Ważne
  Hutnicy z Buczka bez wypłat, bez perspektyw

  Hutnicy z Buczka bez wypłat, bez perspektyw

  Sławomir Cichy

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Sosnowieckiej Huty Buczek, specjalizującej się w produkcji odlewanych walców dla walcowni gorących wyrobów długich oraz płaskich, nie ominął kryzys.
  Gdyby nie zgoda załogi na obniżenie pensji, część znalazłaby się już na bruku. Mniej szczęścia mieli pracownicy spółek wydzielonych kiedyś z zakładu - matki. Tam kilkadziesiąt osób straciło pracę W Severstallat Silesia po zwolnieniu 37 kolejnych, 13 czeka na wypowiedzenia. Nieznany jest też los Remebudu-2, który nie wypłaca pensji, a w firmie nie działają telefony.

  - Z hutą podpisaliśmy porozumienie i płace zostały zamrożone.
  Pracownicy, by utrzymać miejsca pracy zgodzili się na obniżkę pensji o 20 procent. Zawieszona została też wypłata nagród jubileuszowych oraz premii - mówi Tadeusz Makuła, przewodniczący zakładowej Solidarności w Hucie Buczek. I choć porozumienie zawarto na rok, związkowcy uważają, że trudno będzie odrobić straty.

  Państwowa Inspekcja Pracy, po kontroli w spółce Remebud-2, znalazła natomiast szereg nieprawidłowości, które według nomenklatury prawnej oznaczają czyny wskazujące na popełnienie wykroczeń przeciwko prawom pracowniczym. Poszkodowanych jest ponad 50 pracowników. Firma została wyłoniona ze struktury huty w 1997 roku. Jej głównym zadaniem było serwisowanie urządzeń Huty Buczek i spółek zależnych. Nikt pracowników nie pytał czy chcą przejść do nowej firmy. Teraz płacą za decyzje sprzed 12 lat. Styczniowa wypłata była ostatnią, którą zobaczyli. Od lutego nie dostali ani złotówki, dlatego po informacji, że źle się tu dzieje, w marcu przyjechali do zakładu kontrolerzy z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Katowicach.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama