiem mimo rosnącej konkurencji ze strony telewizyjnych platform cyfrowych, płyt DVD, internetu i multipleksów do klubu systematycznie przychodziło około 100 osób, ceniących właśnie oglądanie filmów z klasycznej kopii na celuloidowej taśmie.

  Zarówno prezes Rumcajsa Włodzimierz Konarski jak i szef ACK Politechnik Janusz Majkusiak deklarowali dobrą wolę i chęć porozumienia, lecz uczelnia wynajęła salę w tych samych terminach, kiedy wyświetlano filmy i nie było już o czym rozmawiać. Wstrzymano sprzedaż klubowych karnetów i wyglądało na to, że los DKF jest przesądzony.

  Tymczasem zmieniły się władze Politechniki oraz szefostwo Akademickiego Centrum Kultury i Sportu. Nowy dyrektor ACK Andrzej Auguściak okazał się notabene byłym członkiem Rumcajsa. Stosowną zgodę na reaktywowanie klubu wydał też Senat Politechniki.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama