Ważne
  Jastrzębie Zdrój: o godz. 9 demonstracja i pikieta...

  Jastrzębie Zdrój: o godz. 9 demonstracja i pikieta związkowców JSW

  Mirosława Książek

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Kilkudziesięciu związkowców ze wszystkich kopalń Jastrzębskiej Spółki Węglowej, którzy decyzją zarządu spółki mieli w poniedziałek stawić się na górniczej szychcie, w większości wybrało zaległy urlop.
  Pozostali też zignorowali instrukcję zarządu i normalnie wykonywali swoją działalność związkową. Do pracy na dole nie zgłosił się żaden z nich. - Jadę właśnie na posiedzenie rządowej Komisji Trójstronnej w Warszawie. Prezes spółki, pan Zagórowski, łamie prawo. On nie może zmieniać zapisów ustaw - powiedział nam Piotr Szereda, przewodniczący Sierpnia 80 w kopalni Jas-Mos, który postępowanie władz JSW określił wprost jako zamach na wolne związki zawodowe.

  Zmienione zapisy w statucie spółki weszły w życie wczoraj. Według nich nie poszczególne kopalnie, a JSW SA stała się jedynym pracodawcą dla wszystkich pracowników. Zdaniem zarządu związki działające w kopalniach utraciły tym samym status zakładowych organizacji związkowych. Muszą więc podpisać nowe porozumienie z "nowym" pracodawcą.

  - Wobec osób, które będą miały nieusprawiedliwioną nieobecność w pra-cy, zostaną wyciągnięte konsekwencje zgodne z Kodeksem pracy - mówi Katarzyna Jabłońska-Bajer, rzecznik JSW.
  Jej zdanie potwierdza adwokat Grzegorz Chyl. - Związkowcy nie mają racji. Nowy pracodawca będzie mógł podjąć wobec nich działania zapisane w kodeksie - twierdzi.

  Ostrożność w działaniu zaleca natomiast Joanna Strzelec-Łobodzińska, podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki. Zaproponowała, by władze spółki wstrzymały się z kolejnymi ruchami wobec związkowców do czasu, aż sprawy pod kątem zgodności z prawem zbada Państwowa Inspekcja Pracy.

  Dziś wojny JSW ze związkowcami ciąg dalszy. O godzinie 9 spod kopalni Zofiówka ruszy manifestacja górników. Będzie to protest przeciwko metodom postępowania i zarządzania największym przedsiębiorstwem w mieście.

  Nie ma żadnej podstawy prawnej, by zmieniać związkowcom dotychczasowe zasady oddelegowania i domagać się podpisania nowych porozumień. Władze Jastrzębskiej Spółki Węglowej łamią prawo - to stanowisko związkowców z kopalń JSW, którzy protestują przeciwko decyzji zarządu o odebraniu im oddelegowań do pracy w centralach związkowych.

  Wszystko przez zmiany w statucie spółki. Na ich podstawie jedynym pracodawcą zatrudnionych w kopalniach jest teraz prezes JSW, a nie dyrektorzy poszczególnych zakładów. Ponieważ organizacje związkowe nie podpisały proponowanego przez zarząd spółki porozumienia, które umożliwiało im m.in. zachowanie oddelegowań i wynagrodzeń na dotychczasowych zasadach do 30 czerwca, władze JSW twierdzą, że wszystkie osoby oddelegowane do pracy w zakładowych organizacjach związkowych z dniem 11 maja utraciły prawo do takiego oddelegowania.
  1 3 4 »

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zabójcze związki.

   marian40 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 62 / 40

   Od (mniej - więcej 15 lat) mówię, że nasze związki zawodowe wykończą Polskę.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Cudzysłów wam cms wywala

   Jasio (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 57 / 42

   i w efekcie jest tak: "nowym". A powinno być tak: „nowym”, ale wtedy może wywalać błąd, lub tak "nowym" (nie powinno)...

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama