Gliwice: Na szlaku kirkutów przemówią kamienie

Gliwice: Na szlaku kirkutów przemówią kamienie

Joanna Heler

Dziennik Zachodni

Dziennik Zachodni

W powiecie gliwickim dzięki społecznikom powstaje szlak cmentarzy żydowskich.
Informacje o kirkutach z Sośnicowic, Toszka, Pyskowic i Wielowsi znajdą się na stronie internetowej i w papierowej publikacji. Przy każdym z nich stanie także tablica opisująca dzieje cmentarzy, symbolikę nagrobków i historię Żydów niegdyś tu mieszkających. Województwo śląskie ma najwięcej zachowanych miejsc kultury żydowskiej. Brak jednak o nich spójnej informacji, bo każda gmina czy powiat działa na własną rękę.

Inicjatorami powstania szlaku cmentarzy powiatu gliwickiego są nauczyciel historii z Toszka Grzegorz Kamiński i historyk Dariusz Walerjański, współpracujący m.in. z Żydowskim Instytutem Historycznym. Pomysł poparły gminy, w których znajdują się miejsca pochówków, naczelny rabin Polski i Gmina Wyznaniowa Żydowska w Katowicach. Stworzenie szlaku nie byłoby możliwe bez młodzieży. Na ratunek żydowskim cmentarzom ruszyli społecznicy


- Żeby promować takie miejsca, trzeba je najpierw posprzątać. Wśród młodych ludzi udaje się zorganizować pospolite ruszenie. Z nagrobków oraz ich otoczenia usuwają stare kanapy, puste butelki, opony, wyrywają chaszcze. Raz w miesiącu miejsca pochówków są też koszone. Wizyta na cmentarzu w Pyskowicach już w tym roku będzie jednym z punktów Górnośląskich Dni Dziedzictwa. Po wcześniej wysprzątanych kirkutach już oprowadzaliśmy wycieczki i organizowaliśmy na nich wystawy foto- graficzne - mówi Grzegorz Kamiński.

W Wielowsi znajduje się najstarszy cmentarz żydowski w powiecie, z 1694 roku. Zdobione płaskorzeźbami macewy są według historyków jednymi z najciekawszych zabytków kultury judaistycznej na Śląsku. Pozostałe kirkuty są założone w XIX wieku. Jak podkreśla Włodzimierz Kac, przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Katowicach, w przypadku powiatu gliwickiego i samych Gliwic chodzi nie tyle o ilość, co o jakość. To właśnie tu mieszkali najznamienitsi członkowie żydowskich rodzin, budujący potęgę gospodarczą regionu.
1 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

DZ poleca

Wideo