Nie zepsujcie 4 czerwca

  Nie zepsujcie 4 czerwca

  Biskup Tadeusz Pieronek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Czym jest dla nas, czym powinno być świętowanie?
  Świętowanie to radość, wypoczynek, wolność od trosk i kłopotów, przyjazne spotkania z ludźmi, wspomnienia znaczących wydarzeń, nadzieja na lepsze jutro, odświętne ubranie, obficie zastawiony stół, kwiaty, przemówienia, festyny, defilady, muzyka, sztuczne ognie i mnóstwo innych drobiazgów składających się na podniosły, uroczysty nastrój.

  Święto to nie dzień powszedni, roboczy, uciążliwy, kłopotliwy, trudny, zagoniony, zatroskany, nerwowy. Właśnie z powodu tych wielu niedogodności i zmęczenia, psychicznego obciążenia, jakie niesie monotonia codzienności, potrzebne jest świętowanie. Świętowanie ma zawsze coś ze sacrum i ze spoczynku.

  Człowiek nie jest przeznaczony do nieustannej pracy, bo jeżeli nie może odpocząć, to cierpi na tym jego godność z powodu utraty wolności. Pracoholicy to ludzie chorzy, podobni do niewolników, w następstwie nieopanowanego, niebezpiecznego nałogu.

  Święte prawo do spoczynku, do oderwania się od pracy, do zajęcia się sprawami, na które podczas roboczego tygodnia nie ma czasu, przysługuje każdemu człowiekowi. Wielkie religie świata uważają dni świąteczne za dar Boga, który - jak czytamy w Biblii, w obrazowym opisie stworzenia świata - "odpoczął dnia siódmego po całym swym trudzie, jaki podjął" i nakazał zachowywać jako święty i wolny od zajęć dzień szabatu. Chrześcijaństwo przeniosło na niedzielę tygodniowe świętowanie na pamiątkę Chrystusowego zmartwychwstania i również nakłada obowiązek powstrzymania się w nim od niekoniecznej pracy.Wielkie religie świata uważają dni świąteczne za dar Boga

  Święta czy uroczystości cywilne, państwowe, aczkolwiek mają nieco inny charakter, bo odwołują się przede wszystkim do wartości obywatelskich, patriotycznych i mają na celu podkreślenie roli państwa w życiu obywateli, roli historycznych wydarzeń w życiu państwa, upamiętniają ważne osiągnięcia oręża narodowego, wiekopomnych aktów prawnych, wielkie postaci swoich bohaterów, uczonych, pisarzy, wynalazców, to również zawierają w sobie element sacrum i spoczynku.

  Sacrum świąt państwowych polega na tym, że czcimy podczas nich wartości niezmienne, stanowiące fundament społeczności państwowej: mądrość, odwagę, sprawiedliwość, uczciwość, poświęcenie, miłość ojczyzny i oddajemy hołd tym, którzy dla dobra ojczyzny poświęcili swoje talenty, wykazali się cnotami obywatelskimi. Stawiamy ich też za wzór do naśladowania. Święta narodowe są zazwyczaj także dniami wolnymi od pracy i budzi niesmak, jeżeli ktoś nie szanuje panujących w tej sprawie zwyczajów.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama