Ważne
  Łukaszczyk: Wciąż zapraszam Solidarność do współorganizacji...

  Łukaszczyk: Wciąż zapraszam Solidarność do współorganizacji obchodów 4 czerwca

  Beata Sypuła

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Z wojewodą śląskim, Zygmuntem Łukaszczykiem, rozmawia Beata Sypuła
  Spotkał się pan nieoficjalnie z Piotrem Dudą, przewodniczącym Śląsko-Dąbrowskiej Solidarności. Proszę powiedzieć, z czyjej inicjatywy odbyło się to spotkanie?
  Zaprosiłem pana przewodniczącego Dudę, bo uważam, że warto rozmawiać. Zasadniczym tematem miały być obchody 4 czerwca w naszym regionie.

  Czy posunęli się panowie o krok w stosunku do wypowiedzi przewodniczącego Dudy z minionego czwartku, że Solidarność jest obrażona na brak zaproszenia z pańskiej strony na te obchody?

  Rozmawialiśmy o tym, że jest to święto narodowe, ważne dla wszystkich Polaków. Solidarność organizuje jednak własne obchody, więc dyskutowaliśmy o tym, czy nie warto zorganizować manifestacji pokojowej, ale bez ognia, wybuchów petard, palenia opon. Pokojowej, jak podkreślam, bo takie są oczekiwania Polaków, dla których 4 czerwca, dwudziesta rocznica obalenia komunizmu, stał się świętem i nie chcą w tym czasie żadnej burzliwej manifestacji.

  I co na to odpowiedział panu przewodniczący Duda?
  On nadal podtrzymuje deklarację zorganizowania wielkiej manifestacji Solidarności. Jak powiedział, żeby zwiększyć frekwencję w obchodach 4 czerwca... Zadeklarował jednak, że będzie to manifestacja pokojowa.

  I co? Dał pan wiarę jego zapewnieniom?
  Jestem człowiekiem dobrej woli, a słowa przewodniczącego regionalnej Solidarności są przeze mnie traktowane poważnie. Jego deklaracja jest o tyle ważna, że zależy mi, by Śląsk nie był pokazywany przez pryzmat górniczych, burzliwych protestów na ulicach Warszawy, powiązanych z rzucaniem śrub, odpalaniem petard i dymem opon. Taki PR nie jest nam w ogóle potrzebny.

  Cały wywiad czytaj w czwartkowym wydaniu Polski Dziennika Zachodniego

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama