Bielsko-Biała: Leon Tarasewicz tworzy mural

  Bielsko-Biała: Leon Tarasewicz tworzy mural

  Wanda Then

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  eon Tarasewicz, artysta światowej sławy, jeden z najwybitniejszych współczesnych malarzy polskich, rozpoczął w poniedziałek tworzenie dużego dzieła na zewnętrznej ścianie nowego centrum handlowo-rozrywkowego Gemini Park.
  Dzieło nawiązywać ma do przypadkowo zniszczonej mozaiki nieżyjącego już bielskiego artysty Ignacego Bieńka. Artyście w pracy pomagają uczniowie bielskiego plastyka: Piotr Szwagrzyk i Krzysztof Piętka. Tworzenie dzieła potrwa trzy dni. Potem artysta zajmował się nim będzie już tylko w chwilach wolnych i przerwach między innymi zajęciami.

  - Propozycja pojawiła się dość późno i to w czasie, gdy jestem mocno zajęty.
  Dlatego będę pracował w Bielsku w różnych terminach. Muszę zdążyć do września, ale postaram się, żeby wszystko gotowe było wcześniej. Teraz popracuję tylko trzy dni, bo mam na głowie kilka wystaw, dyplomantów, tworzenie nowego wydziału i koniec roku akademickiego - powiedział nam wczoraj Leon Tarasewicz.

  Ściana, na której powstanie mural, to fryz o długości 147 metrów, biegnący wzdłuż chodnika dla pieszych i ścieżki dla rowerzystów. Przy wysokości ponad 2,6 m, powierzchnia muralu wyniesie blisko 450 m kw. Finansują go właściciele Gemini Park.

  Mozaika stworzona przez Ignacego Bieńka pod koniec lat 60. była nowatorskim ewenementem wśród podobnych realizacji w Polsce. Zniknęła z mapy miasta w 2000 r. podczas wyburzania budynków fabryki Welux pod mający tu powstać Gemini Park. Sprawa przeciwko inwestorowi, który deklarował zachowanie mozaiki, toczyła się kilka lat w bielskim sądzie. Ponieważ mozaika nie była wpisana do rejestru zabytków, sprawa nie zakończyła się wyrokiem.

  Inwestor, Gemini Holding, postanowił jednak zrekompensować w jakiś sposób mieszkańcom spowodowaną przez swojego podwykonawcę stratę. Zwrócił się do władz miasta z prośbą o pomoc w zagospodarowaniu ściany centrum handlowego. Początkowo mieli to zrobić bielscy artyści, ostatecznie zdecydowano, by powierzyć to zadanie Leonowi Tarasewiczowi. Zaprojektował on mural, w którym zmieniające się kolory malowane długimi, przenikającymi się pasmami przypominać mają nitki osnowy.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama