Częstochowa: Duda-Gracz ma swoją galerię

  Częstochowa: Duda-Gracz ma swoją galerię

  Piotr Piesik

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Z ponad rocznym opóźnieniem otwarto w Częstochowie galerię z kolekcją obrazów Jerzego Dudy-Gracza, najbardziej znanego z polskich artystów urodzonego w mieście pod Jasną Górą.
  To pierwsza autorska galeria prac artysty w kraju. Dopiero za rok planowane jest otwarcie w Krakowie wielkiej wystawy pod egidą fundacji Conspero, sprawującej opiekę nad artystycznym dziedzictwem Dudy-Gracza.

  - Tato nazywał Częstochowę swoim Drohobyczem, źle się w niej czuł, zresztą tak samo jak w innych wielkich miastach. Nie lubił ich, wolał wracać na prowincję. Przecież jego dzieciństwo na ówczesnej ulicy Śniadeckich było okresem wielkiej biedy.
  Ojciec siedział w więzieniu. Zarzucano mu, że próbował obalić władzę ludową. Tak samo jak dziadek. Tato opowiadał, że chodził pod Jasną Górę i marzył, żeby namalować kiedyś Drogę Krzyżową. Babcia za to chciała, żeby został dobrym kolejarzem. Bał się Częstochowy, straszył mnie nią, a równocześnie do niej zawsze powracał - opowiada Agata Duda-Gracz, córka słynnego malarza.

  Ma swój ogromny udział w powstaniu częstochowskiej galerii przy ul. Katedralnej, akceptowała też kolejne pomysły aranżacji wystawy. Znalazło się na niej 31 obrazów, z których 6 jest własnością Muzeum Częstochowskiego, pozostałe wypożyczono dzięki fundacji Conspero. Agata Duda-Gracz podkreśla, że nie chce, by częstochowska ekspozycja była stała i niezmienna. Dlatego z przyszłej galerii krakowskiej, która ma liczyć aż 350 prac, obrazy będą przekazywane do Częstochowy.

  - Jest tu bardzo ciekawa akwarela, przedstawiająca rodziców mojego Taty, którą namalował jeszcze w liceum. Ten obraz nigdy i nigdzie nie był wcześniej wystawiany - mówi Agata Duda-Gracz. - Zresztą wszystkie prace, które się tu znalazły, są w pewien sposób związane czy to z miastem, czy z regionem.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama