Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Strajk w szkołach? Zobacz co trzeba zrobić, by do niego doszło [SPÓR ZBIOROWY KROK PO KROKU]

Katarzyna Domagała-Szymonek
Katarzyna Domagała-Szymonek
Do 16 stycznia 2017 przyszłego roku oddziały Związku Nauczycielstwa Polskiego wystąpią do pracodawców, czyli dyrektorów szkół z żądaniami, które Zarząd Główny związku wystosował podejmując decyzję o wszczęciu sporu zbiorowego.
Do 16 stycznia 2017 przyszłego roku oddziały Związku Nauczycielstwa Polskiego wystąpią do pracodawców, czyli dyrektorów szkół z żądaniami, które Zarząd Główny związku wystosował podejmując decyzję o wszczęciu sporu zbiorowego. Andrzej Banas / Polska Press
Do 16 stycznia 2017 oddziały Związku Nauczycielstwa Polskiego wystąpią do pracodawców, czyli dyrektorów szkół z żądaniami, które Zarząd Główny związku wystosował podejmując decyzję o wszczęciu sporu zbiorowego. Finalnym elementem ma być strajk. By do niego doszło związkowcy muszą dopełnić szereg formalności.

Jak tłumaczy ZG ZNP, przyczyną podjęcia decyzji o wejściu w spór zbiorowy 20 grudnia 2016 jest niespełnienie postulatów ZNP dotyczących: wycofania uchwalonych przez Parlament zmian systemowych dotyczących nowego ustroju szkolnego oraz zwiększenia nakładów na oświatę, w tym podwyżki wynagrodzeń pracowników oświaty.

ZNP weszło w spór zbiorowy
Będzie strajk generalny?

Wraz z podjęciem tej decyzji ZNP rozpoczął procedury zmierzające do wszczęcia sporu zbiorowego ze wszystkimi szkołami i placówkami objętymi działaniami ZNP. Jak tłumaczą związkowcy, jest to procedura wieloetapowa.

- Trzeba ją przeprowadzić zgodnie z prawem, bo tylko wówczas ewentualny strajk będzie legalny - dodają.

Podkreślają też, że strajk jest ostatnim elementem sporu zbiorowego.

- Legalny strajk może być zorganizowany tylko w ramach sporu zbiorowego. Dlatego najpierw należy wejść w spór zbiorowy z pracodawcą. Dla pracowników oświaty jest nim dyrektor szkoły czy placówki oświatowej - wyjaśnia ZNP.

Tym samym do 16 stycznia 2017 roku oddziały ZNP wystąpią do pracodawców, czyli dyrektorów szkół z żądaniami. Związek domaga się ich spełnienia w terminie 5 dni.

- Ze względu na wieloetapowość sporu zbiorowego oraz ferie zimowe przypadające w okresie styczeń-luty, ewentualne powstrzymanie się od pracy nauczycieli oraz pracowników szkolnej administracji i obsługi - jednocześnie w całym kraju - jest możliwe dopiero po 28 lutego przyszłego roku, to jednak nie oznacza, że poszczególne szkoły nie mogą strajkować wcześniej - dodają związkowcy.

Anna Zalewska: Reforma edukacji jest tak przemyślana, żeby nikomu nie przyszło do głowy cofanie jej

Na swojej stronie ZNP krok po kroku wyjaśnia, jakie procedury muszą spełnić, by potencjalny strajk został przeprowadzony legalnie.

Etapy sporu zbiorowego

  • 1. Zgłoszenie żądań.
    Spór zbiorowy rozpoczyna się w dniu przekazania pracodawcy żądań przez organizację związkową (pisemnie).
  • 2. Rokowania.
    Niespełnienie przez pracodawcę żądań (w terminie nie krótszym niż 3 dni) skutkuje podjęciem rokowań. Ich celem jest dojście przez strony do porozumienia.
  • 3. Mediacje.
    W przypadku braku porozumienia na etapie rokowań spór przechodzi na etap mediacji, polegających na negocjacjach z udziałem niezależnego mediatora.
  • 4. Strajk ostrzegawczy.
    W trakcie mediacji (nie wcześniej niż 14 dni od wszczęcia sporu zbiorowego) może być zorganizowany strajk ostrzegawczy. Nie jest on obowiązkowy.
  • 5. Arbitraż.
    Po zakończeniu etapu mediacji można ewentualnie poddać spór zbiorowy pod rozstrzygnięcie kolegium arbitrażu społecznego (przy sądzie okręgowym lub Sądzie Najwyższym).
  • 6. Strajk
    Dopiero nieosiągnięcie porozumienia, rozwiązującego spór zbiorowy w trakcie mediacji, otwiera drogę do zorganizowania strajku.

Reforma stała się faktem
Gimnazja do likwidacj

W szkołach musi odbyć się również referendum. Wszyscy pracownicy, bez względu na to, czy są w związku czy nie, odpowiadają na pytanie. „Jeśli doszłoby do akcji strajkowej, czy weźmiesz w niej udział”. Do wyporu są dwie odpowiedzi - tak lub nie. Możliwość przeprowadzenia strajku na terenie danej placówki jest tylko wtedy, kiedy wśród wszystkich pracowników ponad 50 proc. odpowie "tak".

Dzieci śpiewają kolędy. Kliknij i posłuchaj

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!